سود اصلی از افزایش قیمت در بازار به جیب خودروسازان می‌رود

شنبه 14 اردیبهشت 98 ساعت 14:38
سود اصلی از افزایش قیمت در بازار به جیب خودروسازان می‌رود

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: دلالی که می‌تواند گرانی چند برابری خودرو را رقم بزند از خود خودروسازان یا وزارت صمت است چون که مقرر شده خودروسازان محصولات خود را ۵ درصد زیر قیمت بازار بفروشند بنابراین سود اصلی از افزایش قیمت در بازار به جیب خودروسازان می‌رود.

سیده حمیده زرآبادی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به انتشار اخباری مبنی بر ورود دوباره شورای رقابت به قیمت‌گذاری خودرو، گفت: ورود وزارت صنعت، معدن و تجارت به قیمت‌گذاری خودرو امر اشتباهی بود چون که وزارتخانه ذی‌نفع است و تعارض منافع از ساماندهی بازار پیشگیری می‌کند پس بهتر است نهادی مثل شورای رقابت که خارج از وزارتخانه است وظیفه قیمت‌گذاری را برعهده گیرد.

قیمت گذاری خودرو به شورای رقابت واگذار شود

نماینده مجلس شورای اسلامی با ذکر اینکه ترکیب رأی شورای رقابت متفاوت است در نتیجه اعضای این شورا تمام مسائل را برای قیمت‌گذاری در نظر می‌گیرند، افزود: در وضعیت فعلی بهتر است نخست، بازار ساماندهی شود سپس قیمت‌گذاری به نهادی مانند شورای رقابت واگذار شود.

ورود وزارت صنعت، معدن و تجارت به قیمت‌گذاری خودرو عمل اشتباهی بود چون که وزارتخانه ذی‌نفع است و تعارض منافع از ساماندهی بازار پیشگیری می‌کند

عضو کمیسیون صنایع ومعادن مجلس شورای با ذکر اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت از زیر بار مسئولیت تنظیم بازار شانه خالی می‌کند، یادآوری کرد: هم اکنون اولویت اول، ساماندهی بازار است چون که در وضعیت کنونی تنها دلالان سود برده و چیزی جز ضرر و زیان عاید مردم نمی‌شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزایش افسارگسیخته قیمت خودرو در روزهای گذشته را ناشی از سوءمدیریت و عدم نظارت وزارت صنعت، معدن و تجارت بر بازار دانست و اظهار کرد: وزرات صمت می‌تواند با دلالان برخورد کرده و بازار خودرو را سامان دهد در حالیکه به وظایف خود عمل نمی‌کند در واقع وزارت صمت می‌خواهد با استفاده از نابسامانی بازار خودرو، زمینه تشکیل وزارت بازارگانی را فراهم کند.

وی با ذکر اینکه تفکیک وزارت صنعت از بازرگانی تاثیری با ساماندهی بازار ندارد، یادآوری کرد: هرچند دیوار و شیپور با ارائه قیمت‌های کذایی و غیرواقعی موجب آشوب بازار خودرو شدند ولی از آنجایی که خودروسازان قیمت محصولات خود را براساس قیمت بازار تعیین می‌کنند به نظر می‌رسد گروه‌های خودروسازی هم در این قیمت سازی‌ها دست دارند.

زرآبادی با بیان اینکه بعید به نظر می‌رسد مردم با درج آگهی در سایت‌های اینترنتی به دنبال افزایش قیمت خودرو باشند، تصریح کرد: دلالی که می‌تواند گرانی چند برابری خودرو را رقم بزند از خود خودروسازان یا وزارت صنعت، معدن و تجارت است چون که مقرر شد؛ خودروسازان محصولات خود را ۵ درصد زیر قیمت بازار به فروش رسانند پس سود اصلی از افزایش قیمت خودرو در بازار به جیب خودروسازان می‌رود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با ذکر اینکه خودروسازان قیمت خودروهای تولیدی را براساس بازار تعیین می‌کنند، گفت: همه، افزایش قیمت خودرو را ناشی از عملکرد دلالان می‌دانند ولی واسطه یا دلالی که می‌تواند با نفوذ، قیمت کالاها را در کل کشور افزایش دهد دلال عادی و خرده پا نیست و احتمالاً با وزارت صمت یا خودروسازان ارتباط دارد.

خانه ملت

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar