قیمت موتورسیکلت مثل خودرو افزایش چندین برابری نداشته است

یکشنبه 8 اردیبهشت 98 ساعت 14:38
قیمت موتورسیکلت مثل خودرو افزایش چندین برابری نداشته است

رئیس انجمن موتورسیکلت‌سازان گفت: قیمت‌ها در خرید موتورسیکت تاثیرگذار بوده ولی نسبت به دیگر کالاها از جمله خودرو افزایش چندین برابری نداشته است.

بهمن ضیا مقدم دبیر انجمن تولیدکنندگان موتورسیکلت در مورد شرایط تولید در سال‌های اخیر گفت: سال اخیر تقریباً ۸ ماه موتورسیکلت‌سازان تعطیل بودند و تنها ۴ ماه به فعالیت پرداختند. دو قانون بود که باید اجرا می‌شد و در عمل موجب ایجاد مشکلاتی برای تولید موتورسیکت در کشور شد. یکی از این قوانین مربوط به اسقاط موتورسیکلت‌های فرسوده بود که مصوبه آن از آبان ماه اجرا شد و وضعیت به طوری پیش رفت که ۴ ماه پایانی سال کارخانه‌های ساخت، تعطیل بودند. با استفاده از مستنداتی که ارائه کردیم این مصوبه یک سال به تعویق افتاد. در نتیجه شرکت‌های تنها در اواخر بهمن و ماه اسفند سال اخیر به تولید پرداختند. مشکل دیگر هم مربوط به استاندارد یورو ۴ بود که شرکت‌ها نمی‌توانستند خود را به این استاندارد برسانند و ۴ ماه دیگر موجب تعطیلی شد. سوییچ کردن از کاربراتور به انژکتور

وی دلایل کمبود تقاضا را چنین عنوان کرد: در یک ماه گذشته تولید خاصی انجام نگرفته است و باید دید در آینده شرایط به چه صورت پیش خواهد رفت. علت کمبود تقاضا چندین عامل است که یکی از مهم‌ترین آن‌ها اجرای شتاب‌زده قوانین است و عدم توجه به این قضایا موجب بروز کمبود تقاضا شده است. در سال ۹۵ سیستم سوخت‌رسانی از کاربراتور به انژکتور تغییر پیدا کرد. ۳۵ درصد یک موتورسیکلت را پیشرانه آن تشکیل می‌دهد و سیستم انژکتوری یک سیستم جدید محسوب می‌شود. این سیستم بیشتر از کشور چین و مابقی از هند تأمین می‌شود و بر روی این تکنولوژی به طور گسترده کار نشده بود. تمامی این موارد موجب شد که اکثراً به سمت انژکتور نرفتند و از آنجا که تکنولوژی جدیدی بود بازار تقاضای آنچنانی نداشت. همانطور که پیش از این گفته شد، هیچ جای دنیا مصوبه‌ای را ابلاغ نمی‌کنند که از فردای آن روز اجرایی شود بلکه ۶ ماه الی یک سال به سازندگان فرصت داده می‌شود ولی متاسفانه در ایران این اتفاق نیفتاد.

امسال افزایش قیمت نداشتیم

ضیا مقدم در مورد قیمت‌ها گفت: قیمت‌ها در خرید موتورسیکت تاثیرگذار بوده ولی نسبت به دیگر کالاها از جمله خودرو افزایش چندین برابری نداشته‌ایم. به طور کلی با توجه به تغییرات نرخ ارز، قیمت تمام شده برای ساخت موتورسیکلت هم تغییر پیدا می‌کند. افزایش قیمت یک اتفاق منطقی در زمینه موتورسیکلت است ولی امسال تاکنون افزایش قیمت نداشته‌ایم چون که بازار تقاضایی وجود ندارد. لازم به ذکر است که در سال ۹۶ و ۹۷ حدود ۸۰ درصد کاهش تولید موتورسیکلت در کشور داشتیم و وضعیت سال آتی هنوز معلوم نیست. با توجه به این‌که ۷۰ هزار موتورسیکلت در سال اخیر تولید شد، فعلاً بازار امسال را تا ۶ ماه نخست پوشش خواهد داد. هنوز بازار تقاضا آن‌قدر وجود ندارد که شرکت‌ها اقدام به تولید موتورسیکلت کنند و در زمینه فروش موفق باشند.

حمایت از نمونه‌های برقی

وی در پایان به تولید و فروش موتورسیکلت‌های برقی چنین اشاره کرد: تولید موتورسیکلت‌های برقی چندین سال است که مطرح‌شده و به‌شدت انجمن موتورسیکلت‌سازان بر روی این قضیه کارکرده است. گزارش‌های کامل و تخصصی توسط انجمن عرضه‌شده تا این نوع موتورسیکلت‌ها مورد استقبال مردم قرار بگیرند ضمن این‌که دولت هم باید حمایت لازم خود را داشته باشید. مشکلات فراوانی در مورد موتورسیکلت‌های برقی وجود دارد و آن‌قدر باید انگیزه در مردم ایجاد شود که استقبال گسترده‌ای از آن‌ها انجام بپذیرد. قیمت این نوع موتورسیکلت‌ها بسیار بالا است و مشتری فراوانی ندارد ضمن این‌که ایستگاه‌های شارژ در سطح شهر وجود ندارد. یک موتورسیکلت برقی که ۱۲ میلیون قیمت دارد پس از دو سال باید حدود ۶ میلیون تومان خرج باتری آن شود. درصورتی‌که حمایت و تسهیلاتی برای استفاده از آن‌ها وجود نداشته باشد انگیزه‌ای برای خرید هم ایجاد نخواهد شد.

گسترش نیوز

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar