احتمال آزادسازی واردات خودرو بالا است

چهارشنبه 2 بهمن 98 ساعت 11:13
احتمال آزادسازی واردات خودرو بالا است

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو گفت: نمایندگان مجلس در حال پیگیری آزادسازی واردات خودرو هستند و احتمال رفع ممنوعیت بالاست.

تابستان سال ۹۷ یکی از اخبار شوکه‌کننده در خصوص خودرو شنیده شد و آن هم ممنوعیت واردات بود. با گذشت زمان زیادی از افراد امیدوار بودند که بالاخره در سال ۹۸ این ممنوعیت برداشته شود اما وضعیت به همان روال باقی ماند. حال که به اواخر سال ۹۸ نزدیک می‌شویم این انتظار ایجاد شده که در سال آینده ممنوعیت واردات خودرو برداشته شود.

چندی پیش لایحه بودجه سال ۹۹ ارائه شد. از طریق این لایحه می‌توان پی برد که دولت برای سال بعد چقدر درآمد برای خود از طریق واردات در نظر گرفته است. آنطور که آمار و ارقام نشان می‌داد به نظر می‌رسید که واردات خودرو در سال ۹۹ هم ممنوع باشد. با این وجود در گفت‌و‌گو با مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو صحبت‌هایی انجام گرفت که موجب شد یک کورسوی امید برای آزادسازی واردات خودرو در سال آینده ایجاد شود.

دادفر ابتدا گفت: قرار بود نمایندگان مجلس پیگیری‌هایی برای آزادسازی واردات خودرو در مجلس انجام دهند. آن‌ها در کمیسیون بودجه در حال مذاکره هستند و احتمال آزادسازی واردات خودرو وجود دارد. این قضیه هم پیش از پایان سال مشخص می‌شود و معلوم خواهد شد که چقدر درآمد برای دولت از طریق واردات خودرو در نظر گرفته می‌شود. به طور کلی احتمال آزادسازی واردات خودرو بالا است.

پیش از این هم دبیر انجمن واردکنندگان خودرو گفته بود: در خصوص ممنوعیت واردات موضوع خروج ارز از کشور مطرح نیست بلکه مطلب اصلی به انحصار بازار خودروهای داخلی باز می‌گردد. خودروهای وارداتی، فروش نمونه‌های داخلی را تحت تأثیر قرار می‌دهند و عده‌ای می‌گویند که مشتری این خودروها متفاوت است اما آن را قبول ندارم. خودروی وارداتی تعیین‌کننده قیمت نمونه‌های تولید داخلی است. اگر تعرفه خودروهای وارداتی را صفر کنیم یک خودروی ۲۰ هزار دلاری ۲۶۰ میلیون تومان خواهد شد. با چنین قیمت‌هایی مردم دیگر به سمت خودروهای داخلی نمی‌روند بنابراین این اجبار به وجود می‌آید که واردات خودرو بسته شود تا قیمت داخلی‌ها هم بالا برود.

وی در خصوص خودروهای مانده در گمرک هم اظهار کرد: برای آزادسازی خودروهایی که در گمرک مانده‌اند نامه به دفتر معاون اول ریاست‌جمهوری رسیده است. این قضیه باید در هیات دولت مطرح شود که همچنان منتظر هستیم موضوع مورد نظر اعلام شود. با این اوصاف هیچ تغییری در خصوص خودروهای مانده در گمرک انجام نگرفته است. لازم به ذکر است که تعداد این خودروها بالغ بر ۵۱۰۸ دستگاه و از همه برندها است.

گسترش نیوز

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar