مردودی خودروهای نو در معاینه فنی

مردودی خودروهای نو در معاینه فنی

مدیرعامل ستاد معاینه فنی شهرداری تهران اعلام کرد که از 110 هزار خودروی مراجعه کننده به مراکز معاینه فنی که کمتر از 4 سال از تولید آنها گذشته است فقط 38 درصد توانسته‌اند از تست آلایندگی با موفقیت عبور کنند.

نواب حسینی منش با ذکر اینکه به دنبال اجرای طرح ترافیک جدید خیلی از خودروهایی که مشمول معاینه فنی نبودند به مراکز معاینه فنی مراجعه کردند، گفت: رانندگان این خودروها برای آنکه بتوانند از تخفیف 20 درصدی معاینه فنی برتر طرح ترافیک جدید استفاده کنند برای دریافت معاینه فنی برتر به مراکز معاینه فنی مراجعه کردند.

وی با ذکر اینکه 110 هزار خودرو که سن تولیدشان کمتر از چهار سال بود و براساس قانون مشمول معاینه فنی نمی‌شدند برای دریافت معاینه فنی برتر به این مراکز مراجعه کردند، افزود: از 110 هزار خودروی مراجعه کننده به مراکز معاینه فنی فقط 42 هزار خودرو یعنی 38 درصد آنها موفق تست‌های معاینه فنی برتر را پاس کنند. حسینی منش با عنوان اینکه 62 درصد خودروهای مراجعه کننده که سن تولید آنها کمتر از 4 سال بود نتوانستند استانداردهای آلایندگی زمان تولید را پاس کنند، گفت: کاتالیست که حداقل باید سه سال گارانتی داشته باشد استاندارد ملی ندارد و تولیدکنندگان هم هر چه دلشان می‌خواهد به عنوان کاتالیست روی خودرو نصب می‌کنند. او با ذکر اینکه سازمان محیط زیست در خصوص شرایط نامطلوب کاتالیست‌ها به وزارت صنعت، معدن و تجارت نامه نوشته و مدارک خود را ارسال کرده است، گفت: متاسفانه جواب سربالا شنیده شده و خودروسازان نسبت به رفع این عیب اقدامی انجام نداده‌اند.

حسینی منش با بیان اینکه شهروندان باید هوشیار باشند، گفت: اکنون که خودروساز توجهی به آلایندگی قطعات تولیدی خود ندارد بهتر است شهروندان تا زمانی که گارانتی کاتالیست آن‌ها به پایان نرسیده است به طور داوطلبانه به مراکز معاینه فنی مراجعه کنند تا اگر در تست‌های معاینه فنی معلوم شد که کاتالیست دارای عیوبی است تا زمانی که گارانتی آن به پایان نرسیده است، خودروساز براساس قانون نسبت به تعمیر یا تعویض قطعه اقدام کند؛ در غیر این صورت شهروندان باید 700 تا 800 هزار تومان بابت خرید کاتالیست از جیبشان هزینه کنند.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar