شگردهای دلالان برای نرخ سازی مجازی خودرو

چهارشنبه 11 اردیبهشت 98 ساعت 12:10
شگردهای دلالان برای نرخ سازی مجازی خودرو

گزارش‌های جدید از نقش مخرب فعالیت‌های دلالی در بازار سوداگرانه خودرو در سایت‌های آگهی رایگان حکایت دارد.

قیمت خودرو چند روزی است که دستخوش سونامی شده و قیمت‌های عجیب و غریب در منابع گوناگون از بازار این محصول گزارش می‌شود.

در ساعات اخیر، بعضی گزارش‌ها، از تلاش گروهی دلالان در بعضی از شبکه‌های مجازی در روزهای گذشته برای نرخ‌سازی غیر واقعی در بازار خبر داده‌اند.

به عنوان مثال خبرنگار دیجیاتو تجربه عینی خود را از همراهی ۲۰ روزه با یکی از گروه‌های قیمت ساز در تلگرام منتشر کرده است. او به چهار ترفند در این زمینه اشاره کرده است:

نرمال سازی قیمت: اعضای این گروه‌ها سعی می‌کنند در نقش خریدار و فروشنده اقدام به درج آگهی در سایت‌های آگهی رایگان کنند.

حذف آگهی‌های واقعی (ارزان‌تر) به دو طریق: نخست، مراجعه به سرعت و به شکل گروهی به سراغ شخص آگهی‌دهنده تا متقاعد شود که خودروی خود را به اصطلاح «مفت» می‌فروشد. در حالت دوم و در صورتی که فرد صاحب آگهی ارزان‌تر، آگهی خود را تغییر ندهد، اعضای گروه آن را در سایت مرجع ریپورت (گزارش) می‌کنند.

تغییر قیمت سایت‌های مرجع: بعد از انجام اقدامات ابتدایی در سایت‌های رایگان آگهی، یکی از اقدامات مکمل این گروه، تماس‌های مکرر با سایت‌های مرجع قیمت خودرو است تا در بخش «تماس با ما» سایت اعلام کنند که این محصول را همین امروز با قیمت خاصی خریده یا فروخته‌اند.

تحت تأثیر قراردادن نمایندگی‌های خودرو: با توجه به این که نمایندگی‌ها، کار واسطه‌گری خودرو را هم انجام می‌دهند، اعضای گروه، از نمایندگی‌ها قیمت روز خودرو را می‌پرسند تا ببینند آیا اقدامات آن‌ها در بازار تأثیرگذار بوده است یا خیر؟ اما از طرف دیگر، به تعداد زیاد با یک نمایندگی بزرگ تماس می‌گیرند و می‌گویند که خودروی خاص را با قیمت (قیمت بالایی که در گروه تلگرامی توافق شده است) برای فروش دادند.

مصوبه جدید وزارت صنعت

در پی افزایش فاصله قیمت بازار و نمایندگی خودرو، کمیته خودروی وزارت صنعت تصویب کرد: سهم فروش فوری خودروسازها ۱۰ درصد افزایش یابد.

این افزایش فروش که خود نوعی سوداگری و سودجویی از شرایط بازار است، در حالی است که، هنوز خبری از تحویل به موقع خودروهای خریداری شده به مشتریان در سال ۹۷ نشده است.

گفته می‌شود تعهدات دو گروه ایران خودرو و سایپا در سال ۹۷ و یک ماه امسال، ۷۸۰ هزار دستگاه خودروست.

از طرف دیگر، یک مقام مسئول در وزارت صنعت با اشاره به کسری قطعه اظهار کرد: در حال حاضر ۶۵ هزار دستگاه خودروی ناقص در ایران خودرو و ۴۰ هزار خودروی ناقص در انبار سایپا قرار دارد.

روزنامه خراسان

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar