ترخیص ۲۵۰۰ خودرو از بندر شهید باهنر

سه شنبه 18 اردیبهشت 03 ساعت 12:01
ترخیص ۲۵۰۰ خودرو از بندر شهید باهنر

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان گفت: در بندر شهید باهنر از شهریور سال قبل تاکنون حدود ۲۵۰۰ دستگاه خودرو سواری وارداتی وجود داشت که ترخیص و روانه بازار شد.

مجتبی قهرمانی؛ رئیس کل دادگستری استان هرمزگان عصر امروز در جمع خبرنگاران درباره خودروهای خارجی دپو شده در گمرک شهید باهنر اظهار کرد: پیش از این، دستگاه قضایی درباره کالاهایی که مدت زمان طولانی در بنادر معطل مانده بود، ورود داشت؛ به عنوان نمونه کالاهایی از سال ۱۳۶۱ در گمرک معطل مانده بود که با همکاری دولت تعیین تکلیف شد و جز دو سه مورد نادر بخش گسترده‌ای از کالاهای رسوبی تعیین تکلیف شده است.

قهرمانی سپس با تأکید بر رصد مستمر موجودی کالاها در بنادر و گمرکات با هدف پیشگیری از رسوب کالاها گفت: در بندر شهید باهنر از شهریور سال قبل تاکنون حدود ۲۵۰۰ دستگاه خودرو سواری وارداتی وجود داشت که ترخیص و روانه بازار شد.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان اضافه کرد: اکنون نزدیک سه ماه است که یک‌هزار و ۲۰۰ خودرو خارجی وارداتی در بندر  موجود است و اگر بیش از این زمان بگذرد وارد ماندگاری نامتعارف می‌شود؛ از این‌رو دستگاه قضایی ورود کرده است تا کالایی ماندگاری زیاد در گمرک نداشته باشد.

به گفته قهرمانی، مشکل خودروهای خارجی وارداتی مربوط به منشأ ارز است که در حال پیگیری است.

وی درباره نوع خودروهای وارداتی افزود: اغلب این خودروها برند تویوتا است و ثبت سفارش آنها مربوط به شرکت معین خودرو است.

معضلی به نام بخشنامه‌های خلق‌الساعه

قهرمانی در ادامه موضوع بخشنامه‌های خلق‌الساعه را مورد اشاره قرار داد و گفت: چالش جدی حوزه تجارت (صادرات و واردات) بخشنامه‌هایی است که در فاصله‌های زمانی کم صادر می‌شود. این بخشنامه‌ها گاهی متناقض و معارض یکدیگر و مبهم هستند. این بخشنامه‌ها تجار و فعالان اقتصای را گرفتار می‌کند و آن‌ها به علت صدور همین بخشنامه‌ها نمی‌توانند آینده سرمایه‌گذاری خود را پیش‌بینی کنند و دچار بی‌ثباتی می‌شوند و در قراردادهای خود برای وجود چنین بخشنامه‌هایی به مشکل برمی‌خورند.

وی ادامه داد: در بازدید امروز مقرر بود خبرنگاران تنها از اسکله و ماشین‌های دپو شده بازدید کنند اما در این بازدید دو نفر از تجار به ما اعلام کردند که محموله پیاز را صادر می‌کردیم بارگیری‌های لازم انجام شده و تنها چند ماشین از انتقال این محموله باقی مانده که متوجه شدیم بخشنامه‌ای صادر شده که صادرات پیاز ممنوع است! در حالی که نیمی از مجموله پیاز در لنج و مابقی آن در ماشین‌ها باقی مانده است. با توجه به گرمی هوا نگهداشت این محموله در لنج منجر به خرابی آن می‌شود.

قهرمانی ادامه داد: امروز رئیس قوه قضاییه در جلسه شورای عالی قضایی به دیوان عدالت اداری و سازمان بازرسی دستور دادند تا بخشنامه‌های خلق‌الساعه را پیگیری و ساماندهی کنند.

وی با بیان این پرسش که یک سازمان تا چه میزان می‌تواند بخشنامه صادر کند، خاطرنشان کرد: یک سازمان می‌تواند بخشنامه‌ای صادر کند که معارض بخشنامه قبلی باشد؟ هر سازمان می‌تواند سالانه چند بخشنامه صادر کند؟

قهرمانی با اشاره به ماده ۳۰ قانون تسهیل کسب و کار گفت: تجار و فعالان اقتصادی از بسیاری از این بخشنامه‌ها بی‌اطلاع هستند. اخیراً در خصوص یک محموله گوجه فرنگی نیز شاهد این موضوع بودیم که به صورت مصداقی ورود می‌کنیم.

در ادامه این بازدید صاحب محموله پیاز گفت: این محموله پیاز را نیم میلیارد تومان خریداری کردم تا صادر کنم. هر ساعتی که این بار بلاتکلیف است از کیفیت آن کاسته می‌شود و حتی در صورت صادر آن نیز من باید پاسخگوی خریدار باشم.

وی افزود: از چهارشنبه این بار بلاتکلیف باقی مانده بود که در صورتی که قوه قضاییه ورود نمی‌کرد این محموله را باید در بیابان خالی می‌کردم.

هشدار درباره ته‌لنجی‌ها

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در ادامه سخنان خود گفت: بندر شهید باهنر دومین بندر بزرگ استان بعد از بندر شهید رجایی است که هم مسافری است و هم بخشی از صادرات و واردات و بیشتر کالاهای غیر کانتینر در این بندر انجام می‌شود و بخش اعظمی از صادات تره‌بار و احشام و ... از همین بندر است‌.

وی افزود: امروز در بازدید، از این بندر مشکلات ته‌لنجی چند فروند لنج اعلام شد. ته‌لنجی ناشی از عرف و سنت است که در قانون و مقررات هم آمده است.

وی افزود: از قدیم که ملوانانان از سفر بازمی‌گشتند هدیه و سوغاتی همراه خود به خانه می‌آوردند که این را قانون به آن احترام گذاشته و گفته کسی که به سفر دریایی می‌رود و برمی‌گردد همراه کردن بار ته‌لنجی با خود بدون مانع است تا کمک معیشتی برای این قشر باشد.

قهرمانی ادامه داد: امروز کالاهای ته‌لنجی و حجم‌ آن هم مشخص است، قدیم مقررات دقیقی نداشتند و هر کس به توان خود حجمی وارد می‌کرده و تا همین چندوقت پیش به اندازه نیسان بارگیری می‌کردند که اخیراً قانونمند شده و ۷۵ تن کالا می‌توانند برگردانند اما باید آن را ثبت کنند‌.

رئیس کل دادگستری هرمزگان در خصوص چالش‌های ته‌لنجی گفت: یک  چالش جدی در کنار این ته‌لنجی وجود دارد که هم بحث قاچاق مطرح است. به بهانه ته‌لنجی به جای ۷۵ تن ۷۰۰ تن تخلیه می‌کنند و ما در اینجا در لبه کار گیر کرده‌ایم، از طرفی بحث حق و حقوق ملوانان است و طرفی دیگه بحث قاچاق و آسیبی که به اقتصاد و تولید داخل می‌زند مطرح است.

وی با تأکید بر اینکه بحث ته‌لنجی در حوزه ستاد پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا و ارز  است، گفت: اخیراً بر این مسئله مکرراً نظارت می‌کنند و همین محدودیت‌هایی که بر سفرها ایجاد می‌کنند در راستای قانونمند کردن است که این ضعف در نظارت به ضرر ملوان هم بود چون یک حق ناچیزی به ملوان می‌دهند و یک تاجر از حق ملوان سوء استفاده می‌کند و در آخر به اسم‌ ملوان و به کام تجار می‌شود.

تشکیل پرونده قضایی برای مدیران مربوطه در محموله ۴۴ هزار تنی روغن

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در ادامه درباره محموله ۴۴ هزار تنی روغن آفتابگردان گفت: این محموله نهم مرداد ۱۴۰۰ با پرداخت ۷۰ میلیون یورو وارد کشور شده بود و حدود سه سال است که بلاتکلیف مانده است.

قهرمانی ادامه داد: این محموله از سوی سازمان غذا و دارو غیرقابل مصرف انسانی اعلام شد و شرکت بازرگانی دولتی هم اعلام کرده است که شرکت فروشنده خارجی که آرژانتینی است این محموله را پس می‌گیرد و حتی هزینه انبارداری نیز پرداخت می‌کند.

وی درباره تشکیل پرونده قضایی برای مدیران مربوطه گفت: این پرونده اکنون در دادسرای عمومی و انقلاب بندرعباس در حال رسیدگی است.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان با اشاره به کش‌و‌قوس‌های زیاد در این پرونده اظهار کرد: واردکنندگان درخواست‌های مکرر برای این محموله داشتند اما سازمان غذاودارو به درستی و با قاطعیت و جدیت رسالت خود را انجام داد و هر سه محموله را تأیید نکرد.

ماجرای هزار دستگاه ماشین‌آلات راه‌سازی رسوب شده

مجتبی قهرمانی؛ رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در ادامه در بازدید از بندر شهید رجایی در هفتمین تور نظارتی قوه قضاییه که با حضور خبرنگاران انجام شد، گفت: شهریور ماه یک بخشنامه از سوی مدیران میانی گمرک صادر شد که کالاها از طریق اموال تملیکی ترخیص نشود. نتیجه این شد که ماشین‌آلات راه‌سازی که طی ۱۲ سال به عنوان کالای ممنوعه دولتی بود، طبق این بخشنامه ممنوعه قانونی محسوب شدند و باید ضبط شوند و قیمت آن به حساب دولت برود یا مرجوع شوند. نتیجه این شد که یا ماشین‌آلات سنگین که  هزار دستگاه بود یا باید به مبدأ برمی‌گشتند یا اینکه ضبط می‌شدند.

وی افزود: همان موقع صادرکنندگان بخشنامه را  دعوت کردیم و گفتیم که این بخشنامه موافق قانون نیست و توجه کنید که کالاها رسوب نکند. اگر ما ورود نکرده بودیم این مشکل به این زودی حل نمی‌شد.

قهرمانی سپس گفت: چند روز پیش این بخشنامه در پی شکایت یک شخص حقیقی از سوی هیئت عمومی  دیوان عدالت اداری باطل شد.

وی افزود: در سفر چند روز قبل رئیس قوه قضاییه به استان هرمزگان موضوع بررسی و رأی هیئت دیوان عدالت ابلاغ و لازم‌الاجرا اعلام شد و الان با همکاری دولت و اموال تملیکی در حال اجراست.

رئیس کل دادگستری هرمزگان در پایان اظهار کرد: ما به عنوان دستگاه قضا و مردم باید قانونمند باشیم و  مدیران هم باید رفتارشان قانونی باشد، هرچند شاید قانون هم نیاز به بازنگری دارد.

تسنیم

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar