4 شرط ترخیص خودروهای دپویی

چهارشنبه 30 بهمن 98 ساعت 11:26
4 شرط ترخیص خودروهای دپویی

در حالی مصوبه ترخیص خودروهای دپویی از طرف هیات دولت تمدید شده که با گذشت مدت زمانی از این مصوبه، نه تنها هنوز کار ترخیص این خودروها آغاز نشده بلکه روند اجرای آن هم با موانعی مواجه شده است.

اگرچه سید روح الله لطیفی سخنگوی گمرک کل کشور اعلام کرده که با هماهنگی وزارت صمت، خودرو‌های دپو شده در منطقه آزاد اروند و هزار و 48 خودرویی که همه حقوق و عوارض آن پرداخت شده به سرعت ترخیص می‌شود، اما در عین حال تاکید کرده که باید برای بقیه خودرو‌ها مراحل ثبت سفارش از طریق وزارت صمت انجام شود که این موضوع زمان برخواهد بود.

او اظهار امیدواری کرده که با ورود رئیس قوه قضاییه برای تعیین تکلیف خودرو‌های دپو شده در گمرک، تا سه ماه آینده همه پنج هزار و 108 خودرو مانده در گمرک، تعیین تکلیف شود.

اما در همین حال مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با اشاره به عدم همکاری وزارت صمت و سازمان توسعه تجارت برای ترخیص خودروهای دپوشده در گمرکات اظهار می‌کند: در وضعیتی که دستورالعمل صادر شده و همه در انتظار ترخیص خودروهایی هستند که دو سال از زمان دپوی آنها در گمرکات می‌گذرد، به خاطر عدم همکاری نهادهای مرتبط این موضوع همواره به تأخیر می‌افتد این در حالیست که بدون شک هرگونه تأخیر در اجرای این مصوبه، کار را دشوارتر می‌کند.

وی 4 شرط را لازمه ترخیص خودروهای دپویی می‌داند و می‌افزاید: اولین شرط، انجام ثبت سفارش جدید برای همه این خودروها و دیدن این موضوع در مصوبه است که با وجود اعلام انجام این موضوع، هنوز اقدامی در این زمینه انجام نشده است. ضمن آن که باید برای همه این خودروها شرایط خرید بدون انتقال ارز یا ارز متقاضی با معرفی منشأ ارز لحاظ شود.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در تشریح سومین شرط ترخیص این خودروها هم ادامه می‌دهد: باید در دستورالعمل ترخیص خودروهای دپویی پیش‌بینی شود، در صورتی که مرجع قضایی، خودروهای توقیفی را بعد از اتمام مهلت دستورالعمل آزاد کرد، این دستورالعمل مشمول این دسته از خودروها هم خواهد شد.

دادفر می‌افزاید: در نهایت این که موردی که در دستورالعمل قبلی وجود داشت اما اجرایی نشد در خصوص قوانین و مقررات استاندارد و محیط زیستی بود بر این اساس توجه به این نکته ضروری است که هرگونه مقررات دیگر در مورد این خودروها باید مطابق قبض انبار لحاظ شود و اگر خودرویی دوساال پیش وارد شده با مقررات دو سال پیش به لحاظ زیست محیطی و لحاظ استانداردی بررسی شود و اگرچه که احتمال پاس نکردن این استانداردها وجود نداشته باشد اما با این حال نسبت به ترخیص آنها اقدام شود.

وی با اشاره به همکاری رئیس گمرک و وزارت امور اقتصاد و دارایی برای ترخیص این خودروها تصریح می‌کند: این شرایط در حالیست که هزار و 48 خودرو دارای برگ سبز ترخیص و گواهینامه گمرکی بوده و هیچ مشکلی بابت ترخیص آنها وجود ندارد اما با این حال همچنان مقاومت‌هایی در این زمینه وجود دارد در حالی که این سرمایه‌های مردمی است که در گمرکات دپو شده است. در این وضعیت کرمان موتور می‌تواند به خاطر در اختیار داشتن همه مستندات نسبت به ارائه شکایت خود مبنی بر عدم ترخیص این خودروها از گمرک اقدام کند.

دبیرانجمن واردکنندگان خودرو بر همکاری بیشتر وزارت صمت تاکید می‌کند و می‌گوید: هم اکنون اقداماتی از طرف دولت با هدف بهبود شرایط انجام می‌شود اما به خاطر درج برخی از اخبار مبنی بر واردات دوباره خودروهای لوکس، مصوبه ترخیص خودروهای دپویی با موانعی رو به رو شده است.

این روند در حالیست که پیش از این نیز وزیر اقتصاد با ارائه پیشنهادی خواستار ترخیص همه این خودروها از گمرکات شد اما وزیر صمت بنابه دلایل نامعلوم از اجرایی شدن این پیشنهاد استقبال نکرد که در نهایت با دستور و مصوبه هیات وزیران، مصوبه ترخیص خودروهای دپویی تمدید شد که بدون شک این مصوبه لازم الاجرا است اما از آن جا که نهاد اجرایی این امر، وزارت صمت و سازمان توسعه تجارت هستند، هم اکنون کارشکنی‌هایی دیده می‌شود که کار را به تأخیر انداخته است. حال باید دید با ورود وزارت اقتصاد و گمرک این گره چگونه باز خواهد شد؟

خودروکار

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar