روایت رضا رحمانی از روزهای دشوار صنعت خودرو در سال ۹۷

چهارشنبه 4 اردیبهشت 98 ساعت 12:03
روایت رضا رحمانی از روزهای دشوار صنعت خودرو در سال 97

وزیر صنعت، معدن و تجارت در نخستین جلسه شورای مشورتی جوانان، روایتی از روزهای تلخ سال ۹۷ مطرح کرد که قطعه‌سازان را به حالت تعطیلی درآورده و تولید لوازم خانگی را نیمه تعطیل کرده بود.

رضا رحمانی در نخستین نشست شورای مشورتی جوانان پس از شنیدن نظرات جوانان این جمع گفت: از سال‌ها قبل عقیده داشتم، مسئولین باید در جمع جوانان حضور داشته باشند، چون که نظرات جوانان قابلیت تبدیل به اتاق فکر و کمیته‌های تخصصی را دارد.‌

وی افزود: مأموریت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌تواند در جامعه و زندگی مردم نقش آفرینی کند، این مأموریت را به شما می‌دهم که نظرات خودتان را برای بهبود وضعیت جامعه جمع بندی کرده و برای بررسی و اجرا به ما تحویل دهید. این‌تفکرات زمانی که مکتوب و علمی باشد، قابلیت اجرای بیشتری پیدا می‌کند.

رحمانی عنوان کرد: روزی که به عنوان وزیر انتخاب شدم، صنعت خودروسازی به عنوان صنعت مادر کشور به خاطر اشتباهات رخ داده اعتبار خود را از دست داده بود. تولید ۷۰ درصد نسبت به برنامه عقب بود. یک میلیون دستگاه خودروی داخلی و ۱۰۰ خودروی خارجی تحویل شده بود. با تمام این مشکلات قطعه سازان هم در حال تعطیلی بودند و امکان تأمین قطعات را نداشتند.

وی ادامه داد: فضای منفی رسانه‌های داخلی و خارجی هم از مشکلات دیگر بود. در گام اول رونق تولید و در گام بعدی حفظ آن را در برنامه‌ها قرار دادیم. چون که اشتغال کارگران و خرید قطعه نیازمند تولید بود و با این برنامه تولید از آبان تا اسفند سه برابر شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در مورد مشکلات پیش آمده در تولید لوازم خانگی در سال ۹۷ گفت: تولید لوازم خانگی نیمه تعطیل شده بود. فولاد و آلومینیم هم با مشکل رو به رو شده بودن و دشمن فکر می‌کرد این صنایع تعطیل می‌شود.

مقابله با تحریم با رونق کسب و کار

رحمانی با تاکید بر اینکه یکی از راه‌های مقابله با تحریم رشد کسب و کار است، تصریح کرد: همکاران من در این وزارتخانه برای بازگشت و حفظ تولید کار جهادی کردند. ادعا نداریم تمام خواسته‌هایمان انجام شد، ولی وضعیت به حالت مطلوب‌تری برگشت.

وی با تاکید بر افزایش صادرات در وضعیت کنونی عنوان کرد: در وضعیتی که مشکلات واردات و ارز داریم، باید ساخت داخل و در نتیجه صادرات را افزایش دهیم. در این زمینه از جوانان توقع دارم با تخصص و دانش خود ما را همراهی کنند تا فضای روانی جامعه مدیریت شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه برنامه ویژه سال ۹۸ حفظ تولید موجود است، عنوان کرد: هر کس، هر کجا هست می‌تواند در این زمینه کمک و فعالیت کند. با افزایش نرخ ارز بعضی در واردات پیدا کردیم، اما در این وضعیت صادرات می‌تواند معنا پیدا کند.

باید از فرصت صادرات به کشورهای همسایه استفاده کنیم

رحمانی ادامه داد: در کاشی و سرامیک ۳ هزار و ۶۰۰ میلیون متر مکعب تولید داریم، در حالی که در گذشته ۳ میلیون‌متر مربع واردات کاشی و سرامیک داشتیم. هم اکنون نه تنها نیازی به این واردات نداریم، بلکه امکان صادرات هم داریم. پاکستان سالانه ۱۰۰ میلیون متر مکعب مصرف کاشی و سرامیک دارد.‌۲۰ درصد تولید دارند و سال پیش ۸ میلیون متر مکعب صادرات ایران به پاکستان بوده است. ما باید از این فرصت‌ها استفاده کنیم. در تمام کشور توانمندان در این‌حوزه ها باید این فضاها را جدی بگیرند.

وی با تاکید بر اینکه فرهنگ هم باید به کمک تولید بیاید، عنوان کرد: فرهنگ مصرف کالای ایرانی یکی از این برنامه‌های فرهنگی است. به دنبال حمایت و تولید کالای ایرانی، چنانچه یک میلیارد دلار صادرات داشته باشیم، حداقل ۵۰ هزار شغل ایجاد می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تقویت کسب و کارهای نوین، عنوان کرد: چند سال قبل تقاضا برای مجوز تاکسی‌های تلفنی بسیار زیاد بود، در حالی که امروز تاکسی‌های استارت آپی جای آنها را گرفته است. اگر ما ثابت بایستیم و شغل‌های جایگزین نداشته باشیم، این تغییرات ما را نابود می‌کنند.

رحمانی فعال کردن ظرفیت‌های موجود را گام دیگر برنامه‌های سال ۹۸ دانست و گفت: صادرات باید یکی از پروژه‌های محوری ما باشد.

رهبر معظم انقلاب با نام گذاری امسال فرصت خوبی را برای تولید فراهم کردند و یکی از راه‌های رونق تولید صادرات است.

اعتماد به جوانان را در حرف و عمل اثبات کرده‌ام

وی در مورد جذب جوانان در امور تصریح کرد: در دوره اخیر فقط چند نفر جوان بین مدیران و معاونان این وزارتخانه بودند، در حالی که در حال حاضر چند نفر از مدیران و معاونان جوان نیستند. اعتماد به جوانان را در حرف و عمل اثبات کرده‌ام و تاکید دارم همه به هوش و دانش جوانان نیاز داریم.

رحمانی گفت: بهترین سرمایه‌ها در دنیا سرمایه‌های انسانی هستند. نظام جذب نیروهای ما ایراد دارد و باید این قانون اصلاح شود. وزیر صنعت، معدن و تجارت معدن و صنایع معدنی را از دیگر برنامه‌های سال ۹۸ عنوان کرد و گفت: امروز شاهدیم که استارت آپ ها ورود چندانی در معدن و تجارت نداشته‌اند. جوانان به موضوعات مورد نیاز صنعت، معدن و تجارت ورود کنند. در این صورت هم آنها احساس مفید بودن دارند و هم سیستم از دانش آنها بهره مند می‌شود.

رحمانی ارتباط صنعت و دانشگاه را از حلقه‌های مفقود این دو حوزه دانست و افزود: یکی از محورهای برنامه‌های امسال فناوری است که در این زمینه برنامه‌های جوانان را به طور حتم بررسی و پیگیری می‌کنیم. همچنین بعضی از مسائل مثل انتقال مهارت‌ها را باید پیگیری کنیم. انتقال تجربیات صنعت گران به نسل بعد در چند سال گذشته بهبود پیدا کرده است، ولی این مسئله باید بیشتر تقویت شود.

وی با تاکید دوباره بر تشکیل اتاق فکر جوانان با وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: نتایجی که در این اتاق کسب می‌شود به طور حتم بررسی و پیگیری می‌شود. همچنین مواردی که برای جوانان ایجاد مشکل می‌کند، اما در حیطه اختیار این وزارتخانه نیست را پیگیری می‌کنیم. زمینه بروز و ظهور استعدادها در این وزارتخانه بسیار زیاد است و در این زمینه از ایده‌های جوانان استقبال می‌کنیم.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar