طرح دولت برای ترانزیت و حمل و نقل بین المللی

دوشنبه 21 آبان 97 ساعت 10:51
طرح دولت برای ترانزیت و حمل و نقل بین المللی

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: اگر می‌خواهیم حمل و نقل را اقتصادی کنیم و با دنیای بیرون ارتباط داشته باشیم، باید راه حلی برای روان سازی ترانزیت در کشور بیابیم.

عبدالهشام حسن نیا عنوان کرد: ایران با داشتن نزدیک به ۳۴۰ هزار ناوگان و همسایگان گوناگون در اطراف کشور، وجود کریدور شرق به غرب و دسترسی به آبهای گرم از موقعیت ذاتی خوبی برای ترانزیت برخوردار است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه فاصله معناداری میان ریل و جاده وجود دارد، عنوان کرد: ما نمی‌توانیم ۱۵۰ هزار وسایل نقیله را درکوتاه مدت در طول سه چهار سال آتی از رده خارج کنیم. نوسازی ناوگان با توجه به قیمت تمام شده خودرو پیش از افزایش ارز برای هر خودرو نزدیک به ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان بود و متاسفانه پس از نوسانات گذشته ارز قیمت آن به بالای یک میلیارد تومان رسیده است.

حسن نیا اضافه کرد: اگر می‌خواهیم حمل ونقل را اقتصادی کنیم و با دنیای بیرون ارتباط داشته باشیم، باید راه حلی برای روان سازی ترانزیت در کشور بیاندیشیم، شاید این عمل در کوتاه مدت به نفع رفتارهای سازمانی ما نباشد اما به نفع اقتصاد ملی و اشتغال است.

وی یادآوری کرد: از این جهت ما در پی این هستیم که اقداماتی را در راستای بهبود در آمد حمل ونقل انجام دهیم تا درنهایت موجب تولید ثروت و سرمایه ملی شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی در مورد برنامه دولت برای ترانزیت و حمل ونقل بین‌المللی، تصریح کرد: باید نگاهی به دستورالعمل‌های مربوط به عبور از مزر بیاندازیم و در صورت نیاز آن‌ها را اصلاح کنیم و از شرکت‌های حمل و نقل بین المللی داخلی در مقایسه با شرکت‌های حمل و نقل کشورهای دیگر حمایت کنیم و برای محقق ساختن این هدف باید در مرحله نخست برای شرکت‌های حمل و نقل بین المللی مزیت‌هایی ایجاد کنیم، قوانین و دستورالعمل‌ها را اصلاح کنیم و برای رقابت با شرکت‌های حمل ونقل کشورهای دیگر روش‌هایی اتخاذ کنیم که اقتصادی بشمار آید.

حسن نیا افزود: همچنین برای اینکه شرکت‌ها بتوانند در بخش ترانزیت بیشتر از گذشته فعال باشند باید ناوگان باری را توسعه دهیم تا ترانزیت دو برابر شود و راهکار اصلی این افزایش این است که برای نوسازی ناوگان باید برنامه ششم توسعه، ماده ۳۰ را پیگیری کنیم تا بتوانیم ناوگان داخل کشور و ناوگان برون مرزی که وظیفه ترانزیت را برعهده دارند تقویت کنیم.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar