بنزین در کنترل ترافیک معجزه نمی‌کند

دوشنبه 4 آذر 98 ساعت 14:09
بنزین در کنترل ترافیک معجزه نمی‌کند

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با ذکر اینکه سهمیه بندی بنزین در کنترل ترافیک معجزه نمی‌کند، گفت: باید از شهرداری‌ها توسعه دوربین‌ها، ارسال اطلاعات خام دوربین‌ها به راهور و ... را مطالبه کنیم.

سردار سیدکمال هادیانفر در جلسه تخصصی پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا اظهار داشت: بر مبنای آنچه که از تجربیاتمان طی سال‌های اخیر در حوزه راهنمایی و رانندگی و ترافیک کسب کرده‌ایم به این نتیجه رسیده‌ایم که باید به سمت اقدامات "اثربخش" برویم و با این رویکرد، "مدیریت ترافیک، تسهیل و ایمنی در رفت و آمد و ارائه خدمات مطلوب به مردم" را دنبال و اجرایی می‌کنیم.

وی با اشاره به اهمیت توسعه "انضباط ترافیکی" بیان کرد: "انضباط ترافیکی" سرمنشاء "نظم اجتماعی" است و  تحقق این مهم ،نماد بالندگی و توسعه یافتگی هر کشوری می‌باشد، در واقع اگر ترافیک کشوری "نظام مند" باشد بیانگر این است که آن کشور توسعه یافته است.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با ذکر اینکه "انضباط ترافیکی" از مقوله‌هایی است که باید به طور جدی به آن بپردازیم، تأکید کرد: امروز تصادفات ،معادل ۸ درصد از تولید ناخالص ملی به کشور خسارت وارد کرده و هر تصادف فوتی و جرحی به طور مستقیم و غیرمستقیم ۵.۲ میلیارد تومان زیان به کشور تحمیل می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه باید به سمت و سوی کاهش سوانح، تصادفات و جان باختگان جاده‌ای به طور جدی و هدفمند حرکت کنیم، افزود: سال پیش ۱۷ هزار و ۱۸۳ نفر در تصادفات جان خود را از دست دادند، این در حالی است که در این بازه زمانی (سال پیش) ۳۶۵ هزار نفر در جریان سوانح جاده‌ای مجروح و مصدوم شدند و تقریباً با این اعداد در می‌یابیم که طی یک سال، ۳۶ هزار نفر به خاطر تصادفات بر روی صندلی‌های چرخ دار نشستند و اینها تنها بخشی از آسیب‌ها و خسارات سوانح جاده‌ای کشور است.

سردار هادیانفر ادامه داد: در اواخر سال ۸۴ و اوایل سال ۸۵ بالغ بر ۲۷ هزار نفر کشته در تصادفات داشتیم و امروز این عدد به ۱۷ هزار نفر کاهش یافته است پس باید ابعاد گوناگون موضوع را بررسی کنیم و ببینیم با اتخاذ چه روند و فرایندی به این کاهش ۱۰ هزار نفری رسیده‌ایم.

وی با ذکر اینکه انسان، راه و خودرو سه عامل اصلی در وقوع تصادفات است، این سؤال را مطرح کرد که نقش "مدیریت" در کاهش سوانح جاده‌ای چیست؟

 سردار هادیانفر اضافه کرد: مدیریت از کلان تا پایین‌ترین رده‌ها می‌تواند در کاهش تصادفات و تلفات جاده‌ای نقش اثرگذاری داشته باشد اگر در حوزه‌های گوناگون هم افزایی و تعامل داشته باشیم و این تعاملات پیرو "مدیریت اثربخش" باشد می‌توانیم به اهدافمان برسیم. ۳۳ دستگاه در کاهش تصادفات و تلفات جاده‌ای نقش جدی دارند و در این بین هم افزایی دستگاه‌هایی مانند اورژانس، شهرداری‌ها، پلیس ، راهداری و ... بسیار حائز اهمیت است.

وی خطاب به روسا و مدیران راهور ستادی و استانی تأکید کرد: نقش شما در کاهش تصادفات انکارناپذیر است، بنابراین مسئولیت و سهم خود را دست کم نگیرید چون که یک نقش و اثرگذاری "کاریزماتیک" می‌تواند به کاهش سوانح جاده‌ای کمک کند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا، تحرک در نیروی انسانی و لجستیکی سازمانی را هم از مؤلفه‌های مهم در کاهش تصادفات برشمرد و افزود: در کنار اینها باید به سمت ارتقاء فرهنگ ترافیک برویم و این مهم جز با بهره مندی از برنامه‌ها و بسته‌های آموزشی، اقدامات رسانه‌ای، بهره مندی از ظرفیت و مشارکت مردم محقق نمی‌شود.

وی با اشاره به نقش همیاران پلیس در کاهش تصادفات یادآوری کرد: همیاران پلیس در کاهش تصادفات سهم ۱۸ درصدی داشتند و این بیانگر اثرات اقدامات اجتماعی و فرهنگی است.

سردار هادیانفر در بخش دیگری از سخنان خود گریزی به اجرای طرح سهمیه بندی بنزین و افزایش قیمت آن زد و یادآوری کرد: در تیرماه سال ۱۳۸۶ بنزین افزایش قیمت داشت اما اثربخشی این افزایش قیمت در کاهش تلفات جاده‌ای نزدیک به ۳ درصد بود و این اثربخشی بعد از یک سال از دست رفت.

وی یادآور شد: در آن سالها همزمان با افزایش قیمت بنزین و اجرای طرح سهمیه بندی سوخت شاهد بودیم که مردم در روزهای اول به سمت مدیریت مصرف رفتند و مصرف بنزین روزانه ۷۴ میلیون لیتر بود ولی با نزدیک شدن ایام نوروز این میزان مصرف افزایش یافت و در واقع اثربخشی سهمیه بندی از بین رفت.

وی تأکید کرد: به نظر می‌رسد اجرای چنین طرح‌هایی در کنترل ترافیک و یا  کاهش تصادفات جاده‌ای و جان باختگان اثربخشی آنچنانی ندارد و ممکن است در روزهای آغازین اجرای این طرح، مصرف کاهش یابد ولی این وضعیت پایدار نمی‌ماند بنابراین باید راهکارهای دیگری اتخاذ کنیم.

سردار هادیانفر تأکید کرد: اصلاح قوانین به صورتی که بازدارندگی ایجاد کند در کنار بعضی رویکردهای دیگر می‌تواند به کاهش تصادفات کمک کند. متأسفانه امروز شاهدیم که قوانین ما بازدارنده نیست و یا اثرگذاری پیشگیرانه ندارد، از طرفی هم اکنون واردات خودرو و قطعات آن ممنوع است؛ این در حالی است که شاهدیم در کشور بعضی خودروهای "ناایمن" همچنان در خط تولید هستند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا ادامه داد: براساس تحلیل تصادفات کشور ،  دو خودروی پراید و ۴۰۵ بیشترین آسیب را در تصادفات جرحی و فوتی دارند و ما موضوع خارج شدن این خودروها از خط تولید را به جد دنبال می‌کنیم و طی مذاکرات با مسئولان خواستار این هستیم که خودروهای ایمن‌تر با قیمت مناسب به ویژه برای قشر آسیب پذیر جامعه تولید شود.

عالی‌ترین مقام انتظامی پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با اشاره به عزم جدی این پلیس برای کاهش سوانح و حوادث ترافیکی یادآوری کرد: تحول "سیستمی" و حرکت به سمت "هوشمندسازی" می‌تواند در کاهش تصادفات نقش اثرگذاری داشته باشد.

وی اضافه کرد: باید به سمت فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی "آی تی" و "آی تی اس" برویم چرا که باوجود محدودیت زیرساخت‌ها نمی‌توانیم تصادفات و سوانح را کنترل کنیم. بنابراین آنچه که می‌تواند به کمکمان بیاید؛ بهره مندی از تکنولوژی‌های جدید در حوزه "آی تی" و" آی تی  اس" است.

سردار هادیانفر با ذکر اینکه سهمیه بندی بنزین در کنترل ترافیک معجزه نمی‌کند، اشاره کرد: نمی‌توانیم از اجرای  طرح سهمیه بندی بنزین انتظار معجزه داشته باشیم و یا بخواهیم مشکلات با اجرای  طرح‌های این چنینی برطرف شود بلکه باید به سمت و سوی تحول سیستمی و تغییر تفکر و رفتار ترافیکی برویم.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا یادآوری کرد: امروز ۲۱۷ هزار کیلومتر طول جاده‌های کشور است که از این بین ۴۵ هزار کیلومتر، راه و جاده اصلی است؛ این درحالی است که ما هزار و ۴۷ شهر داریم و طی ۴۰ سال گذشته در ۷۰۷ شهر هرگز مستقر نبوده‌ایم، آیا با روش‌های سنتی می‌توانیم همه مسیرها را کنترل و مدیریت کنیم؟!

سردار هادیانفر با تأکید بر اینکه باید زاویه دید و نگاهمان را به مدیریت ترافیک تغییر و به سمت تحول سیستمی برویم ، ادامه داد: بهره مندی از "دیتا "و "اطلاعات" موجود از روند تصادفات و سوانح جاده‌ای در سال‌های گذشته می‌تواند به مدیریت منابع چه از نظر انسانی و چه از نظر تجهیزاتی و تزریق آنها در مناطق آسیب زا کمک کند و لازم است از شهرداری‌ها توسعه دوربین‌ها ، ارسال اطلاعات خام دوربین‌ها به راهور، امکان چک اپراتوری پلیس راهور و ... را مطالبه کنیم.

بر اساس گزارش سایت پلیس، وی با ذکر اینکه خدمات دهی مطلوب به مردم از اولویت‌های جدی ما است، یادآوری کرد: این خدمات دهی باید بر مبنای "پیش بینی پذیری" باشد، یعنی؛ مردم بدانند پلیس راهور چه خدماتی می‌دهد و چگونه باید این خدمات را دریافت کنند، شیوه ارائه خدمات ما باید روشن و شفاف باشد.

ایسنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar