ضرر ۵۰۰۰ میلیارد تومانی سایپا و ایران خودرو

شنبه 26 آبان 97 ساعت 11:40
ضرر 5000 میلیارد تومانی سایپا و ایران خودرو

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت گفت: تعلل‌ها و گفت‌وگوهای بی ثمر برای واقعی سازی قیمت خودرو موجب شده که در نیمه اول امسال دو خودروساز اصلی بیش از ۵۰۰۰ میلیارد تومان ضرر کنند.

امیرحسین کاکایی اظهار کرد: خودروسازی ایران روزهای خیلی بدی را پشت سر می‌گذارد، چون که اتفاقاتی که از ابتدای امسال آغاز شد خیلی از صنایع و به طور خاص خودروسازی را با مشکلات بسیاری مواجه کرده است.

وی ادامه داد: چند ماه پیش زمانی‌که قیمت ارز بالا رفت، تنها قیمت قطعات و مواد اولیه وارداتی نبود که افزایش یافت، بلکه قیمت مواد اولیه داخلی هم به شدت افزایش پیدا کرد؛ پس از اواخر خرداد ماه قابل پیش بینی بود که اگر روند تثبیت قیمت خودرو ادامه دار باشد، خودروسازان و قطعه‌سازان دچار زیان بسیار خواهند شد. در چنین وضعیتی به خاطر آن که قیمت عرضه خودرو از طرف خودروسازان به مراتب پایین‌تر از قیمت‌های واقعی بود، هجوم به سمت بازار خودرو انجام گرفت و تقاضای این محصول به شدت افزایش یافت.

او تصریح کرد: هم اکنون به خاطر نحوه غلط قیمت گذاری خودرو، این صنعت دچار وقفه خاصی شده است. تعلل‌ها و گفتگوهای بی ثمر برای واقعی‌سازی قیمت خودرو موجب شده که در نیمه نخست امسال دو خودروساز اصلی بیش از ۵۰۰۰ میلیارد تومان ضرر کنند؛ ضمن این که پیش بینی می‌شود تا آخر امسال بسته به میزان تولید، زیان خودروسازان به ۱۰ هزار تا ۲۰ هزار میلیارد تومان برسد.

عضو هیات علمی دانشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت افزود: این شرایط بدین معنی است که قطعه سازی و خودروسازی ما عملاً نابود خواهد شد که دقیقاً هدف مدنظر آمریکا است و البته بعضی از مسوولان داخلی هم علی رغم دلسوز بودن، با تعلل در واقعی سازی قیمت خودرو به این هدف آمریکایی‌ها کمک می‌کنند.

وی ادامه داد: تصمیم گیری‌های اشتباه موجب شده که صنعت خودرو به طرف نابودی برود. در برنامه آمریکایی‌ها است که تا جایی که می‌توانند خودروسازی ما را نابود کنند و در مقابل اجازه واردات خودرو و کالاهای لوکس به ایران را می‌دهند. در گذشته هم این اتفاق افتاده بود که همزمان با تحریم صنعت خودرو، واردات خودرو به شدت افزایش یافت.

کاکایی با ذکر این که در سال ۱۳۹۱ هم که صنعت خودرو مورد تحریم واقع شد، بلافاصله واردات خودرو به کشور به شدت افزایش پیدا کرد، یادآوری کرد: هم اکنون هم علی رغم ممنوعیت واردات خودرو واردکنندگان این محصول اعلام کرده‌اند که می‌توانند بدون انتقال ارز، خودرو وارد کنند. این موضوع دو معنی دارد؛ اگر مقداری ارز وجود دارد که می‌توان با آن واردات انجام داد، چه لزومی دارد در وضعیتی که نیاز به ارز برای کشور جدی است، افرادی آن را در خارج از کشور گرو نگه دارند. همچنین اگر فرضاً قرار است این واردات بدون منابع داخلی انجام شود، آن هم بیانگر وابستگی بیشتر به طرف خارجی است که نتیجه آن از بین رفتن صنعت تولید خودرو در داخل است. مجموعه این رفتارها از نظر من در جهت نابودی تولید ملی و قطعاً هم راستا با برنامه‌های آمریکا است.

این کارشناس صنعت خودرو با ذکر این که پیش از بحران اخیر ارزی صنایع و واحدهای تولیدی به طور اعتباری مواد اولیه داخلی و وارداتی خود را خریداری می‌کردند، اظهار کرد: هم اکنون به خاطر شرایط بین‌المللی و داخلی، تولیدکنندگان مجبورند پول را نقد بپردازد و و با تأخیر کالاهای خود را تحویل بگیرند که خود این موضوع هزینه‌های مالی سنگینی به خودروسازان و قطعه‌سازان وارد می‌کند و موجب افزایش میزان خسارت و زیان دهی خودروسازان و در نهایت قطعه سازان شده است.

وی یادآوری کرد: این روند اگر ادامه دار باشد موجب می‌شود مجموعه قطعه سازی خیلی زودتر از خودروسازان نابود شود، چون که رقم اعلام شده از بدهی خودروسازان به قطعه سازان خیلی سنگین است و باید اقدامی اساسی و سریع برای آن انجام شود.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar