قیمت جدید خودروها تا ۲۶ و ۲۷ آبان اعلام خواهد شد

چهارشنبه 23 آبان 97 ساعت 16:47
قیمت جدید خودروها تا 26 و 27 آبان اعلام خواهد شد

معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: قیمت نهایی خودروها شنبه و یکشنبه هفته پیش رو (۲۶ و ۲۷ آبان) و با در نظر گرفتن همه جوانب کار از جمله قیمت‌های تمام شده خودروسازان و در نظر گرفتن حق و حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اعلام می‌شود.

«محسن صالحی‌نیا» افزود: همانطوری که پیشتر «رضا رحمانی» وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده بود، قیمت گذاری خودرو به یک شورای مشورتی محول شده که نشست آن شنبه یا یکشنبه هفته پیش رو برگزار می‌شود.

وی بیان شد: خودروسازان قیمت تمام شده خود را بر اساس ریز اقلام و وضعیت موجود اعلام کرده و پیشنهاد داده‌اند و انتظار دارند بر اساس قیمت تمام شده به اعلام قیمت‌های جدید بپردازیم که در غیر این صورت مشمول زیان خواهند شد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: گزارش‌هایی که اخیراً از حسابرسی گروه‌های خودروساز منتشر شده، حاکی از زیان خودروسازان است.

وی اظهار داشت: به نظر وزیر صنعت، معدن و تجارت، در تعیین قیمت خودروها بر اساس قیمت تمام شده آنها، تعهدات پیشین متقاضیان، تعهدات ثابت و غیر ثابت قیمتی و همچنین برخی موارد پیش آمده با توجه به وضعیت بین المللی (که ممکن است امکان تأمین بعضی از خودروها نباشد و خودروهای جایگزین معرفی شوند) مورد توجه قرار گرفته است.

معاون وزیر صنعت، معدن تجارت تاکید کرد: مجموع همه این موارد باید در تعیین قیمت خودرو دیده شود و به گفته وزیر تا شنبه یا یکشنبه هفته پیش رو جمع بندی انجام شده و از طریق شخص وزیر یا معاونان اطلاع رسانی می‌شود.

وی گفت: پیشنهادهای قیمتی خودروسازان بر اساس نوع خودروها و درصد ساخت داخلی آنها متغیر است و باید تا اوایل هفته پیش رو صبر کنیم.

صالحی‌نیا بیان داشت: سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان حتماً روی قیمت تمام شده با توجه به وظیفه ذاتی‌اش نظر خواهد داد و شورای رقابت هم از منظر فرمول تعیین قیمت دیدگاههای خود را مطرح خواهد کرد.

وی در جواب به این سؤال که چرا دولت تا به حال برای اعلام قیمت‌های جدید خودرو صبر کرده و زودتر به این مهم اقدام نکرده است تا زمینه برای سوء استفاده دلالان فراهم نشود، تاکید کرد: رسیدگی به هر موضوعی زمان‌بر است و فراموش نکنیم در روزهای پیشین خیلی از مردم برای تحویل خودرو ثبت نام کردند، ولی خیلی‌های دیگر به خاطر نیازمندی نسبت به خرید اقدام کردند، پس الزاماً این طور نبوده که در این بین دلالان سود کرده باشند.

وی بیان داشت: خودرو باید مطابق فرایندهایی قیمت گذاری شود، چون هم حقوق مصرف کنندگان مهم است و هم باید قیمت را به شکلی تعیین کرد که خودروساز و شرکت‌های تولیدی هم بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند؛ پس هر دوی این موارد باید با هم و در کنار هم دیده شوند.

این مقام مسئول همچنین در مورد نگرانی قطعه سازان از مسدود شدن تأمین مالی خارجی به خاطر محدودیت‌های پیش آمده در فعالیت کلون بانک چین با ایران یادآور شد: تاکنون نشست‌های گوناگونی در این خصوص با بانک مرکزی برگزار شده و به زودی از مسیرهای دیگری امکان انتقال وجوه فراهم می‌شود.

وی گفت: این موضوع، بحث تخصصی بانک مرکزی است و امید می‌رود با توجه به قولی که به ما دادند، مسیر مناسبی پیدا شود.

صالحی نیا افزود: خریدهای ما فقط از چین انجام نمی‌شود ولی بخشی از نقل و انتقالات مالی از طریق بانک‌های چینی است که اکنون با محدودیت‌هایی رو به رو شده است.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar