ماجرای گرانی تایر پراید چیست؟

بروزرسانی در: شنبه 26 بهمن 98 ساعت 20:33
ماجرای گرانی تایر پراید چیست؟

سخنگوی انجمن صنفی تایر گفت: گرانی تایر پراید در بازار کاملاً بدون منطق است چون که میزان تولید آن در سال ۹۸ هم افزایش یافته است.

این روزها صحبت‌های فراوانی در خصوص وضعیت آشفته بازار خودرو و گرانی‌ها می‌شود. این افزایش قیمت‌ها به حوزه قطعات خودرو و لوازم یدکی هم سرایت کرده است. تایر هم به نوعی جزو قطعات مهم در خودرو محسوب می‌شود که معمولاً ۵۰ الی ۷۰ هزار کیلومتر یک بار احتیاج به تعویض آن پیدا خواهید کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص وضعیت قیمت‌ها و میزان تولیدات گفت‌و‌گویی با مصطفی تنها، سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان تایر ترتیب دادیم که در ادامه گزارش مشروح آن را می‌خوانید.

تنها ابتدا به وضعیت تولید تایر در کشور اشاره کرد و گفت: وضعیت تولید تایر در چند ماه گذشته خیلی بهتر بود و مشکلاتی که در اوایل سال با آن‌ها رو به رو بودیم برطرف شده است. افزایش تولید نسبت به ۱۰ ماه سال اخیر انجام گرفته است و هر چند که در ۶ ماه نخست کاهش تولید داشتیم این قضیه هم جبران شد. اگر با همین روال که وزارت صمت قول داده مواد اولیه را تأمین کند شرایط پیش برود امیدواریم در سال آینده هم با مشکل خاصی در تولید رو به رو نشویم. کارخانجات هم در حال انجام خریدهای خود هستند که برای سال آینده تجهیزشده باشند و بتوانند طبق برنامه پیش بروند.

وی ادامه داد: در ابتدای سال مشکلاتی در مورد سایزهای وانتی به ویژه نیسان آبی داشتیم. علت هم این بود که قیمت آن‌ها را سازمان حمایت کم گذاشته بود و در نتیجه برای کارخانه صرفه اقتصادی نداشت که به تولید انبوه آن‌ها بپردازد. به همین دلیل تنها به میزان حداقل برای این که خط تولید نخوابد به تولید این نوع سایزها پرداخته می‌شد. این مشکل بتازگی رفع شده و تولیدات این سایزها بسیار بالا رفته است. در بازار هم به مقدار قابل توجهی قیمت‌ها شکسته شده است و تقریباً تا ۲۰۰ هزار تومان کاهش قیمت را داشتیم. ماه آینده هم با شدت تولیدی که در این زمینه انجام گرفته قیمت‌ها بیش از این شکسته خواهد شد.

تنها در خصوص قیمت تایرهای سواری در بازار گفت: قیمت‌ تایرهای سواری و میزان تغییرات آن را باید در بازار رصد کرد اما به طور کلی در مورد سواری‌ها مخصوصاً تایر پراید افزایش‌ قیمت را شاهد بودیم که هیچ دلیل منطقی ندارد. در تایرهای سواری رادیال از لحاظ تعداد حلقه در ۱۰ ماه اول سال ۹۸ رقم ۱۶ درصد نسبت به سال ۹۷ افزایش تولید داشتیم. بخش عمده این ۱۶ درصد مربوط به تایرهای پرایدی بوده و حتی می‌توان گفت این رقم تا ۲۰ درصد نیز رسیده است. در نتیجه هیچ دلیل منطقی از نظر تولید برای افزایش قیمت تایر پراید در بازار وجود ندارد.

سخنگوی انجمن صنفی تایر در پایان اشاره کرد: در خصوص قیمت تایر برای سال بعد و افزایش آن هم هیچ تصمیم خاصی گرفته نشده است. این موارد بستگی به میزان تورم دارد و باید در عمل به اقتصاد کشور توجه کرد و دید که میزان دستمزدها، مالیات، حق بیمه و سایر موارد به چه صورت خواهد بود. طبیعتاً نرخ ارز هم بر این قضیه و قیمت‌ها تأثر خواهد گذاشت اما نمی‌توان پیش‌بینی خاصی انجام داد چون که بر روند بازار تأثیر می‌گذارد.

گسترش نیوز

قیمت پراید

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar