مونتاژکاری آفتی برای صنعت خودرو است

بروزرسانی در: دوشنبه 24 تیر 98 ساعت 16:37
مونتاژکاری آفتی برای صنعت خودرو است

معاون مهندسی ایران‌ خودرو گفت: بر اساس برنامه ریزی‌های انجام گرفته، خودروهای جدید با دانش فنی جوانان ایرانی وارد بازار می‌شود.

عادل پیرمحمدی معاون تحقیقات و مهندسی شرکت خودرو سازی ایران خودرو  با ذکر اینکه خودروسازی از دو بخش صنعت قطعه سازی و طراحی تشکیل شده و مهمترین آن قطعه است گفت: تا قبل از انقلاب اسلامی ایران چیزی به اسم صنعت قطعه سازی در کشور وجود نداشت و تمام موارد مربوط به خودرو، به بحث مونتاژکاری و اسمبل کردن بر می‌گشت؛ به صورتی که خیلی از نشان‌های خودرو‌ها هم از خارج از کشور وارد می‌شد.

پیرمحمدی افزود: اوایل دهه ۷۰ صنعت خودروسازی و قطعه سازی پایه گذاری شد و تا به امروز با پیشرفت‌های انجام گرفته، زنجیره تأمین و قطعه سازی به بیش از ۱۲۰۰ واحد کوچک و بزرگ رسیده و همچنین طی ۲۵ سال اخیر صنعت طراحی خودرو و قطعه هم به خودکفایی کامل نزدیک شده است.

معاون تحقیقات و مهندسی شرکت خودرو سازی ایران خودرو در مورد نقش شرکت‌های خارجی دنیا در صنعت خودرو سازی کشور گفت: در حال حاضر شرکای خارجی در بحث انتقال دانش فنی درحال کار هستند و قرارداد‌ها با این عنوان تنظیم می‌شود. برنامه ریزی در خودروسازی باید طوری انجام گیرد که مونتاژکاری از پایه حذف شود چون که این موضوع آفتی برای صنعت خودرو است.

پیر محمدی تصریح کرد: برنامه ریزی در خودروسازی‌ها انجام گرفته تا خودروهای جدید با دانش فنی جوانان ایرانی وارد بازار شود.

وی در مورد مشکلات موجود در بومی سازی، طراحی، ساخت و ... حوزه خودرو اظهار کرد: مجموعه خودروسازی و قطعه سازی از ۲۵ صنعت مادر کشور سرویس می‌گیرد.

پیرمحمدی ادامه داد: صنایعی مانند صنعت فولاد، مس، آلومینیوم، پتروشیمی، نفت و ... در صنعت خودروسازی کشور نقش بسیار مهمی دارند و بومی سازی در این صنایع موجب بومی سازی در صنعت خودروسازی می‌شود که این امر وابسته به صنایع بالادستی است. به طور مثال برای خودرو بومی و باکیفیت نیاز به ورق‌های کششی و با استحکام بالا است. اگر در حال حاضر بخواهیم خودروها را با استاندارد روز دنیا تولید کنیم مجبور به واردات هستیم، اما اگر صنایع فولادی و بالا دستی به بومی سازی کامل برسند به طور طبیعی دیگر نیازی به ارز بری و واردات از کشورهای خارجی نیست.

به گفته وی زنجیره تولید که از فولاد، پتروشیمی و ... تشکیل شده با تکامل کامل می‌تواند صنعت خودروسازی را هم به طور ۱۰۰ درصدی بومی کند.

معاون تحقیقات و مهندسی گروه خودرو سازی ایران خودرو تصریح کرد: خودرو سازی در حال حاضر نیازمند صنایع بالادستی است و با خودکفایی صنایع فولادی و الکترونیکی و سرمایه گذاری بلند مدت بانک مرکزی می‌توان خیلی راحت به این صنعت جان دوباره داد و کنار آن جدا از ارز آوری، از خروج ارز هم جلوگیری کرد.

باشگاه خبرنگاران جوان

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar