شرایط جدید گمرک برای واردات قطعات خودرو

سه شنبه 6 آذر 97 ساعت 11:29
شرایط جدید گمرک برای واردات قطعات خودرو

رئیس کل گمرک ایران گفت: با توجه به وضعیت ویژه اقتصادی که ایران در آن قرار دارد گمرک شرایط جدیدی را در بحث ترخیص کالاهایی مانند قطعات خودرو، مواد اولیه و ماشین آلات تولیدی برای وارد کنندگان این حوزه در نظر گرفته است.

مهدی میراشرفی افزود: از آنجایی که گمرک در بخش اجرایی فعالیت می کند بارها با مواردی مواجه شده که برای کالایی که در داخل تولید می شود ولی تولید آن با محدودیت مواجه است و توانایی برآورده کردن نیاز داخلی را ندارد ممنوعیت واردات ایجاد شده است.

وی گفت: البته گمرک یک سازمان واضع محدودیت نیست و فقط یک سازمان مجری است ولی با توجه به بازخوردهایی که از وارد کنندگان در بخش مواد اولیه و قطعات مورد نیاز برای مثال خودرو گرفته شده این سازمان از هر موقعیتی برای رساندن صدای تولید کننده ها به سازمان های مربوط استفاده می کند.

رئیس کل گمرک ایران افزود: گمرک قائل به کاهش یا افزایش تعرفه ها برای کالاها نیست ولی قائل به در نظر گرفتن تعرفه ای منطقی است چون که وقتی تعرفه ها خارج از عرف و بدون کارشناسی بر روی کالاها بسته می شود موجب بوجود آمدن بازارهای حاشیه ای و قاچاق می شود.

میراشرفی گفت: برای اینکه نگاه گمرک نگاهی برای کمک به تولید داخلی است هم اکنون برنامه ای در نظر گرفته شده که صاحبان صنایع برای واردات قطعات و ماشین آلات تولیدی خود دچار محدودیت نشود و به همین خاطر از این به بعد گروه های تولیدی می توانند به طور درصدی یا همان نسیه کالای خود را از گمرک ترخیص نمایند تا واحدهای تولیدی شان دچار وقفه در کار نشود.

وی افزود: گمرک قبول دارد که در این وضعیت اقتصادی کشور نیاز به تمهیدات ویژه ای برای حل مشکلات تجارت خارجی و تولید داخلی دارد و امید می رود که با اینگونه تمهیدات هزینه های تولید و واردات برای تولید کننده ها به حداقل برسد.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar