مواد اولیه و قطعات چند درصد از قیمت خودرو را تشکیل می‌دهند؟

دوشنبه 2 اردیبهشت 98 ساعت 11:21
مواد اولیه و قطعات چند درصد از قیمت خودرو را تشکیل می‌دهند؟

مواد اولیه و قطعات بین ۵۵ تا ۶۰ درصد بهای تمام شده خودرو را تشکیل می‌دهد.

فربد زاوه، کارشناس صنعت خودرو با اعلام این مطلب افزود: به این ترتیب ۴۰ تا ۴۵ درصد باقیمانده قیمت را بیمه، مالیات بر ارزش افزوده، حمل و نقل، بازاریابی، خدمات پس از فروش و ... تشکیل می‌دهد و این خود نشان می‌دهد سهم اقلامی جز مواد اولیه و قطعات در تعیین قیمت تمام شده چقدر بالاست.

او اضافه کرد: به این ترتیب با اصلاح ساختاری می‌توان هزینه‌های جانبی را تا حد بسیار زیادی کاهش داد و صنعت خوردوسازی در ایران چاره‌ای جز پیمودن این راه ندارد.

او با اشاره به اینکه حجم واردات قطعه به ایران نشان دهنده بالا بودن وابستگی صنعت خودرو به واردات است، ادامه داد: به عنوان مثال در سال ۱۳۹۶ بین ۵ تا ۶ میلیارد دلار ارز برای واردات قطعات یدکی از ایران خارج شده است، این به چه معناست؟ نشان دهنده این است که این قطعات در خطوط تولید مصرف می‌شود نه در قالب و جایگاه لوازم یدکی چون که مصرف واقعی ایران در حوزه لوازم یدکی نزدیک به ۱.۵ میلیارد دلار است.

این کارشناس صنعت خودرو در جواب به این سئوال که آیا قیمت خودرو در سال جاری هم دستخوش افزایش خواهد شد یا خیر؟ گفت: به نظر من خرید خودرو دیگر اولویت مصرف کننده واقعی نیست و وقتی مصرف کننده واقعی از میدان خارج شود، کسی در بازار نیست که سرمایه گذار با تکیه بر حضورش بتواند خودرو خریداری کند.

وی گفت: من عقیده دارم قیمت خودرو میل به افزایش دارد ولی متاسفانه دیگر قدرتی برای خرید خودروها نیست و قیمت‌ها به وضعیتی رسیده است که مشتری توان انتخاب آن را ندارد.

وی با تاکید بر اینکه تورم در سال جاری هم روندی افزایشی را طی خواهد کرد، گفت: ما در فضایی انتزاعی نمی‌توانیم در مورد میزان رشد تورم صحبت کنیم چون که میزان رشد تورم در گرو وضعیت ارزی و میزان تنگ‌تر شدن حلقه تحریم علیه ایران است.

خبرآنلاین

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar