دوربین‌های طرح ترافیک جدید تخلفات را ثبت نمی‌کنند!

بروزرسانی در: جمعه 18 آبان 97 ساعت 00:36
دوربین‌های طرح ترافیک جدید تخلفات را ثبت نمی‌کنند!

دوربین‌های خروج طرح جدید ترافیک از طرف شهرداری تهران نصب شد. رئیس کمیسیون عمران شورا عقیده دارد که ۷۰ درصد این دوربین‌ها ثبتی انجام نمی‌دهند و شهرداری تهران به جد این مساله را تکذیب می‌کند ولی تعدادی از شهروندان می‌گویند از ابتدای اجرای طرح ترافیک وارده محدوده شدند و هیچ جریمه‌ای برای آنها انجام نگرفته است.

محمدعلی نجفی، شهردار هفت ماهه تهران در مصاحبه معروفی که با یکی از روزنامه‌های اصلاح طلب با عنوان «اما من ایستاده‌ام» داشت، در خصوص طرح جدید ترافیک از سنگ اندازی و مقاومت‌ها گفته بود و سعی کرد تا نقدی انجام گرفته نسبت به این طرح را در قالب توطئه برای تخریب شهرداری تفسیر کند.

نجفی گفته بود: «شما به همین طرح تازه‌ای که ما برای محدوده ترافیک تهران عرضه کردیم نگاه کنید، به علت مقاومت‌های بسیاری که در داخل و بیرون شهرداری وجود داشت به اندازه زیادی مجبور به پیرایش و حذف قسمت‌هایی از این طرح شدیم. من شهرداری را سخت‌تر از آموزش و پرورش نمی‌بینم، چون که شهرداری را سخت‌تر از وزارت علوم و سازمان برنامه و بودجه که چند سال آنجا خدمت کردم هم نمی‌دانم. بدین سبب بحث سختی و آسانی کار در شهرداری در مقایسه با دستگاه‌های دیگر نیست.»

مسئولان شهرداری و حتی تعدادی از اعضای شورای شهر تهران در خصوص طرح جدید ترافیک اظهاراتی مشابه این داشتند. پورسید آقایی، معاون حمل و نقل شهرداری هم در این جهت تاب و تحمل هیچ نقدی نداشت. حتی مخالفت‌های پلیس راهور هم برای بررسی و مطالعات بیشتر برای پخته‌تر شدن طرح راه به جایی نبرد تا طرح کامل و بدون نقص در سال ۹۸ اجرایی شود. سردار محمدرضا مهماندار، فرمانده پلیس راهور تهران در ۲۹ فروردین امسال در این خصوص گفته بود: «پیشنهاد نیروی انتظامی در ابتدای ارائه طرح این بود که اقدامات مطالعاتی، تحقیقاتی، آماده سازی زیرساخت‌ها و طول فرآیند اطلاع رسانی در سال ۹۷ انجام شود و چنانچه تغییراتی نیاز است در طرح جدید لحاظ و سرانجام در سال ۹۸ اجرایی و عملیاتی شود.»

فقط به فاصله چند روز قبل از اجرای طرح جدید ترافیک انتقادها از طرف اعضای شورای شهر بالا گرفت. محمدعلیخانی، عضو شورای شهر و کمیسیون عمران شورا در مورد فرافکنی‌های پورسیدآقایی؛ معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری به وی تذکرای داده و از ضرر عدم اجرای طرح ترافیک سخن گفته بود: «متاسفانه شنیده‌ام طول چند روز گذشته هر کس به طرح جدید انتقاد می‌کند ایشان به جای پاسخگویی در مورد طرح جدید می‌گوید به شورا اعتراض کنید. این کار خیلی ناشایست است و ما تذکرات لازم را خواهیم داد. من از روز نخست انتقادهای زیادی به طرح جدید داشتم و عقیده داشتم طرحی که عجله‌ای باشد و این حجم تغییرات داشته باشد نمی‌تواند نتایج خوبی داشته باشد ولی چون ایشان محکم ایستادند و علت‌های زیادی آوردند ما هم اعلام آمادگی کردیم. من به دلیل مشکلات این طرح و عدم پاسخگویی مناسب از شهروندان تهرانی پوزش می‌خواهم. از اول اردیبهشت، هر روزی که اجرای طرح به تأخیر بیفتد شهرداری متضرر می‌شود و ما در واقع با این طرح شهرداری را از درآمد خودش محروم کردیم.»

ولی مساله اصلی نقص‌های طرح جدید ترافیک در کنار بحث‌های نرم افزاری حاوی زیرساخت‌های آن هم می‌شد. طرحی که نیازمند آن بود تا دوربین‌های خروجی هم تخلفات و ورود و خروج خودروها را ثبت کنند و یکی از علت‌های تأخیر اجرای آن تا ۱۵ اردیبهشت به دلیل همین مسئله بود. با این حال با وجود ادعای فراهم شدن زیرساخت‌های لازم برای اجرای طرح جدید ترافیک در میانه اردیبهشت ماه، محاسبه هزینه ورود به محدوده طرح ترافیک به علت کامل نبودن زیر ساخت‌های لازم با اما و اگرهای زیادی مواجه شد و این شائبه وجود داشت که نرم افزارهای لازم برای این محاسبات پاسخگو نبودند.

بر پایه این گزارش‌ها، اخباری وجود داشت که دوربین‌های ثبت ورود و خروج نصب شده بر مبادی طرح ترافیک با نرم افزارهای محاسبه نرخ‌ها و تخفیف‌های هماهنگ نیستند. نرخ محاسبه تخفیف‌ها با توجه به سهیمه های تعلق گرفته به اقشار گوناگون از جمله خبرنگاران و بیماران ویژه و همینطور خودروهای با معاینه فنی برتر و معمولی متفاوت است ولی به دلیل عدم تکمیل زیرساخت‌های طرح جدید ترافیک، در روزهای بعد از اجرای طرح تمامی محاسبات با یک شیوه انجام می‌شود. این به این معنی است که همه خودروهای ورودی به طرح با یک فرمول محاسباتی هزینه ورود را پرداخت و از حساب شهروندی کاربران کسر می‌شود.

با این حال ولی در روزهای گذشته تعدادی از شهروندان در گزارش‌هایی اعلام کرده‌اند که بدون خرید طرح جدید ترافیک یا ثبت نام در سایت «تهران من» وارد طرح می‌شوند اما جریمه نشده‌اند. به نظر می‌رسد دوربین‌های طرح ترافیک معیوب بوده یا در تعدادی از نقاط فعال نیستند و به همین علت پلاک خودروها در مبادی ورودی و خروجی ثبت نمی‌شود.

در همین رابطه محمد علیخانی، با اشاره به اینکه پیش بینی کمیسیون عمران و حمل و نقل این است که درآمد حاصل از عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک در سال ۹۷ نصف شود در گفتگویی گفته است: «زیرساخت‌های اجرای این طرح فراهم نبود و اطلاعات اشتباه به شورا دادند. به ما اعلام شد دوربین‌های ورودی کاملاً درست است و باید چند دوربین خروجی نصب کنند و این دوربین‌ها تا زمان اجرای طرح آماده خواهد شد ولی هم اکنون ۷۰ درصد خودروهایی که وارد محدوده طرح ترافیک می‌شوند، دوربین‌ها آنها را نمی‌گیرند و مردم این مسئله را متوجه شده‌اند و می‌بینیم محدوده طرح در حال شلوغ شدن است، چون راننده‌ای که ۱۰ بار وارد محدوده طرح ترافیک شده فقط یک بار پلاکش ثبت شده و یا همین کارمندان خودمان هر روز با خودرو می‌آیند به ما اعلام کردند تا به حال جریمه نشده‌اند.»

بدین سبب در صورت صحت این مسئله درآمدهای شهرداری تهران از محل طرح جدید ترافیک به طور کامل تأمین نخواهد شد و زمینه سواستفاده را فراهم می‌کند. مساله سواستفاده و ایجاد رانت از طرح جدید ترافیک حتی در خصوص فروش این طرح هم وجود داشت و شماری از کسانی که توانستند از سهمیه این طرح برخوردار شوند، آن را در پایگاه‌هایی تبلیغاتی با قیمت‌های تا ۱۰ میلیون تومان به فروش رسانده و از رانت ایجاد شده استفاده کردند. از طرف دیگر، در حالی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری بعد از مدت‌ها فشار رسانه‌ها، اسامی خبرنگاران را بر روی پایگاه شفافیت شهرداری تهران قرار داد که در فهرست اعلام شده، بالای دو هزار نفر سهیمه کسب کردند که هیچ نامی از رسانه محل فعالیت افراد برده نشده است. اسامی در این فهرست قرار دارد که خبرنگار نبوده و در قسمت‌های گوناگون شهرداری مشغول به کارند. فعالیت‌هایی که هیچ نسبتی با کار خبرنگاری نداشته است.

اگر چه مرکز ارتباطات و امور بین الملل شرکت کنترل ترافیک تهران مساله نقص در دوربین‌ها را بلافاصله تکذیب کرد و از تکمیل زیرساخت‌های طرح ترافیک گفته است، اما شائبه‌ها همچنان ادامه دارد و گزارش‌هایی از تعدادی از شهروندان وجود دارد که می‌توانند بدون پرداخت هزینه‌ای در محدوده طرح ترافیک رفت و آمد کنند.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar