نرخ جریمه‌های رانندگی در کشورهای گوناگون

بروزرسانی در: سه شنبه 21 آبان 98 ساعت 20:33
نرخ جریمه‌های رانندگی در کشورهای گوناگون

جریمه رانندگی در کشورهای مختلف

حفظ نظم و پیشگیری از حوادث رانندگی در جوامع شهری نیازمند توجه و احترام به قوانین رفت و آمد وسایل نقلیه عمومی است. متاسفانه در اکثر موارد، قوانین راهنمایی و رانندگی در مقایسه با دیگر قوانین، کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند. اگر چه که در برخی از کشورهای جهان، جریمه‌های سنگینی برای افراد قانون‌شکن وضع شده است.

هرچند رعایت قوانین رانندگی در همه کشورها کاملاً الزامی است، اما نرخ بیشترین جریمه و نحوه برخورد پلیس با جرائم گوناگون در هر کشور با توجه به فرهنگ، کمی متفاوت‌تر از دیگر کشورها است.

به گفته کارشناسان، بهتر است پیش از رفت و آمد با اهداف توریستی یا با هدف زندگی در کشورهای دیگر با قوانین راهنمایی و رانندگی کشور میزبان آگاه شویم، در غیر اینصورت ممکن است در اولین روز تجربه رانندگی با اتفاقات غیرمنتظره‌ای رو به رو شوید.

اغلب بالاترین نرخ جریمه و اقدامات قانونی پس از دستگیری فرد خاطی از قانون، متعلق به جرایمی مثل رانندگی در حالت مستی و رانندگی فراتر از محدوده سرعت است.

در ادامه با نحوه برخورد و میزان جریمه‌های رانندگی در بعضی از کشورهای جهان آشنا خواهید شد:

جریمه رانندگی در انگلستان

در انگلستان و بعضی کشورهای اتحادیه اروپا، جرائم راهنمایی و رانندگی به دو دسته جرائم خفیف و جرائم خطرناک یا مهم تقسیم می‌شوند. مثلاً نرخ جریمه گذر از محدوده سرعت در انگلستان ۱۰۰ پوند و درج سه امتیاز منفی در اعتبار گواهینامه است. البته جریمه سرعت غیرمجاز در انگلستان هنگامی اعمال می‌شود که راننده از ۱۰ درصد به‌علاوه دو مایل از سرعت قانونی عبور کرده باشد.

اگر راننده در محدوده اخطار عبور از مرز سرعت متوقف شود، پلیس موظف به اخطار کتبی به راننده است و اگر سرعت خودرو از ۴۵ درصد محدوده سرعت فراتر رود، پلیس پس از ضبط خودرو، راننده را به احضار در دادگاه جرائم رانندگی محکوم کرده و فرم احضار را در اختیار وی قرار می‌دهد. اغلب در این دادگاه جریمه‌های سنگینی در انتظار افراد خاطی است.

نرخ جریمه صحبت و استفاده از تلفن همراه در انگلستان از ۲۰۰ پوند تا هزار پوند متغیر است.

در صورتی‌که رانندگان در بین خطوط حرکت نکنند یا در حین رانندگی غذا و نوشیدنی مصرف کنند، پلیس پس از بررسی شدت تخلف بین ۱۰۰ تا ۲۵۰۰ پوند قبض جریمه صادر می‌کند.

در صورت عدم توجه به رانندگی و حق دیگر رانندگان و انجام حرکات خطرناک، راننده خاطی با عنوان راننده خطرناک راهی دادگاه می‌شود و ممکن است تا ۱۴ سال به زندان محکوم شود.

اغلب برای تشخیص و دسته‌بندی حالت مستی در رانندگی از شاخص میزان الکل محلول در خون استفاده می‌شود. حداکثر الکل مجاز در خون ۸۰ میلی‌گرم در ۱۰۰ میلی‌لیتر است. این رقم در اسکاتلند ۵۰ میلی‌گرم است.

در صورت تشخیص مصرف الکل، راننده تا ۶ ماه از امتیاز رانندگی محروم می‌شود و اگر مشخص شود که راننده در ایجاد حادثه منجر به مرگ مقصر بوده است، حداقل تا ۱۴ سال به زندان محکوم می‌شود.

جریمه رانندگی در آمریکا

هرچند آمریکا با بزرگراه‌های طولانی و خلوت و همچنین جرائم رانندگی نه چندان زیاد شناخته می‌شود، ولی در بعضی از ایالت‌های این کشور نرخ جرائم با توجه به شرایط دادگاه فدرال ایالتی تعیین می‌شود. مثلاً نرخ جریمه عبور از محدوده مجاز سرعت تا ۱۰ مایل در ویرجینیا حداقل ۲۵۰۰ دلار است.

جریمه رانندگی در ایسلند

نرخ جرائم رانندگی درکشور ایسلند هم با وجود زیرساخت‌های ضعیف جاده‌ای بسیار بالا است و پلیس می‌تواند با توجه به وضعیت رانندگی، جریمه‌های سنگینی را صادر کند. با در نظر گرفتن وسعت زیاد و جمعیت محدود ایسلند، کیفیت جاده‌ها در این کشور پایین‌تر از دیگر کشورهای اروپایی است. اغلب بیشتر جاده‌های این کشور ترکیبی از راه آسفالت و خاکی یا سنگریزه‌ای است.

جریمه رانندگی در کانادا

هرچند کانادا هم مثل آمریکا به داشتن بهترین اتوبان‌های مستقیم، طولانی و خلوت در جهان معروف است، ولی بیشترین نرخ جرائم عبور از محدوده سرعت در این کشور ثبت شده است. نرخ جریمه رانندگی در آلبرتای کانادا بیش از ۲۵ هزار دلار است که با قیمت دو تا سه خودروی معمولی برابری می‌کند.

در کشور کانادا رانندگان مست را پس از توقیف روانه دادگاه می‌کنند. دادگاه پس از بررسی نوع جرم می‌تواند شخص قانون‌شکن را به حبس ابد یا احضار در اجتماع محکوم کند.

جریمه رانندگی در فنلاند

سیاست تعیین نرخ جرائم رانندگی در فنلاند کاملاً متفاوت از دیگر کشورهای جهان است. پلیس راهنمایی و رانندگی فنلاند پس از دستگیری فرد قانون‌شکن، مستقیماً وی را به دادگاه می‌فرستد. بعد از بررسی وضعیت سلامت راننده و میزان تخلف وی، مسئولان دادگاه درآمد سالانه شخص قانون‌گریز را محاسبه می‌کنند. پس از محاسبه وضعیت درآمد یکساله و درآمد خالص، دادگاه، قبض جریمه نهایی را صادر می‌کند.

مثلاً دادگاه رسیدگی به جرائم رانندگی فنلاند، پس از دستگیری جوسی سالونجا، میلیونر فنلاندی و محاسبه درآمد سالانه وی، قبض جریمه بسیار سنگین ۲۰۰ هزار دلاری را به وی تحویل داد. جوسی سالونجر که با تجارت بسته بندی و صادرات گوشت به درآمد سالانه ۱۱ میلیون دلاری در سال ۲۰۰۲ رسیده بود، تنها به دلیل داشتن سرعت ۵۰ مایل یا ۸۰ کیلومتر به این جریمه سنگین محکوم شد.

رانندگی در حالت مستی یا مصرف مشروبات الکلی در قبل و یا در حین رانندگی به عنوان یک اقدام کاملاً غیرقانونی در بیشتر کشورهای جهان شناخته می‌شود. اغلب قانون‌گذاران در کشورهای گوناگون، بیشترین آزادی عمل را برای مقابله با افراد قانون‌گریز از این قانون دارند. از آنجایی‌که رانندگی در حالت مستی در اکثر موارد به حوادث مرگبار و کشته‌شدن انسان‌ها ختم می‌شود، پس پلیس می‌تواند با آزادی عمل بیشتری با رانندگان خاطی برخورد کند.

جریمه رانندگی در استرالیا

در استرالیا برای تنبیه کردن کسانی‌که در حالت مستی رانندگی می‌کنند، نام آنها را در روزنامه‌ها و دیگر رسانه‌های جمعی منتشر می‌کنند.

جریمه رانندگی در امارات

امارات متحده عربی، به علت ماهیت اسلامی این کشور، مصرف مشروبات الکلی در حین رانندگی نه تنها جرم محسوب می‌شود، بلکه از نظر شرعی هم حرام است. اغلب مجازات افراد خاطی در دادگاه مرکزی امارات تعیین می‌شود، مثلاً سال اخیر فردی که به دلیل مصرف مشروبات الکلی در لاین مقابل دستگیر شده بود، به یک ماه زندان و ۸۰ ضربه شلاق محکوم شده بود.

جریمه رانندگی در روسیه

در کشور روسیه هم با مصرف مشروبات الکلی در حین رانندگی به شدت برخورد می‌شود. مثلاً در سال ۲۰۰۱ یکی از دیپلمات‌های روسی که در کانادا به دلیل مصرف مشروبات الکلی موجب مرگ یک زن کانادایی شده بود، پس از حضور در زندان کانادا، به چهار سال زندان محکوم شد.

جریمه رانندگی در چین

در چین هم حداقل مجازات افرادی‌که در حالت مستی رانندگی می‌کنند و موجب ایجاد خطر برای دیگران می‌شوند، حبس ابد است.

جریمه رانندگی در ترکیه

در کشور ترکیه پس از دستگیری افراد بی‌توجه به قانون ممنوعیت عدم مصرف مشروبات الکلی در زمان رانندگی، پس از تحویل قبض‌های جریمه سنگین به فرد خاطی، وی را به مسافت ۳۰ کیلومتری از محل زندگی منتقل می‌کنند، سپس وی مجبور است با اسکورت پلیس این مسافت را تا شهر پیاده‌روی کند.

جریمه رانندگی در عربستان

جریمه رانندگی در حالت مستی در عربستان سعودی با نظر دادگاه محلی تعیین می‌شود. مجازات این افراد علاوه بر جریمه نقدی، شلاق در ملاء عام است.

ایسنا

استعلام خلافی خودرو از طریق VIN

جریمه استفاده از تلفن همراه

چه نوع شیشه دودی خودرو جریمه به دنبال دارد؟

سیستم هوشمند موبایلی پلیس جایگزین قبض‌های جریمه می‌شود

تغییر در میزان نور و رنگ استاندارد چراغ خودرو جریمه دارد

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar