میزان خودکفایی ایران خودرو 78 درصد است

چهارشنبه 22 خرداد 98 ساعت 11:54
میزان خودکفایی ایران خودرو 78 درصد است

مدیرعامل شرکت طراحی، مهندسی و تأمین قطعات ایران خودرو (ساپکو) گفت: به طور متوسط میزان خودکفایی ایران خودرو 87 درصد است که البته به صفر نمی‌رسد، چون که همچنان در تأمین بعضی مواد اولیه خاص نیاز به خرید از خارج هستیم.

منصور منصوری روز پیش (سه ‌شنبه) در مراسم گشایش پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی قطعات خودرو اصفهان، با اشاره به سال رونق تولید، اظهار کرد: متأسفانه در این سال درگیر تحریم از جمله تحریم‌های داخلی و خارجی هستیم که صنعت خودرو و قطعه سازی را با چالش‌های زیادی رو به رو کرده است، ولی امیدواریم تحریم‌ها موقعیتی برای هم افزایی باشد تا با همدلی گام‌های مؤثری در خودروسازی برداشته شود.

وی با ذکر اینکه برای ایجاد خود اتکایی، استان اصفهان ظرفیت و پتانسیل بالایی در بخش قطعه سازی دارد، گفت: ایران خودور از نظر میزان وابستگی ایران خودرو به قطعه سازان، در رتبه چهارم کشور و از بابت مواد اولیه با توجه به اینکه 85 درصد ورق فولاد خودروسازی از فولاد مبارکه تأمین می‌شود، در رتبه اول وابستگی به اصفهان قرار داریم.

مدیرعامل شرکت طراحی، مهندسی و تأمین قطعات ایران خودرو (ساپکو) با اشاره به سه رویکرد اصلی فعالیت ایران خودرو در سال جاری، اظهار کرد: گروه ایران خودرو درصدد خودکفایی قطعاتی است که از خارج وارد می‌شود و در این راستا برنامه‌ریزی و اقداماتی انجام شده است.

وی افزود: به همین منظور برای خودروهای جاری 200 پروژه تعریف شده که 180 میلیون یورو برای تأمین قطعاتی که سازندگان وارد می‌کنند، در نظر گرفته شده است که این رقم جهت یک میلیون تولید برای دو سال در نظر گرفته شده است.

منصوری ادامه داد: گروه ساپکو همچنین 55 میلیون یورو در قالب 100 قطعه برای قطعاتی که خرید خارج می‌شود، در نظر گرفته که اکنون 20 مورد از قطعات، بومی سازی و به تولید انبوه رسیده است.

وی با ذکر اینکه مواد اولیه سهم زیادی از تولید قطعات خودرو را شامل می‌شود، گفت: از نظر ارزشی بین 55 تا 60 درصد قطعات مربوط به مواد اولیه است که اکنون شاهد خودکفایی 85 درصدی خودروهای جاری هستیم.

مدیرعامل شرکت طراحی، مهندسی و تأمین قطعات ایران خودرو (ساپکو) با اشاره به تعریف 50 پروژه برای تأمین مواد اولیه ایران خودرو، اظهار کرد: نیمی از این پروژه‌ها مربوط به مواد اولیه فلزی و بقیه مربوط به مواد اولیه پلیمری است، همچنین نزدیک به 65 میلیون یورو به این حجم از قطعات باز می‌گردد.

وی با ذکر اینکه علیرغم تحریم‌ها، نگاه گروه ایران خودرو توسعه‌ای است، تصریح کرد: بخش خودکفایی، آیتم بسیار مهم این شرکت برای انجام تعهداتش در تحویل به موقع خودرو به مشتریان است.

منصوری در ادامه با اشاره به نگاه توسعه‌ای به عنوان رویکرد دیگر این شرکت در دوران تحریم‌ها، اظهار کرد: در این بخش پروژه‌های جدیدی از جمله خودرو 207 پاناروما تعریف شده و امیدواریم پیش فروش آن به زودی انجام شود، همچنین خودرو دنا پلاس با جعبه دنده اتوماتیک از دیگر محصولات توسعه‌ای این شرکت است که پیش فروش آن روز شنبه هفته جاری انجام شد.

وی اضافه کرد: تولید خودروی 301 از دیگر خودروهایی است که سرمایه‌گذاری خوبی برای آن انجام شده، اما نیازمند سرمایه‌گذاری بیشتر برای تکمیل پروژه است تا بتوانیم تا پایان سال جاری آن را عملیاتی کنیم.

مدیرعامل شرکت طراحی، مهندسی و تأمین قطعات ایران خودرو (ساپکو) صادرات را رویکرد دیگر شرکت ساپکو دانست و اظهار کرد: با توجه به نوسانات نرخ ارز و افزایش آن، می‌توانیم برای صادرات قطعات خودرو برنامه‌ریزی کنیم و به همین منظور برنامه‌ای با قطعه سازان خواهیم داشت.

وی در ادامه با اشاره به اینکه نوسانات نرخ ارز قطعه سازان داخلی را با چالش زیادی رو به رو کرد، گفت: در این وضعیت ما ناچار به ادامه تولید محصولات خود بودیم که نتیجه آن کسری قطعات و ایجاد مشکل در زنجیره تولید بود، ولی با برنامه ‌ریزی وزارتخانه، کسری بعضی قطعات جبران شد و اواخر هفته اخیر 16 هزار خودرو از طرف ایران خودرو تحویل مشتریان داده شد.

منصوری ابراز امیدواری کرد با تجاری سازی و خودکفایی تعهدات خود به مشتریان را به موقع تحویل دهیم و میزان تعهداتمان کمتر شود.

وی با اشاره به اینکه به طور متوسط میزان خودکفایی ایران خودرو 87 درصد است، تصریح کرد: البته میزان خودکفایی به صفر نمی‌رسد، چون که همچنان در تأمین بعضی مواد اولیه خاص نیاز به خرید از خارج هستیم.

مدیرعامل شرکت طراحی، مهندسی و تأمین قطعات ایران خودرو (ساپکو) در مورد میزان مطالبات قطعه سازان از گروه ایران خودرو، اظهار کرد: آمار دقیقی در این مورد ندارم، اما سال پیش از طرف دولت 4 هزار میلیارد تومان در قالب کمک به خودروسازان تعیین شد که برای پرداخت بدهی خود بین قطعه سازان تقسیم شود و امیدواریم این رقم تخصیص یابد تا سازندگان، تولید خود را رونق دهند.

کاهش 50 درصدی نرخ قطعات سایپا از سال پیش

مدیر ارتباطات گروه خدمات فنی رنا (خدمات پس از فروش سایپا دیزل) هم گفت: گروه سایپا از سال اخیر با تغییر رویکرد خود و بومی سازی قطعات باعث کاهش 50 درصدی نرخ قطعات و افزایش رضایتمندی مشتریان خود شده است.

در ادامه محمدرضا محمدبیگی اظهار کرد: شرکت خدمات فنی رِنا با بیش از 60 سال قدمت به عنوان ارائه کننده خدمات پس از فروش سایپا دیزل در صنعت حمل و نقل کشور جزو شرکت‌های خوشنام عرضه محصولات خودرو محسوب می‌شود.

وی با ذکر اینکه دغدغه شرکت‌های خدمات پس از فروش برای تأمین قطعات در دوران گارانتی سعی در رضایت مشتریان خود دارد، گفت: البته در سال‌های پس از اتمام گارانتی برای مشتریان این امکان وجود ندارد تا بتوانند از قطعات اصلی خودرو استفاده کنند.

وی ادامه داد: به همین منظور از سال پیش با تغییر رویکرد خود و بومی سازی قطعات باعث کاهش 50 درصدی نرخ قطعات و افزایش رضایتمندی مشتریان خود شده است.

مدیر ارتباطات شرکت خدمات فنی رنا (خدمات پس از فروش سایپا دیزل) با ذکر اینکه به ویژه از سال پیش به دنبال بومی سازی قطعات این گروه هستیم، اظهار کرد: به همین منظور بیش از 100 قطعه مورد نیاز محصولات سایپا را با همکاری قطعه‌سازان داخلی بومی سازی کردیم.

وی با اشاره به استقبال قطعه سازان از رویکرد گروه سایپا، گفت: در نظر داریم اصفهان را به زنجیره مصرف کنندگان اضافه کنیم.

عطش مردم در بازار خودرو به خاطر حاشیه بازار است

در ادامه محمدرضا جبار زارع با ذکر اینکه اگر اختیارات صنعت خودرو بیشتر شود، وضعیت خوب خواهد شد، اظهار کرد: متأسفانه صنعت خودرو ایران، سیاسی است به گونه‌ای که حتی مجلس هم درگیر خودرو است.

به اعتقاد وی، موضوعات مربوط به صنعت خودرو ارتباطی به مجلس ندارد و قیمت آن باید بر اساس عرضه و تقاضا تعیین شود.

مدیرعامل گروه صنعتی همگام خودرو با تاکید بر اینکه اگر قیمت خودرو به موقع افزایش یافته بود، امروز حاشیه بازار نداشتیم، تصریح کرد: اگر سال پیش پس از افزایش نهاده‌ها و مواد اولیه، نرخ خودرو 15 درصد افزایش می‌یافت، امروز شاهد مشکلات این چنینی نبودیم.

وی با ذکر اینکه صنعت خودرو باید از شکل سیاسی خارج و رقابتی شود، تاکید کرد: پیش فروش خودروها که در مدت کمتر از یک ساعت انجام می‌شود، نشان از عطش بازار است، چون که حاشیه بازار خودرو بیش از دو برابر شده است.

جبار زارع گفت: دو سال پیش پارکینگ‌های سایپا و ایران خودرو پر از خودرو بود و مردم حاضر به خرید نبودند، ولی امروز با وجود افزایش دو تا سه برابری خودرو و به خاطر نگاه مردم به خودرو در قالب سرمایه گذاری و همچنین حاشیه بازار به دنبال خرید هستند.

ایسنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar