ممنوعیت فروش خودروهای فاقد استاندارد یورو ۵

دوشنبه 13 مرداد 99 ساعت 15:48
ممنوعیت فروش خودروهای فاقد استاندارد یورو 5

معاون فنی و مهندسی پلیس راهور ناجا گفت: برابر ماده ۴ قانون هوای پاک پیش‌ فروش و فروش خودروهایی که مجوز و تأییدیه سازمان ملی استاندارد را ندارند ممنوع است.

برنامه گفتگوی اجتماعی با موضوع «هوای پاک زیر چرخ خودروهای فرسوده» در ارتباط تلفنی با سرهنگ محمدعلی زارع معاون فنی و مهندسی پلیس راهور ناجا به روی آنتن رادیو گفت‌وگو رفت.

سرهنگ زارع در خصوص علت پلاک نشدن تاکسی‌ها گفت: با توجه به قانون هوای پاک، خودروهای غیر دیزلی از ابتدای امسال باید یورو ۵ باشند و برابر ماده ۴ قانون هوای پاک پیش ‌فروش و فروش خودروهایی که مجوز و تائیدیه سازمان ملی استاندارد را ندارند ممنوع است.

سرهنگ زارع افزود: یکی از پیش‌شرط‌ها برای هر خودرو این است که باید مجوز از سازمان ملی استاندارد و محیط زیست گرفته و به پلیس ارسال شود و پلیس با رعایت دیگر شرایط خودروها را شماره‌گذاری کند.

وی ادامه داد: متأسفانه در خودروهای فعلی این اتفاق نیفتاده است و خودروساز قبل از دریافت مجوز تأیید از سازمان خودروها را پیش‌فروش کرده یا فروخته است.

معاون فنی و مهندسی پلیس راهور ناجا یادآوری کرد: این خودروها سمند و پژو ۴۰۵ بود که مشکل آنها تا حدودی حل شد و سازمان محیط زیست برای آنها مجوز صادر کرده است.

وی ادامه داد: مشکل شماره‌گذاری خودروها با صدور مجوز سازمان محیط زیست حل شده است و خودروهایی که مربوط به سال ۹۸ بود در ابتدا صادر شد و بعد مجوز خودروهای سال ۹۹ در سازمان محیط زیست مشکلی ندارد.

سرهنگ زارع یادآوری کرد: زمانی که قانون مصوب می‌شود، متولی آن سازمان حفاظت محیط زیست است و اگر از نماینده سازمان بپرسید، مجوز خودروهای مورد بحث صادر شده است. آئین نامه ماده ۲ مربوط به سال ۹۷ است و خودروساز باید از همان زمان برای اجرا برنامه‌ریزی می‌کرد و خودروساز موظف به اجرای قانون است و تا الان تمام موارد قانونی اجرا شده است.

ایران جیب

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar