رئیس جمهور با افزایش قیمت خودرو مخالف است!

دوشنبه 12 آذر 97 ساعت 10:14
رئیس جمهور با افزایش قیمت خودرو مخالف است!

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: بنا بر اعلام مسئولان وزارت صنعت، با افزایش قیمت خودرو مخالف است.

رمضانعلی سبحانی‌فر عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: تولید خودرو از ابتدای امسال با نوسانات نرخ ارز و تحریم‌ها کاهش شدیدی پیدا کرد، این کار باعث کاهش عرضه شد در حالیکه تقاضا تغییری نکرد که سبب قیمت‌های نجومی در صنعت خودرو شد. او افزود: سازمان حمایت و وزارت صمت و ستاد تنظیم بازار باید تکلیف قمت خودرو را معلوم کنند.

او افزود: به لحاظ وضعیت خاص کشور وظایف شورای رقابت به ستاد تنظیم واگذار شد لذا بایستی وزارت صمت ورود کند و تعیین تکلیف کند. رئیس جمهور به گفته مسولین وزارت صنعت، معدن و تجارت تاکید دارد که قیمت‌ها تغییر نکند پس با ثابت ماندن قیمت‌ها و وضعیتی که برای خودروسازان حاکم شده، کاهش تولید قیمت حاشیه‌ای را به طور نجومی افزایش داده است این در حالی است که قیمت کارخانه تغییری نداشته است.

او در خصوص واگذاری وظایف شورای رقابت به سازمان حمایت که آیا این تصمیم به صلاح است یا خیر گفت: سازمان حمایت در این خصوص ذینفع نیست بلکه باید هم طرف تولید کننده و مصرف کننده را داشته باشد.

سبحانی‌فر عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در ادامه گفت: خودرو در کشور ما با کیفیت فعلی گران هم هست که هزینه‌های بالای آن از جیب مصرف کننده اخذ می‌شود.

او افزود: در وضعیت فعلی واردات خودرو کاهش یافته، قیمت حاشیه بازار افزایش یافته و سازمان حمایت و تنظیم بازار هم در این خصوص ورود نمی‌کند پس قطعه ساز هم متضرر شده که درخواست ما این است که سازمان حمایت بر اساس شاخص‌های تعیین شده ورود کند.

سبحانی فر گفت: وقتی قیمت بالارفته و تولید کاهش یافته تعیین قیمت براساس ۵ درصد زیر قیمت بازار اشتباه است. اگر در جایی که افزایش قیمت واقعی است افزایش قیمت محاسبه شود حتی به قیمت خیلی پایین‌تر از حاشیه بازار خواهیم رسید.

او گفت: در نشست‌هایی که داشتیم قرار بر این شد که شاخص‌های مواد اولیه معلوم شود و بر اساس قیمت تمام شده، قمیت خودرو تعیین شود.

سبحانی فر گفت: مجلس معتقد است رابطه منطقی بین عرضه و تقاضا باید باشد تا از افزایش قیمت‌ها در صنعت خودرو خارج شویم پس شاخص‌ها باید بر اساس قیمت تمام شده باشد.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar