قیمت خودروهای داخلی ساعتی کاهش می‌‌یابد

بروزرسانی در: پنج شنبه 23 اسفند 97 ساعت 12:48
قیمت خودروهای داخلی ساعتی کاهش می‌‌یابد

کسی در این بازار ضرر نکرده، زیان از سودهایی است که قرار بود به دست بیاید. این نکته را خیلی از فعالان بازار خودرو گوشزد می‌کنند.

در حالی که تفاوت شدید قیمت‌ها در بازار و قیمت تحویل کارخانه هر دستگاه خودرو در طول ماه‌های اخیر بسیاری را به این نتیجه رسانده بود که بازار خودرو محلی امن برای سرمایه گذاری است، امروز با افزایش تحویل خودروها از یک طرف و تداوم فروش فوری خودرو از طرف دو خودروساز مطرح از سوی دیگر، قیمت‌ها در بازار خودرو رو به کاهش می‌گذارد.

یکی از فعالان بازار خودرو در مورد شرایط کنونی گفت: خودروها قیمت‌های کاغذی دارند، وقتی فاصله قیمت کاغذی با قیمت واقعی زیاد می‌شود، خرید و فروش قفل شده و دیگر کسی در این بازار سرمایه‌گذاری نمی‌کند، اصلاً فقط خودروی صفر کیلومتر محل سرمایه‌گذاری است، آن هم وقتی از شرکت تحویل بگیری نه خودرویی که در دست کسی برای فروش است.

وی گفت: همین حالا پراید تا ۵۲ میلیون تومان هم قیمت خورد ولی خرید و فروش چندانی انجام نگرفت چون که بازار پراید ۵۲ میلیونی را به رسمیت نشناخت، همین حالا هم که قیمتش کاهش داشته است، باز هم کسی نمی‌خرد.

وی گفت: آن‌ها که پراید برای عرضه دارند، پرایدهای صفر کیلومتر را با قیمت‌های ۳۶ میلیون و ... گرفته‌اند و حالا تمایل دارند با قیمت ۵۰ میلیون و ۵۲ میلیون بفروشند ولی مشتری نیست.

این فعال بازار توضیح داد: خودرو چه استفاده بشود و چه نشود، به دلیل اینکه مدل دارد، با گذشت یک سال از تاریخ مدلش، با کاهش قیمت مواجه می‌شود، حالا هم با افزایش عرضه و فروش فوری‌ها یا کسانی که به پول نیاز دارند باید تن به افت قیمت بدهند یا خودرویشان را نگه دارند و پس از سال، با کاهش یک ساله قیمت خودرو را به فروش برسانند. وی گفت: از این منظر بازار خودرو بازار چندان خوبی برای سرمایه‌گذاری نیست چون که رکود بازار قابلیت نقد شوندگی را کاهش می‌دهد.

بازار راکد است

سعید موتمنی، رییس اتحادیه نمایشگاه داران هم در این مورد می‌گوید بازار شب عید راکد است و قیمت‌ها هم به خاطر تحویل خودروها می‌ریزد ولی نکته اینجاست که با تحویل خودروهایی که از نیمه اسفند ثبت نام شده است، در فرودین ماه و اوایل اردیبهشت، حتماً با تکانه تازه قیمتی مواجه خواهیم بود.

او تاکید کرد هیجانات بازار فروکش کرده و به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران با وضعیت تازه‌ای مواجه شوند.

سرمایه‌ها قفل شد

اکنون بعضی از فعالان بازار به قفل شدن سرمایه‌ها در بازار خودرو اشاره می‌کنند و می‌گویند با رکود شدید حاکم بر بازار خرید و فروش خودروهای صفر کیلومتر شرایط، پیچیده شده است. خودروهای صفر کیلومتر که با انگیزه کسب سود از کمپانی‌ها خریداری شده است، روی دست افراد مانده است.

برخی از قفل شدن سرمایه‌ها در این بازار به عنوان شرایطی پیچیده یاد می‌کنند و می‌گویند این اتفاق باعث می‌شود به زودی فروشندگان بازار تغییر رفتار بدهند و این تغییر رفتار می‌تواند به تعدیل بازار خودرو کمک کند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت انواع سمند، تنها در یک روز کاهشی در حدود یک تا دو میلیون تومان را تجربه کرده است. قیمت سمند EF دوگانه سوز از ۸۴ میلیون تومان به ۸۲ میلیون تومان رسیده و سمند سورن توربو که پیش‌تر ۱۰۵ میلیون تومان معامله می‌شد، ۱۰۳ میلیون خرید و فروش می‌شود. بی وای دی S6 کاهش ۱۰ میلیونی قیمت را تجربه کرده و قیمت آن از ۲۵۰ میلیون تومان به ۲۴۰ میلیون تومان رسیده است. در عین حال قیمت انواع پژو کاهشی بین یک تا دو میلیون تومان را تجربه کرده است.

خبرآنلاین

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar