لغو طرح ترافیک باعث کاهش مسافران نشد

پنج شنبه 28 فروردین 99 ساعت 11:18
لغو طرح ترافیک باعث کاهش مسافران نشد

ستاد ملی کرونا اجرای طرح‌های ترافیکی پایتخت را برای مهار شیوع کرونا، تا اطلاع ثانونی لغو کرد تا شاید با استفاده شهروندان از وسایل نقلیه شخصی خود، بار تردد از دوش اتوبوس و مترو برداشته شود که بتوانند طرح فاصله گذاری اجتماعی را در وسایل عمومی اجرایی کرد اما لغو طرح ترافیک برغم افزایش ترافیکی که به دنبال داشت، تنها ۹ درصد از بار مسافران بر ناوگان را کاهش داده است.

۲۳ فروردین ماه جاری، با اتمام تعطیلاتی که دولت برای مهار شیوع کرونا در تهران در نظر گرفته بود و الزام حضور دو سوم کارکنان و کارگران در محل کار؛ طرح‌های ترافیکی برای نظم دهی بیشتر ترددها، اجرایی شد؛ اما اجرای این طرح‌ها به گفته مسئولین مدیریت شهری موجب کاهش تعداد مسافران اتوبوس و مترو نشد. به صورتی که افزایش شمار مسافران مترو و اتوبوس در نخستین روز اجرای طرح ترافیک و انتشار تصاویری در این خصوص، باعث شد تا ستاد ملی کرونا ضمن احساس خطر از شیوع مجدد کرونا در تهران به واسطه ازدحام جمعیت در وسایل حمل و نقل عمومی،‌ اجرای این طرح‌ها را تا اطلاع ثانوی متوقف کند، توقفی که هرچند ترافیک در پایتخت را دوچندان کرد، اما آنگونه که انتظار می‌رفت نتوانست بار حمل و نقل عمومی را کاهش دهد.

ظرفیت اتوبوس مشخص است و سرریز می‌کند

محمود ترفع مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران در این خصوص اظهار می‌کند: در شرایط موجود که استفاده کمتر از حمل و نقل عمومی به قطع زنجیره بیماری کمک می‌کند و لغو طرح ترافیک هم با همین هدف انجام گرفته؛ اما تعداد مسافران اتوبوس کم نشده و با لغو طرح ترافیک نه تنها تعداد مسافران اتوبوس کم نشده؛ بلکه در شرایط موجود که از هر ۳ کارمند دولتی در تهران، ۲ نفر در شهر رفت و آمد می‌کنند، ادارات خصوصی و مراکز فروش اقلام ضروری باز هستند، افزایش مسافران اتوبوس دور از انتظار نیست.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت هر اتوبوس محدود و مشخص است و با رعایت فاصله گذاری، این ظرفیت را محدودتر کرده‌ایم، می‌گوید: طبیعی است اگر مظروف یک ظرف چند برابر گنجایش آن باشد، آن ظرف سرریز می‌کند و با اینکه پروتکل‌های بهداشتی در تمامی اتوبوس‌ها رعایت می‌شود؛ اما از شهروندان درخواست می‌شود در صورتی که اتوبوس شلوغ بود، منتظر اتوبوس بمانند و ضمن رعایت فاصله ایمن، هنگام استفاده از اتوبوس حتماً از ماسک و دستکش استفاده کنند.

تعداد مسافران مترو کم شده اما باز هم زیاداست

وضعیت مترو بهتر از اتوبوس هم نیست به طوری که که فرنوش نوبخت مدیر عامل شرکت بهره برداری متروی تهران می‌گوید: در روز اجرای طرح ترافیک بیش از ۲۶۰ هزار مسافر از مترو استفاده کردند؛ اما مشاهدات عینی نشان می‌دهد که تعداد مسافران در مترو با  لغو طرح ترافیک، کاهش یافته است، البته باز هم تعداد مسافران نسبت به هفته‌های اخیر که کرونا شیوع پیدا کرده بود، رشد چشمگیری داشت.

وی با ذکر این که خوشبختانه مردم تا حدودی طرح فاصله گذاری اجتماعی را رعایت می‌کنند، اما با این حال لازم است که مجدداً آموزش‌های لازم به آنها داده شود، می‌افزاید: از شهروندان درخواست می‌شود که حتماً در زمان استفاده از مترو از ماسک استفاده کنند و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند؛ چون که این مسئله باعث عدم انتقال بیماری به دیگر مسافران می‌شود.

کاهش تنها ۹درصد مسافران حمل  ونقل عمومی

آنطور که انتظار می‌رفت لغو طرح ترافیک، به داد حمل ونقل عمومی نرسید اما سرپرست معاونت حمل ونقل ترافیک شهرداری تهران از کاهش ۹ درصدی مسافران ناوگان حمل ونقل عمومی در پی توقف طرح‌های ترافیکی خبر داد.

یوسف حجت  سرپرست حمل ونقل ترافیک شهرداری تهران در خصوص وضعیت  استفاده از شبکه حمل ونقل عمومی در پی توقف اجرای طرح ترافیک گفت:  در سال جدید روز شنبه ۲۳ فروردین ماه، طرح‌های ترافیکی اجرا شد اما پس از آن بنا به مصوبه ستاد ملی کرونا، اجرای طرح‌های ترافیکی در تهران تااطلاع ثانوی متوقف شد.

سرپرست معاونت حمل ونقل شهرداری تهران گفت: طرح‌های ترافیکی روز شنبه اجرا شد اما بااینکه از نظر مالی،عوارضی برای شهروندان محاسبه نشد و این ترددها رایگان محسوب می‌شود اما ۳۰ هزار مسافر به شبکه حمل و نقل عمومی به خصوص مترو اضافه کرد.

وی افزود:  با توقف اجرای طرح‌های ترافیکی از روز یکشنبه(۲۴فروردین ماه)، ۹ درصد تعداد مسافران ناوگان حمل ونقل عمومی به ویژه مترو نسبت به روز شنبه که طرح اجرایی شد کاهش یافت.

آنگونه که معاون شهردار تهران اعلام کرده با لغو طرح ترافیک تنها ۹ درصد از مسافران شبکه حمل ونقل عمومی به ویژه مترو کاهش یافته و شاید باید برای کاهش سهم حمل ونقل عمومی در شیوع این ویروس چاره‌ای دیگر اندیشید.

ایسنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar