درآمد دولت از محل واردات خودرو همچنان صفر است

بروزرسانی در: دوشنبه 18 آذر 98 ساعت 11:17
درآمد دولت از محل واردات خودرو همچنان صفر است

با توجه به‌ ارقام بودجه سال 98، درآمد حاصل از نقل‌وانتقال خودرو نیز در بودجه سال جاری نزدیک به 6 درصد کاهش داشته است

همان‌طور که انتظار می‌رفت درلایحه بودجه ردیف درآمد دولت از محل واردات خودرو برای سال 99 بازهم صفر در نظر گرفته شده و دولت علت این تصمیم را، نیاز به‌حفظ ذخایر ارزی کشور درسال آینده می‌داند. درآمد حاصل از محل واردات خودرو درلایحه بودجه پیشنهادی سال 1399 درحالی حذف شده است که درآمد دولت از محل مالیات بر واردات خودرو هرساله درلایحه بودجه پیش‌بینی می‌شد. اگرچه این عدد درسال 98 هم درابتدا صفر در نظر گرفته شد، اما دراصلاحات بعدی عددی معادل عوارض واردات خودروهای حبس ‌شده درگمرکات در این ردیف درنظر گرفته شد.

همیشه واردات خودرو یکی از مواردی بوده که به ‌لحاظ سهم قابل توجه ارزبری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده است، ولی برای سال آینده مانند امسال انتظار می‌رود این ردیف درآمدی دولت درچکش ‌کاری بعدی نمایندگان و هیات‌دولت رقمی معادل درآمد مورد انتظار از مسیر واردات خودروهای بلاتکلیف ‌مانده در گمرکات کشور باشد.

احتمال تغییر جزئی درلایحه بودجه

داریوش بدیعی‌ثابت، کارشناس اقتصادی بااشاره به شرایط ویژه کشور گفت: «این امیدواری که دولت بخواهد بدون‌ پیدا کردن راه‌های جایگزین برای تجارت‌های بین‌المللی و سیاست باز خارجی، تغییری درنحوه مدیریت منابع ارزی خود انجام دهد، دور از انتظار است. لایحه پیشنهادی دولت برای مدیریت درآمد و مخارج کشور با توجه به‌تنگنای پیش‌رو طراحی شده است.»

وی افزود: «اگرچه باز شدن مسیر واردات خودرو باعث رضایت دهک بالای جامعه می‌شود، ارز قابل توجهی را هم از کشور خارج می‌کند. این درحالی‌است که موضوع امروز قوه اجرایی، مدیریت ذخایر محدودی است که از مسیر دور زدن تحریم‌ها به‌دست آمده است.»

این کارشناس اقتصادی در مورد رویه تصویب لایحه بودجه درمجلس گفت: «لایحه ارائه ‌شده از طرف دولت هنوز نهایی نیست و همانند سال‌های اخیر باید دید نمایندگان خانه ملت چه‌پیشنهادهایی را به‌آن اضافه یا کم خواهند کرد.»

وی افزود: «تغییراتی دراین لایحه به‌نسبت سال پیش شاهدیم که گویای تمدید ممنوعیت واردات خودرو به‌مناطق آزاد تجاری است. درلایحه بودجه پیشنهادی سال 98 علاوه‌بر حقوق ورودی، درآمد حاصل از افزایش عوارض واردات خودروهای سواری به‌میزان پنج‌ درصد قیمت روی کشتی برای استفاده درمناطق آزاد درنظر گرفته شده بود که برخلاف سال پیش این رقم هم صفر در نظر گرفته شده است.»

کاهش 12 درصدی درآمد دولت از بازار خودرو

بدیعی‌ثابت تصریح کرد: «تمرکز دولت برای جذب درآمدهای مالیاتی بیش از گذشته باید مورد توجه قرار گیرد. اما متاسفانه به خاطر کوچک‌تر شدن بازار خودرو کشور شاهد کاهش 12 درصدی درآمد متعلق به‌این حوزه در سال 99 هستیم. دولت برای مالیات برشماره‌گذاری خودرو (تعویض پلاک) بودجه  700 میلیارد تومانی و برای مالیات بر نقل‌وانتقال خودرو بودجه یک‌هزار و 323 میلیارد و 636 میلیون‌تومانی را درنظر گرفته است. براین‌اساس با توجه به‌اینکه در بودجه سال 98، درآمد حاصل از نقل‌وانتقال 787 میلیارد و 878 میلیون و 800 هزار تومان درنظر گرفته شده، بودجه سال جاری هم نزدیک به شش‌ درصد کاهش داشته است. چون که در بودجه سال 98، درآمد پیش ‌بینی ‌شده برای این بخش، یک‌هزار و 414 میلیارد و 141 میلیون تومان بوده است.»

وی متذکر شد: «همچنین درآمد حاصل از واگذاری و تعویض پلاک خودرو و موتورسیکلت درلایحه بودجه سال آینده دولت، 750 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.»

اعداد کوچک!

این کارشناس اقتصادی در مورد اخذ عوارض از خودروهای وارداتی که برای نخستین‌بار شماره‌گذاری می‌شوند، گفت: «درلایحه بودجه دولت برای سال آینده، درآمد موضوع اخذ عوارض شماره‌گذاری بر خودروهای وارداتی که نخستین‌بار شماره‌گذاری می‌شود متناسب با میزان آلودگی و ارزش گمرکی آن‌ها هم یک‌هزار میلیارد ریال معادل 100میلیارد تومان ذکر شده است.»

وی همچنین بااشاره به ‌درآمد حاصل از معاینه‌ فنی خودروها گفت: «درآمد پیش ‌بینی ‌شده دیگر درلایحه بودجه سال 99 به‌درآمد حاصل از معاینه ‌فنی خودروها اختصاص دارد؛ به صورتی که البته رقم قابل توجهی نیست و 100 میلیون تومان پیش ‌بینی شده است.»

بدیعی‌ثابت عنوان کرد: «درآمد حاصل از وضع عوارض با افزایش 10 درصدی ارزش گمرکی خودروهای بنزین‌سوز 30 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.»

وی درپایان گفت: «دراین حوزه کم‌ترین درآمد دولت دربودجه سال آینده متعلق به‌ از رده خارج کردن خودروهای فرسوده است که جمع کل آن 20 میلیارد تومان محاسبه شده است.»

اخبار خودرو

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar