سه خودروی جدید مجوز ورود به بازار را دریافت کردند

بروزرسانی در: جمعه 18 آبان 97 ساعت 00:36
سه خودروی جدید مجوز ورود به بازار را دریافت کردند

در مرحله دوم اجرای استانداردهای ۸۵ گانه خودرویی، خط تولید هیچ خودرویی متوقف نشد و سه خودروی جدید مجوز ورود به بازار را دریافت کردند.

در حالی اجرای استانداردهای ۸۵ گانه خودرویی طول سه مرحله از طرف سازمان ملی استاندارد ایران کلید خورده است که اوایل تیرماه سال جاری به عنوان دومین مرحله از اجرای طرح یاد شده اعلام شده بود و خودروسازان وظیفه داشتند با رعایت ۶۳ استاندارد تعیین شده مجوز تولید عرضه به بازار دریافت کنند. این در حالی است که در مرحله نخست اجرای طرح یاد شده در اوایل دی ماه سال گذشته ۶۱ استاندارد به دست سازمان ملی استاندارد ایران تعیین شده بود که ۲۵ خودروی سواری و سنگین جاده‌ای موفق به رعایت استانداردهای مربوطه نشدند و خط تولید آنها با توقیف مواجه شد.

اکنون بنابر اعلام سازمان ملی استاندارد ایران خط تولید هیچ خودرویی در مرحله دوم اجرای استانداردهای ۸۵ گانه خودرویی متوقف نشده و علاوه بر این سه خودروی سیتروئن، وانت آمیکو و FAW مجوز ورود به بازار کشور را دریافت کردند و توانستند استانداردهای ۸۵ گانه را پاس کنند.

نکته قابل اشاره اینکه فقط در خصوص خودروهای تولیدی داخل کشور که از قبل خط تولید آن ها وجود داشته، زمان بندی سه مرحله‌ای مدنظر قرار گرفته است که در این مرحله هیچ یک از این خودروها با توقف خط تولید موجه نشدند اگر چه که در مرحله نخست ۲۵ خودرو با توقف خط تولید مواجه شدند. ولی خودروهای وارداتی و خودروهای جدید تولیدی موظف به رعایت استانداردهای ۸۵ گانه از همان ابتدای دی ماه سال گذشته هستند که سه خودروی سیتروئن، وانت آمیکو و FAW در این مقطع زمانی موفق به دریافت مجوز برای ورود به بازار ایران شدند.

علاوه بر این دو موضوع در خصوص استانداردهای مصرف سوخت هم سازمان ملی استاندارد رعایت استانداردهای سوختی را از ابتدای تیرماه سال جاری مدنظر قرار داده که مجزا از استانداردهای ۸۵ گانه خودرویی است و در این مرحله از نظر سازمان ملی استاندارد ایران هشت خودرو از گردونه تایید خارج شده و نام های آنها برای اقدامات بعدی به وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز پلیس راهبر ناجا ارسال شده است.

لازم به ذکر است، چهارم دی ماه سال پیش بود که تولید و واردات تعدادی از خودروهای غیر استاندارد به ویژه خودروهای MVM 315 سدان، MVM 550، تیگو ۵، سایپا ۱۳۱ و سایپا ۱۳۲ دوگانه سوز، سایپا ۱۴۱ بنزینی و دوگانه سوز، آریو ۱۵۰۰ سی سی، پژو پارس با موتور XUM، وانت تک کابین و دو کابین مزدا بنزینی و دوگانه سوز، کارا ۱۷۰۰ (بنزینی و دوگانه سوز)، آسا B 50F، لیفان ۶۲۰، لیفان X50، لیفان X60، جک J5، هیوندای i10 از دستور کار خودروسازان خارج شد.

علاوه بر خودروهای سواری اعلام شده، خودروهای سنگین کشنده نیمه تریلر آکسور مدل ۱۸۴۳ LS، کامیون فاقد اتاق بار دانگ فنگ مدل K1051S، کشنده نیمه تیریلر اسکانیا مدل R440LA، کشنده نیمه تریلر اسکانیا مدل R460LA کشنده نیمه تریلر FAW مدل J6-CA 4250 کشنده نیمه تریلر FAW مدل J6-CA4180 و اتوبوس بین شهری درسا با موتور اسکانیا dc 13107 خودروهای سنگینی هستند که از ابتدای آذرماه سال جاری بر اساس مصوبه مربوط به توقف خط تولید خودروهای غیراستاندارد با توقف خط تولید مواجه شدند.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar