نرخ ارز مهمترین عامل گرانی خودرو

سه شنبه 7 اسفند 97 ساعت 14:08
نرخ ارز مهمترین عامل گرانی خودرو

به گفته عضو هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت، رشد نرخ ارز مهمترین عاملی بوده که موجب افزایش قیمت خودرو و دیگر کالاها شده است.

ابوالفضل خلخالی اظهار کرد: افزایش نرخ ارز مهمترین عاملی بوده که موجب افزایش قیمت خودرو و حتی دیگر اقلام و کالاها شده است. اینکه برای افزایش قیمت‌ها به دنبال مقصر یا عاملی جز جهش نرخ ارز بگردیم، بیراهه رفتن است و نمی‌توان کسی یا چیزی را در این بین متهم کرد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت تصریح کرد: در جامعه امروز همه چیز متأثر از نرخ ارز پیش می‌رود و به آن وابسته است. اینکه ادعا کنیم، قیمت بعضی محصولات مستقل از نرخ ارز است، ادعایی کاملاً نادرست و سنگین است.

وی افزود: البته باید به این نکته اشاره کنیم که قیمت تمام شده محصولات خودرویی در کشور ما خیلی بالا است که خود دارای علل گوناگونی از جمله بهره‌وری پایین صنعت خودرو، بالا بودن دستمزدها و همچنین نبود دانش فنی کافی و اهمیت آن در اقتصاد است که باعث شده که قیمت تمام شده خودرو به طور کلی در صنعت خودرو بالا باشد.

خلخالی با تاکید بر اینکه طی یکسال گذشته جهش قیمت خودرو به سبب افزایش نرخ ارز بوده است؛ گفت: حتی در عوامل دیگر هم بخواهیم واکاوی کنیم، باز هم به ریسمان افزایش نرخ ارز و تغییرات آن می‌رسیم.

وی در جواب به اینکه نمی‌توان از دلالی‌ها و واسطه‌گری‌ها هم صرف نظر کرد؛ تصریح کرد: در واقع مدیریت ما در حوزه صنعت خودرو، یک مدیریت دولتی است که موجب شده همزمان با خود رانت و فساد را هم وارد سیستم کند. رانت موجب شده که در قسمت‌های گوناگون با توجه به نوسانات نرخ ارز و عدم ثبات آن، فرصت‌هایی برای سودجویان ایجاد شود.

این کارشناس حوزه خودرو اظهار کرد: بعضی سیاست‌گذاری‌ها هم در افزایش قیمت خودرو تأثیرگذار بوده است. برای مثال اینکه قیمت خودرو را بر اساس ۵ درصد قیمت بازار تعیین کنیم، خود برای افرادی این فرصت را ایجاد کرده که در حوزه خودرو دلالی‌ها را شکل دهند و نقش واسطه‌گری قطع نشود.

وی افزود: در بحث‌های اقتصادی نمی‌توان خیلی واحدهای نظارتی، ابلاغ آئین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها را وارد کرد؛ چون که اقتصاد بایستی به شیوه طبیعی خود پیش رود. با توجه به محاسباتی که در سال اخیر داشتیم، قیمت خودرو به صورت طبیعی افزایش پیدا می‌کرد ولی نه تا این حد غیرقابل تصور.

عضو هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت با ذکر اینکه در برنامه‌هایی که داشتیم، مقداری بی تدبیری هم وجود داشت، اظهار کرد: رشد نقدینگی در جامعه بدین صورت که سرمایه‌ها سرگردان شده و به جهت حفظ ارزش به مکان‌های گوناگون از جمله خودرو هدایت شود، خود دلیل بر افزایش قیمت‌ها تا حد غیرواقعی شدن بوده است.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar