قیمت‌گذاری خودرو بر اساس حاشیه بازار عادلانه نیست

دوشنبه 6 اسفند 97 ساعت 09:48
قیمت‌گذاری خودرو بر اساس حاشیه بازار عادلانه نیست

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در خصوص قیمت‌گذاری خودرو گفت: قیمت‌گذاری خودرو بر مبنای ۵ درصد حاشیه بازار عادلانه نیست.

محمدرضا نجفی، در خصوص قیمت‌گذاری خودرو بر اساس حاشیه بازار گفت: قیمت‌گذاری خودرو بر مبنای ۵ درصد حاشیه بازار عادلانه نیست و قطعاً این فرآیند مبتنی بر هزینه‌های آزاد و متورمی است که از دیرباز در بازار تولید خودرو وجود داشته است.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با ذکر اینکه امروز صنعت خودرو به خاطر هزینه‌ها گرفتار تحمیل هزینه‌های مازاد شده است، عنوان کرد: این قیمت‌گذاری‌ها بعضاً فاقد توجیهات اقتصادی، فنی و حقوقی است و برای اینکه هزینه‌های تحمیل شده را از مردم مطالبه و آن را جبران کنند، قیمت‌ها را بالا می‌برند.

وی یادآوری کرد: این که در یک کالایی که حالت انحصاری دارد نظام قیمت‌گذاری را از شورای رقابت بگیریم و محوریت آن را به وزارت صمت بدهیم، بی‌عدالتی است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: صنعت خودروسازی کشور ذی نفعان متنوع و متکثری دارد که منافع آن‌ها بعضاً در تضاد و تعارض است.

وی یادآوری کرد: اینکه وزارت صمت را ذی‌نفع بدانیم و بنگاه‌داری، راهبری، تنظیم بازار و قیمت‌گذاری را به آن بسپاریم قطعاً نتیجه اتخاذ شده نادرست خواهد بود.

نجفی گفت: ما اساساً به دلایل مبنایی افزایش قیمت خودرو نپرداخته‌ایم، در نتیجه خودروسازان فرصتی پیدا کرده‌اند تا از جیب مردم و با فشار به مردم یک دوره دیگر بتوانند با همان سبک و سیاق قبل راه خود را طی کنند.

وی با ذکر اینکه صنعت خودروسازی کشور می‌تواند یکی از پیشران‌های مهم اقتصادی کشور باشد، اظهار داشت: باید با یک برخورد اصولی هم بار مازاد را از دوش مصرف‌کنندگان برداریم و هم صنعت خودرو را پیشرو کنیم.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن با اشاره به مساله ۵ درصد قیمت‌گذاری خودرو با توجه به حاشیه بازار گفت: این ۵ درصد ملاک نیست، موضوع این است که خودروسازان از قیمت‌های پایین دست به افزایش قیمت خودرو تا ۵ درصد حاشیه بازار زده‌اند و مفهوم این رفتار این است که خودروسازان حتی هیجانات این بازار را هم در کنترل خودشان دارند.

وی تاکید کرد: زمانی ما می‌توانیم از قیمت بازار صحبت کنیم که وضعیت، یک وضعیت کاملاً رقابتی باشد در غیر این صورت در شرایط عرضه و تقاضای نامناسب نمی‌توان به قیمت ثابت و روشن خودرو امیدوار بود.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar