پرداخت جرائم رانندگی بالای ۱۰ میلیون ریال بدون پیش پرداخت

سه شنبه 30 اردیبهشت 99 ساعت 11:39
پرداخت جرائم رانندگی بالای 10 میلیون ریال بدون پیش پرداخت

رئیس پلیس راهور نیروی انتظامی گفت: رانندگانی که بیش از ۱۰ میلیون ریال جریمه راهنمایی و رانندگی دارند، می‌توانند بدون هیچگونه پیش‌پرداختی جریمه‌های خود را طی یکسال پرداخت کنند.

سردار سیدکمال هادیانفر روز یکشنبه در مورد تدبیر پلیس برای اقشار ضعیف جامعه که خودروهای آنها توقیف و مشمول جریمه‌های بالای ۱۰ میلیون ریال شده، افزود: توقیف خودرو دلایل گوناگونی دارد، یکی از این دلایل جریمه‌های بالا یک میلیون است که براساس قانون باید توقیف شود.

وی ادامه داد: گزارش‌های دریافتی نشان می‌دهد که نزدیک به ۸۰۰ هزار وسیله نقیله اعم از موتورسیکلت و خودرو در پارکینگ‌ها توقیف شده‌اند که از دلایل عمده توقیف و عدم ترخیص آنها، گذشته از دستورات قضائی، عدم پرداخت جرائم است براین اساس باید در این زمینه تدبیری انجام می‌گرفت.

هادیانفر گفت: برای ترخیص خودروهای بالای یک میلیون تومان مجوزی از وزیر کشور بر اساس قانونی که در گذشته وجود داشت و قابل استفاده بود، اخذ شد. بر اساس این قانون هموطنان می‌توانند جرائم خود را به طور قسطی پرداخت کنند، این فانون در شهریور سال ۱۳۹۶ اجرا شد و مردم می‌توانستند با مراجعه به مراکز شماره گذاری در سراسر کشور کرده یا مراجعه به پلیس راهور استان‌ها و شهرستان با ارائه مدارک مثبته وسیله نقلیه، درج در سیستم و اخذ تعهد بدون هیچ پیش پرداختی جرائم خود را به صورت قسطی طی یک سال به طور روزانه، هفتگی یا ماهانه با هر مبلغی که در توانشان است، پرداخت کنند.

وی با ذکر اینکه اجرای این قانون اثربخش و کارساز بود، گفت: درصد بالایی از افراد که جرائم بالای ۱۰ میلیون ریال داشته و خودروهای آنها توقیف بود، ترخیص شد البته بخشی از وسائل نقلیه مشمول بند ۸ قانون هوای پاک بود چون بر اساس این قانون خودرو و موتورسیکلت‌های فرسوده اجازه ترخیص ندارند چون  به اکوسیستم و هوا آسیب می‌زنند و شرایط را در آلودگی هوا سخت‌تر می‌کنند.

هادیانفر در پاسخ به این سئوال که اگر فردی از تعهد خود بزند و جریمه خود را در طول یک سال پرداخت نکند، چه سرانجامی خواهد داشت، گفت: از نظر سیستمی همه خدمات وسیله نقلیه حذف می‌شود و از آن جایی که به تعهد خود عمل نکرده‌اند، توقیف می‌شوند البته این خودروها با وجود ترخیص به نوعی توقیف است. از سوی دیگر در سند برگه سبز خودرو مهر و در سیستم درج می‌شود، بر این اساس از خودرو نمی‌توانند، استفاده کنند.

وی افزود: براساس آخرین گزارش‌های دریافتی، مردم نسبت به این اقدامات واکنش مثبت نشان داده‌اند و قانون گریزی در این حوزه نداریم و درصد زیادی از مردم نسبت به قانون تمکین کرده و براساس تعهدی که داده‌اند، جرائم خود را پرداخت می‌کنند. از طرف دیگر پلیس دست آنها را باز گذاشته تا در هر مبلغی در طول یکسال می‌توانند، پرداخت کنند. از دیگر مزایای این طرح این است که این مساله را محدود نکردیم یعنی افرادی که یک میلیون تومان، ۱۵ یا ۲۰ میلیون تومان بدهی دارند، می‌توانند در طول یک سال جریمه‌های خود را تسویه کنند.

ایرنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar