فروچاله کاهش تولید خودرو

پنج شنبه 18 بهمن 97 ساعت 12:04
فروچاله کاهش تولید خودرو

نشست‌هایی که با حضورمسئولان سایپا برای استیفای حقوق خریداران خودرو برگزار شده، بسیار مؤثر بوده است.

عدم کارایی مدیریت بود یا تحریم؟ هر چه بود؛ تولید خودرو روز به روز روند کاهشی داشت. کاهش تولید روزانه از ۳ هزار دستگاه به چیزی نزدیک به ۳۰ دستگاه، پیامی جز «نابودی صنعت خودرو» نداشت. فرو چاله کاهش تولید آنچنان عمیق و مهیب است که می‌تواند اثرات مخرب آن از فضای صنعت به مرزهای اقتصادی و اجتماعی هم برسد. امروزه ارتزاق میلیون‌ها نفر به دومین صنعت بزرگ ایران وابسته است. آبشخور هزاران شغل و صدها رشته صنعتی منوط به صنعت خودروسازی است. بی‌جهت نبود که معماران تحریم در بازگشت آن صنعت خودروسازی را به عنوان اولین خاکریزهای اقتصادی ایران نشانه گرفتند!

وقتی تولید نباشد، تعهدات اجرا نمی‌شود و عدم اجرای تعهدات، یعنی دامن زدن به «اعتراض» مردم. مصرف کنندگان هم در این چرخه بی‌تقصیرند، با هزاران زحمت مبلغی پس‌انداز کرده بودند تا بتوانند از نفحات خودروسازی ایران بهره‌مند شوند، ارز متلاطم شد، قیمت‌ها هر روز بالاتر رفت، تعهدات به تأخیر افتاد هراس و ترس از کاهش قدرت خرید شماری از آنها را روانه خیابان کرد. کسانی که در چندماه گذشته اخبار صنعتی کشور را تعقیب می‌کردند حتماً چندین بار تجمع خریداران خودرو در مقابل گروه‌های خودروسازی، وزارت صنعت و مجلس شورای اسلامی را شنیده‌اند. وضع چنان شد که تجمعات چند نفری به چندین نفری و چند صد نفری رسید، کم کم هالهٔ از چالش عظیم دیده می‌شد.

می‌گویند یکی از دلایل ایجاد پدید فروچاله در دشتهای ایران برداشت بی‌رویه آب است. اگر بخواهیم تشبیه کنیم در صنعت خودروسازی هم برداشت بی‌رویه منابع مالی مسبب اصلی فروچاله‌های این صنعت بود، آسیب کاهش منابع مالی و سرمایه در گردش ابتدا دامن قطعه سازان را گرفت و توان تولید آنها را به شدت کاهش داد. کاهش تولید در صنعت قطعه سازی، تولید خودرو را کاهش داد و به طریق اولی مردم را روانه خیابان‌ها کرد.

تا مدتی پیش، بیشترین اعتراضات از عدم اجرای تعهدات شرکت خودروسازی سایپا بود، تا اینکه مدیرعامل این شرکت تغییر کرد و سید جواد سلیمانی مدیرعامل جدید با شعار رضایت مشتری سکان هدایت شرکت سایپا را به دست گرفت. نخستین اظهار نظرش امیدوار کننده بوده است، در مراسم معارفه‌اش گفت: «اولویت نخست ما در سایپا مشتری مداری است که در این زمینه مشکل داشتیم و باید با همت و تلاش در جهت رفع مشکل تأخیر در تحویل که موجب ایجاد نارضایتی شده است تلاش کنیم و رضایت همه مشتریان را به دست آوریم.» هفته‌ای از شروع کارش نگذشته بود که از تشکیل ستاد ویژه رسیدگی به امور متقاضیان و خودروهای معوق آنها در این شرکت خودروسازی خبر داد و مأموریت ویژه‌ای به مهندس عبدالله بابایی به عنوان نماینده ویژه مدیرعامل در فروش و خدمات پس از فروش داد تا نشست‌های جداگانه‌ای با نمایندگان خریداران خودروهای چانگان، سیتروئن، آریو، رنو و برلیانس برگزار نماید.

نشست‌ها از روز ششم بهمن ماه با نظم خاصی پیگیری شد و نتایج شگرفی هم به دست آمد. به نوعی که بیشتر مشتریان ناراضی با برگزاری چند نشست توانستند حقوق خود را استیفا نمایند. این تغییر رویکرد که باید از مردم در برابر تلاطمات بازار حمایت کرد با پشتوانه وزیر صمت و پیگیری جدی مدیرعامل سایپا و نماینده ویژه ایشان، امروزه چنان جو را آرام کرده که کمتر معترضی دیگر در مقابل گروه سایپا پرسه می‌زند. امید است چنین حمایتی سرلوحه دیگر بخش‌های دیگر هم قرارگیرد، حمایتی که نشان داد می‌توان در ظرف مدتی بسیار کوتاه مشتری ناراضی، را تبدیل به مشتری وفادار و راضی نمود.

مهر

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar