وارونگی؛ منشأ آلودگی هوا

دوشنبه 15 دی 99 ساعت 03:10
وارونگی؛ منشأ آلودگی هوا

هوای خاکستری تهران این روزها باز هم تنفس را برای پایتخت نشینان سخت و دشوار کرده است. هر سال با سیاهی آسمان پایتخت و کلان شهرهای کشور، انگشت اتهام به سمت خودروسازان به واسطه تولید خودروهای پرمصرف و همچنین شرکت پخش و پالایش به خاطر عرضه بنزین بی‌کیفیت بود، این در وضعیتی است که امسال همراه با آلودگی شدید هوا نه صحبتی از خودروسازان است و نه بنزین مصرفی خودروها.

این بار انگشت اتهام به سمت نیروگاه‌ها و صنایعی است که متهم به مازوت سوزی شده‌اند.  سال‌هاست که همراه با خاکستری شدن آسمان کلان‌شهرها به واسطه آلودگی هوا، برخی کیفیت پایین بنزین را در این زمینه مقصر می‌خوانند،  این در حالی است که مسوولان فرآورده‌های نفتی کشور بارها به تکذیب این موضوع پرداخته‌اند.در همین حال بسیاری از کارشناسان و منتقدان هم وضعیت تولید خودرو در گروه های خودروساز را در این موضوع برجسته کرده‌اند.با این حال خودروسازان از سال ۹۸ تولید محصولات یورو ۵ را با هدف دستیابی به استانداردهای آلایندگی زیست محیطی در دستور کار قرار داده‌اند.از طرف دیگر وزارت نفت هم طی سال‌های گذشته بر ارتقای سوخت مصرفی خودروها تاکید زیادی کرده است. اما با کمرنگ شدن نقش خودرو و بنزین مصرفی در آلودگی هوا، خودروهای سنگین فرسوده به‌عنوان متهم اصلی در این خصوص شناخته شدند این در وضعیتی است که دولت سال ۹۶ پروژه‌ای پرهزینه برای خروج این نوع خودروها در نظر گرفت. با این حال همراه با اعمال تحریم‌های بین‌المللی از سال ۹۷ این پروژه هم به‌طور کامل متوقف ماند.

امسال اما متهم اصلی آلودگی هوا صنایع و نیروگاه‌های فعال در حاشیه کلان شهرها شناخته شده‌اند، صنایعی که به ادعای سازمان محیط ‌زیست مازوت سوزی می‌کنند. در همین زمینه حتی سازمان حفاظت از محیط زیست چندی پیش اعلام کرد که نامه‌ای مبنی ‌بر مازوت سوزی نیروگاه‌ها و بعضی صنایع به دادستانی تهران ارسال کرده است. با این تفاسیر اما باز هم نمی‌توان از خودروسازها به‌طور کامل رفع اتهام کرد. براساس گزارشی که بتازگی شهرداری تهران منتشر کرده، سهم بخش‌های مختلف در تولید آلاینده‌ها و ایجاد آلودگی در تهران مشخص شده است. طبق این گزارش صنایع فعال در تهران در رتبه اول تولید آلاینده‌ها قرار دارند و طبق برآورد‌ها این سهم به میزان ۴۰ درصد  نیز می‌رسد.اتوبوس و مینی بوس‌ها هم  سهم ۱۷ درصدی در آلودگی هوا دارند حال آنکه نقش کامیون‌ها امسال به ۱۶ درصد رسیده است. در گزارش یاد شده همچنین عنوان شده که خودروهای سواری سهم ۱۴‌درصدی در هوای خاکستری تهران دارند این در وضعیتی است که موتورسیکلت‌ها ۱۰ درصد و بخش‌های دیگر هم سهمی ۳درصدی در آلودگی هوا دارند.

دنیای اقتصاد

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar