وام ۲.۵ میلیون تومانی دوگانه سوز کردن خودرو به کجا رسید؟

سه شنبه 5 آذر 98 ساعت 09:24
وام 2.5 میلیون تومانی دوگانه سوز کردن خودرو به کجا رسید؟

اردیبهشت ماه بود که مسوولان از تخصیص وام ۲.۵ میلیون تومانی برای دوگانه‌سوز کردن خودروها خبر دادند که ظاهراً چندان مورد استقبال قرار نگرفت؛ ولی اکنون باتوجه به اصلاح قیمت بنزین و رشد تقاضا برای این فرآورده نفتی، به‌نظر می‌رسد که این وام خواهان زیادی داشته باشد.

در حالی که ایران بزرگ‌ترین ذخایر گاز جهان را به‌خود اختصاص داده ولی سهم گاز در سبد انرژی آن تنها ۱۳ درصد است که طبق برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته قرار بود در برنامه اولیه این سهم ۷۶ درصد باشد که تاکنون محقق نشده است. آخرین طرح دولت برای توسعه جایگاه گاز در سبد انرژی تخصیص وام ۲.۵ میلیون تومانی به افراد متقاضی برای دوگانه‌سوز کردن خودروها بود که در آن زمان زیاد مورد توجه قرار نگرفت. ولی باتوجه به‌ این‌که از ۲۴ آبان ماه تاکنون که خبر سهمیه‌ بندی بنزین منتشر شد، ۳۰ هزار تقاضا برای دوگانه‌سوز کردن خودروها ثبت شده، به نظر می‌رسد که باید چراغ سبز برای این طرح روشن شود.

در آن زمان اعلام شد که یک میلیون و ۱۵۰ هزار نفر ثبت ‌نام کرده‌ و قرار بود که به سه میلیون نفر وام تعلق گیرد و اولویت هم با پرمصرف‌ها یعنی خودرو وانت و پس از آن خودروهای فعال در اسنپ و تپسی بود. ولی اکنون که تقاضا برای دوگانه‌سوز کردن خودروها افزایش یافته، این سؤال وجود دارد که بازهم برنامه برای اختصاص این وام وجود خواهد داشت؟

حمید قاسمی ده‌چشمه معاون مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در این‌ خصوص گفت: برای اجرای این طرح در حال گفت و گو با پست ‌بانک، بانک‌ ملت و بانک تجارت هستیم.

وی با ذکر این ‌که ۲ میلیون نفری که در گذشته ثبت‌ نام کرده ‌بودند و متقاضی وام بودند، برای طی کردن مراحل حضور پیدا نکردند، اظهار کرد: امیدواریم بتوانیم این طرح را دوباره اجرایی کنیم.

هم اکنون در کشور ۲۴۰۰ جایگاه سیان جی وجود دارد که در این جایگاه‌ها بیش از ۲۴۷۸ کمپرسور نصب شده و در ۹۱  جایگاه هم در سطح کشور کمپرسور در حال اقدام است. همچنین میانگین مصرف سی‌ان‌جی پس سهمیه ‌بندی بنزین حدود ۲۲ میلیون متر مکعب در روز تخمین زده می‌شود که نسبت به گذشته دو میلیون متر مکعب افزایش داشته است.

متقاضیان برای گازسوز کردن خودروها می‌توانند به سامانه جامع اطلاعات خودروهای دوگانه‌سوز (NGVI.IR) مراجعه کنند و از طریق زبانه تبدیل خودروها، برای ثبت‌ نام تبدیل خودروی خود اقدام کنند. در مدت یک هفته از طرف این اتحادیه پیامکی برای متقاضیان ارسال می‌شود و این افراد می‌توانند از طریق مراجعه به سامانه، نزدیک‌ترین مرکز مجاز به محل سکونت خود را برای تبدیل انتخاب و مراجعه کنند.

بر اساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، از بامداد جمعه پیش (۲۴ آبان) بنزین برای تمام وسایل نقلیه بنزین سوز سهمیه‌بندی شده است. بر این اساس قیمت بنزین معمولی سهمیه‌ای هر لیتر ۱۵۰۰ تومان و قیمت بنزین معمولی غیرسهمیه‌ای به ازای هر لیتر ۳۰۰۰ تومان عرضه می‌شود، همچنین قیمت بنزین سوپر هر لیتر ۳۵۰۰ تومان است.

ایسنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar