ماجرای هزینه ۱۰ میلیون تومانی فروش فوق العاده خودرو چیست؟

بروزرسانی در: دوشنبه 12 خرداد 99 ساعت 11:09
ماجرای هزینه 10 میلیون تومانی فروش فوق العاده خودرو چیست؟

این روزها متقاضی در روند ثبت نام خودرو در مراحل پایانی به صفحه‌ای می‌رسد که در آن گزینه هزینه خودرو و ‌سایر موارد صفر خاموش است، اما در بخش بیمه نامه شخص ثالث و مالیات بر ارزش افزوده رقمی درج شده که برای مردم سؤال برانگیز است.

براساس دستورالعمل شورای رقابت خودروهای مشمول قیمت گذاری ایران خودرو ۱۰ درصد و خودروهای مشمول قیمت گذاری سایپا مجوز افزایش قیمتی ۲۳ درصدی را در سال ۹۹ دریافت کرده‌اند.

بر همین اساس از روز ۴ خردادماه برای مدیریت تقاضا در بازار خودرو با معیار قرار دادن‌ این دستورالعمل، قیمت گذاری تعیین و شرایط فروش در قالب طرح فروش فوری ۲۵ هزار دستگاه خودرو برای اطلاع مردم اعلام شد.

عدم واریز پیش پرداخت در این طرح عاملی شده تا سیل ثبت نام کنندگان به سمت سایت‌های فروش رفته و‌ اقدام به ثبت نام کنند تا شاید در این مارتن بتوانند برنده قرعه کشی شده و‌خودرویی خریداری کنند.

اگرچه اطلاع رسانی این طرح با اشکالاتی همراه است و بسیاری از سؤال‌های مردم در طرح فروش بی جواب مانده و‌ نه وزارت صنعت و نه خودروساز پاسخگو‌ نیست.

اما متقاضی در روند ثبت نام در مراحل پایانی به صفحه‌ای می‌رسد که در آن گزینه هزینه خودرو و‌ سایر موارد خاموش اما در بخش بیمه نامه شخص ثالث و مالیات بر ارزش افزوده رقمی درج شده که برای مردم سؤال برانگیز است.

به عنوان ‌نمونه در ثبت نام خودروی پژو پارس متقاضی با بخشی مواجه می‌شود که در آن عنوان شده مشتری نزدیک به ۱۰ میلیون تومان برای بیمه نامه شخص ثالث و مالیات بر ارزش افزوده باید پرداخت می‌کند.

در این شرایط با مشاهده این بخش از سایت فروش گروه‌های خودروساز مشتری از خود می‌پرسد این هزینه چیست و آیا بر قیمت نهایی خودرو اضافه خواهد شد!

در حقیقت باید گفت این هزینه‌ها که از خریداران دریافت و به خزانه دولت واریز می‌شود همان مالیات بر ارزش افزوده، عوارض قانونی، هزینه شماره‌گذاری و نرخ بیمه است که از طرف خودروساز محاسبه و بر قیمت خودرو افزوده شده است. به نوعی علاوه بر قیمت مصوب که براساس دستورالعمل قیمت گذاری خودرو تعیین شده، خودروساز این هزینه‌های دولتی را که نزدیک به ۱۴ درصد است را هم محاسبه و در نهایت قیمت نهایی فروش را به مردم اعلام کرده است.

تسنیم

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar