واردات اتوبوس و مینی‌بوس در دستور کار نیست

سه شنبه 3 تیر 99 ساعت 10:20
واردات اتوبوس و مینی‌بوس در دستور کار نیست

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت با ذکر اینکه واردات هر دستگاه اتوبوس آماده، دست‌کم به یکصد هزار دلار ارز نیاز دارد، تاکیدکرد: واردات اتوبوس و مینی‌بوس در دستور کار نیست و با ظرفیت موجود داخلی‌سازی و صرفه‌جویی ارزی از همین محل، تولید داخل، پاسخگوی نیازها است.

مهدی صادقی‌نیارکی افزود: برنامه امسال وزارت صنعت تولید ۳۰ هزار دستگاه خودروی تجاری اعم از کامیون، کامیونت، کشنده و اتوبوس است.

به گفته این مقام مسوول، پارسال کمتر از دو هزار دستگاه خودروی تجاری از طرف کارخانجات داخلی تولید شد، این در حالی است که فقط ظرفیت تولید اتوبوس ۱۹ هزار دستگاه در سال است.

وی با اشاره به اعلام برنامه‌های وزارت صنعت در تولید اتوبوس و مینی‌بوس به وزارت کشور و کمیسیون زیربنایی دولت، تاکیدکرد: امکان تامین کل نیاز داخلی به طور حداکثری و با ساخت داخل بالا وجود دارد.

صادقی‌نیارکی ادامه‌داد: این محصولات تقاضامحور است، یعنی باید شهرداری‌ها یا سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای تقاضایی در این بخش تعریف کنند.

وی با اشاره به انعقاد قرارداد تولید و تحویل ۲۵۰ دستگاه اتوبوس و مینی ‌بوس باهدف تجهیز ناوگان حمل ونقل عمومی بین ایران‌ خودرو و شهرداری تهران در هفته جاری، ابراز امیدواری کرد که تامین مالی این قراردادها به خصوص پیش ‌پرداخت‌های مقرر شده، انجام شود تا «جهش تولید» را در این بخش شاهد باشیم.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در مورد میزان ساخت داخل خودروهای تجاری داخلی، گفت: اکنون ۶۳ درصد اتوبوس‌های دیزلی ساخت داخل شده، اما در اتوبوس‌های برقی به خاطر تامین موتور وگیربکس آنها از خارج، درصد داخلی‌سازی کمتر است.

وی یادآوری کرد: ‌ارز مورد نیاز واردات مواد اولیه و تجهیزات تولید این خودروهای تجاری هم در کانال مربوطه و با تعامل بین وزارتخانه و شرکت‌های خودروساز با بانک مرکزی پیگیری می‌شود.

پیشتر «پیروز حناچی» شهردار تهران گفته بود: کمبود اتوبوس در تهران نزدیک به سه هزار دستگاه است.

وی از آمادگی شهرداری تهران برای انجام همکاری بیشتر با ایران خودرو در تامین تاکسی، مینی‌بوس و حتی خودروهای سنگین و زمینه‌سازی برای تولید اتوبوس‌های برقی خبر داد.

بررسی آمارهای منتشره وزرات صنعت، معدن و تجارت حاکی از کاهش ۸.۲ درصدی تولید مینی ‌بوس و میدل ‌باس در در دو ماهه امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال است به صورتی که در این مدت تنها ۸۹ دستگاه از آنها تولید شد، اما تولید اتوبوس با رشد ۲۰۰ درصدی به ۱۴۷ دستگاه رسید.

در فروردین و اردیبهشت ‌ماه امسال همچنین ۶۷۴ دستگاه کامیونت، کامیون و کشنده در کشور تولید شد که در مقایسه با دو ماهه پارسال رشد ۱۴.۲‌ درصدی نشان می‌دهد.

ایرنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar