قیمت خودرو افزایش نسبی خواهد داشت

پنج شنبه 8 آذر 97 ساعت 09:50
قیمت خودرو افزایش نسبی خواهد داشت

وزیر صنعت، معدن و تجارت روز پیش در حاشیه نشست هیات دولت از بررسی دوباره قیمت ‌گذاری خودرو در سازمان حمایت مصرف ‌کنندگان و تولید کنندگان خبر داد. اظهارات رضا رحمانی در وضعیتی است که محمدرضا شریعتمداری وزیر صنعت پیشین، در آخرین روزهای وزارت خود از خاتمه فعالیت کارشناسی این سازمان در قیمت‌ گذاری خودرو و ارسال آن به ستاد تنظیم بازار خبر داده بود. به این ترتیب به‌ نظر می‌رسد رحمانی بار دیگر خواستار بررسی دوباره قیمت‌های خودرو در سازمان حمایت شده است. با بازگشت تحریم‌های بین‌المللی و به تبع آن کاهش تولید و افزایش قیمت خودرو در بازار، شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه، به پیشنهاد شریعتمداری شورای رقابت را از قیمت‌ گذاری خودرو منع و سازمان حمایت و ستاد تنظیم بازار را جایگزین این شورا کرد.

به این ترتیب در حالی که سازمان حمایت قیمت‌های جدید خودرو را تعیین و آن را برای بررسی و ابلاغ به ستاد تنظیم بازار ارسال کرده بود، تغییر و تحولات مدیریتی در وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغ قیمت‌های جدید را به تاخیر انداخت. اکنون با توجه به اظهارات روز پیش رضا رحمانی به ‌نظر می‌رسد وی دستور دوباره بررسی قیمت‌ها را داده است. طبق بعضی اخبار قیمت ‌گذاری اولیه سازمان حمایت ظاهرا به خواست خودروسازان بسیار نزدیک بوده، این در شرایطی است که رحمانی با نپذیرفتن قیمت‌های جدید، درخواست بررسی دوباره را داده است.  طبق اظهارات پیشین رحمانی قرار است بسته‌ای برای قیمت ‌گذاری خودرو تعریف شود؛ به صورتی که قیمت ‌گذاری با در نظر گرفتن دو آیتم خدمات پس از فروش و همچنین کیفیت محصول خودروسازان انجام خواهد گرفت. به این ترتیب این آیتم‌ها می‌تواند سرعت‌گیر افزایش قیمت خودروها شود همان‌طور که شورای رقابت هم با توجه به نمره تولید‌کنندگان در کیفیت و بهره‌ وری به قیمت ‌گذاری می‌پرداخت ولی آنچه روز پیش از طرف وزیر صنعت، معدن و تجارت مورد تایید قرار نگرفت، قیمت ‌گذاری خودروها بنا بر ۵ درصد زیر قیمت‌های کنونی بود. خبری که یکی از قطعه ‌سازان کشور از ماحصل نشست دست‌اندرکاران زنجیره خودروسازی کشور با مسوولان وزارت صنعت رسانه‌ای کرد. رحمانی در این مورد عنوان کرد ماه‌های اخیر نظرهای زیادی مطرح شده، ولی در بعضی موارد اطلاعات افراد دقیق نیست و برپایه حدس و گمان است، به این ترتیب قیمت‌گذاری با ۵ درصد زیر قیمت‌های کنونی بازار را رد می‌کنیم. به گفته این مقام مسوول، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در حال بررسی کارشناسانه قیمت‌هاست و به ‌زودی گزارش آن نهایی می‌شود. رحمانی که در جمع خبرنگاران گفت‌و‌گو کرده همچنین اظهار کرده آنچه در بحث خودرو در پی آن هستیم فقط موضوع افزایش قیمت‌ها نیست؛ بلکه ساماندهی صنعت خودرو را در برنامه داریم که همکاران در حال تدوین آن هستند و از خودروسازان هم برنامه خواسته‌ایم.

رحمانی تاکید کرد: خودروسازان باید چند برنامه را مد نظر داشته باشند و تعهد در آنها ایجاد شود؛ در این راستا تعیین قیمت خودرو فقط یکی از موارد است و علاوه‌بر آن داخلی ‌سازی خودروها، ارتباط با قطعه‌ سازان، کیفیت خودروها و عمل به برنامه‌ها و تعهدات هم باید مدنظر باشد. وی در مورد قراردادهای خودروسازان هم گفت: خودروسازان در مورد پیش ‌فروش‌های قطعی باید به تعهداتشان عمل کنند و هیچ شکی در آن نیست. وزیر صنعت، معدن و تجارت در عین حال یادآوری کرد: آن دسته از خودروهایی که قیمت جدید دارند و مشمول قیمت‌ گذاری‌اند هم در دست بررسی هستند و سه‌ شنبه گذشته هم در نشست کارگروه تنظیم بازار مورد بررسی قرار گرفت که به ‌زودی نهایی می‌شود و به‌طور قطع با «افزایش معقولی» تصویب خواهد شد.

وی ابراز امیدواری کرد بسته‌ای که برای صنعت خودرو در حال تدوین است، به نفع مردم و صنعت باشد. رحمانی با اشاره به اینکه تعیین قیمت جدید برای خودروهای مشمول قیمت‌ گذاری در حال بررسی در کارگروه تنظیم بازار است، در خصوص اعلام برخی خودروسازان مبنی‌بر فروش خودروهای خود به قیمت ۵ درصد زیر قیمت بازار تصریح کرد: هر آنچه در قرارداد خودروسازان با متقاضیان وجود دارد ملاک است. خیلی از افزایش قیمت خودروها تا کمتر از ۵ درصد قیمت بازار سخن گفته‌اند که اینها براساس حدس و گمان و نظر شخصی است. وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآوری کرد: هم اکنون سازمان حمایت در حال‌ انجام بررسی‌های لازم براساس اسناد و مدارک خودروسازان است.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar