سیاست اقتصاد آزاد در بازار انحصاری خودرو قابل اجرا نیست

سه شنبه 27 فروردین 98 ساعت 15:24
سیاست اقتصاد آزاد در بازار انحصاری خودرو قابل اجرا نیست

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: اقتصاددانان دولتی به دنبال اقتصاد باز هستند و ادعا می‌کنند باید از طریق عرضه و تقاضا قیمت‌ها تعیین شود ولی هم اکنون که واردات خودرو ممنوع شده نمی‌توان سیاست اقتصاد آزاد را در بازارهای انحصاری، به کار گرفت.

نادر قاضی‌پور عضو کمیسیون صنایع و معادن با انتقاد از افزایش قیمت خودرو در روزهای گذشته، گفت: نقدینگی موجود در کشور، بازار ارز، سکه، خودرو و... را تحت تاثیر قرار داده و مشکلات زیادی ایجاد کرده است مردم برای حفظ ارزش پول خود به بازار خودرو هجوم بردند در نتیجه حجم تقاضا در این حوزه بیشتر شد به دنبال افزایش تقاضا، قیمت‌ خودرو هم افزایش چشم‌گیری پیدا کرد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی بهترین راهکار برای مدیریت نقدینگی و ساماندهی بازار خودرو را فراهم کردن زمینه‌های لازم برای سرمایه‌گذاری پول‌های شناور در بورس، اشتغال و تولید دانست و افزود: هم اکنون خرید خودرو سودآور است به همین خاطر مردم سرمایه‌های خود را در این بازار سرمایه گذاری می‌کنند برای حل این مشکل باید خرید سهام خودروسازی جایگزین خرید خودرو شود.

شریک شدن مردم در سهام خودروساز‌ی‌ها؛ رونق تولید و کاهش قیمت خودرو

وی اظهار کرد: اگر مردم در سهام خودروسازی‌ها شریک شوند بنیه مالی و سرمایه در گردش خودروسازی افزایش پیدا می‌کند در نتیجه رونق تولید محقق شده و قیمت‌ها کاهش پیدا می‌کند.

وی گفت: در صورتی که سالانه ۵ میلیون خودرو در ایران تولید شود نه تنها بازار ایران اشباع شده و قیمت‌ها کاهش پیدا می‌کند بلکه صادرات به دیگر کشورها هم انجام می گیرد.

مسئولان با اخذ تدابیر ویژه قیمت خودرو را کاهش دهند

این نماینده مردم در مجلس دهم با ذکر اینکه مسئولان دولتی باید قیمت خودرو را کنترل کرده و از افزایش آن پیشگیری کنند، یادآوری کرد: اقتصاددانان دولتی درپی اقتصاد باز هستند و ادعا می‌کنند قیمت‌ خودرو باید از طریق عرضه و تقاضا در بازار تعیین شود هم اکنون واردات خودرو محدود و ممنوع شده است پس نمی‌توان سیاست اقتصاد آزاد را در بازارهای انحصاری، به کار برد.

حاکمیت دولت در خودروسازی خاتمه پیدا کند

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با ذکر اینکه انحصار رقابت را از بین می‌برد، ادامه داد: برای ساماندهی شرایط موجود، باید حاکمیت دولت در خودروسازی خاتمه پیدا کند.

قاضی پور در خصوص فرمول وزارت صمت ۵ درصد زیر قیمت بازارتصریح کرد: هرچند خودروسازان درپی کسب سود هستند ولی باید وضعیتی فراهم شود که قشر آسیب پذیر هم بتواند خودرو خریداری کند.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی با ذکر این‌که عقیده ای به‌ به‌کارگیری فرمول حاشیه بازار ندارد، گفت: هرچند تولید خودروی باکیفیت و ارزان قیمت برای کشاورزان، کارگران و... یکی از الزامات است ولی دولت در این زمینه اقدامی انجام نداده است.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar