وضعیت خودروسازان پیامد ۳۰ سال همکاری با فرانسوی ها است

شنبه 8 آذر 99 ساعت 12:17
وضعیت خودروسازان پیامد 30 سال همکاری با فرانسوی ها است

یک کارشناس صنعت خودرو گفت: وضعیت امروز خودروسازی پیامد ۳۰ سال همکاری با فرانسوی‌ها است. همکاری دوباره با فرانسوی‌ها، به کانالیزه شدن تحرکات خودروسازان متناسب با اراده فرانسوی‌ها می‌انجامد.

مرتضی شجاعی در مورد احتمال همکاری مجدد فرانسوی‌ها با خودروسازان داخلی گفت: از مهم‌ترین بهانه‌های همکاری دوباره ایران خودرو و سایپا با فرانسوی‌ها می‌توان به زیرساخت‌های تولید خودرو متناسب با محصولات فرانسوی در کشور، تعهدات روی زمین مانده خودروسازان و تأسیس شرکت‌های ایکاپ و سایپا ــ سیتروئن پس از برجام اشاره کرد که به خاطر سرمایه‌گذاری مشترک، قاعدتاً طرف فرانسوی به‌دنبال کسب منافع بیشتری از این سرمایه‌گذاری خواهد بود.

وی افزود: از طرفی به خاطر سایه سنگین تصمیمات سیاسی و دولتی بر صنعت خودرو، احتمال این‌که همکاری دوباره ایران با پژو و رنو امتیازی به طرف‌ اروپایی برای بازگشت به برجام محسوب شود، دور از ذهن نیست، چنین رخدادی به کانالیزه شدن تحرکات خودروسازان متناسب با خواست و اراده فرانسوی‌ها و افزایش شکاف میان تکنولوژی ساخت خودرو در ایران با دیگر کشورها منجر خواهد شد.

چرا حضور مجدد فرانسوی‌ها در صنعت خودروی ایران تهدید محسوب می‌شود؟!

این کارشناس صنعت خودرو در خصوص دلایل مخالفت با حضور مجدد فرانسوی‌ها در صنعت خودروی ایران اظهار داشت: مهم‌ترین علت عقب ‌ماندگی و درجا زدن صنعت خودروی ایران، تجربه همکاری با فرانسوی‌ها در ۳۰ سال اخیر است، در واقع کیفیت همکاری با فرانسوی‌ها، اصلی‌ترین عامل وضعیت فعلی خودروسازی کشور است که به‌نظر نیاز به توضیح نداشته باشد.

شجاعی با اشاره به این‌که از اواخر دهه ۶۰ با راه‌اندازی خط تولید پژو ۴۰۵ در ایران همکاری با فرانسوی‌ها آغاز شد، گفت: دست‌یابی به دانش فنی و امید به خودروساز شدن، از مسیر مونتاژکاری محصولات فرانسوی‌ها و سپس مهندسی معکوس از اواخر دهه ۶۰ پایه ‌ریزی شد و به‌دلایل متعدد از جمله مقاومت فرانسوی‌ها در انتقال دانش و غفلت از توانمندسازی صنایع پایین‌دستی برای تأمین قطعات این خودروها محقق نشد.

وی افزود: نتیجه چنین سیاست‌گذاری، استمرار تولید محصولات ازرده‌خارج فرانسوی در ایران با کیفیتی پایین‌تر از نسخه‌های اولیه و با وابستگی قابل توجه ارزی بوده که در شرایط محدودیت منابع ارزی و خروج فرانسوی‌ها از ایران، زیرساخت‌های تولید خودرو هم در کشور دچار اختلال می‌شوند؛ این همان تجربه دردناک ۲ دوره تحریم ایران در سال‌های ۹۱ و ۹۷ است.

وی تصریح کرد: به‌طور مثال در سال ۹۷ وقتی مدیریت مصارف ارزی اهمیت پیدا کرد، مشخص شد حجم ارزبری خودروهای پسابرجامی نظیر پژو ۲۰۰۸ و سیتروئن c3 تقریباً به‌میزان واردات این خودروها به منابع ارزی فشار وارد می‌کند؛ بماند که اغلب این خودروها لوکس محسوب می‌شوند و عایدی همکاری پس از برجام فرانسه با ایران برای طبقات کم‌برخوردار به جز فشار بر منابع ارزی چیزی نبوده است.

شجاعی تأکید کرد: البته انحصار و اطمینان از فروش محصولات در بازار و ناسازگاری ماهیت خودروهای فرانسوی با شیوه استفاده از خودرو در ایران هم در عقب‌ماندگی صنعت نقش داشته است که به‌طور مجزایی قابل بحث است.

این کارشناس صنعت خودرو اظهار داشت: فرانسوی‌ها با مونتاژ خودرو و وابسته نگه‌داشتن ایران به فناوری و قطعات منفصله، صرفاً به‌دنبال دست‌یابی به بازار بِکر خودرو در ایران با دور زدن حقوق گمرکی هستند چون که واردات قطعات منفصله خودرو تعرفه نازل‌تری نسبت به واردات خودرو دارد و به این روش محصول نهایی رقابت‌پذیری بیشتری در بازار نسبت به مشابه وارداتی دارد.

وی تصریح کرد: در دور دوم تحریم‌ها، پس از تکرار پیامدهای ترک ایران از طرف فرانسوی‌ها، رضا رحمانی وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت بارها وعده داد، پژو و رنو دیگر جایی در ایران نخواهند داشت. امیدوارم این نگاه ناشی از شناخت منفعت‌طلبی صرف فرانسوی‌ها در طول دهه‌ها همکاری با ایران باشد و رزم‌حسینی وزیر فعلی صمت هم این تجربه گران‌بها را فراموش نکند.

شجاعی در پایان یادآور شد: هرچند پیشرفت صنعت خودرو در زمینه تقویت صنایع پایین‌دستی و نگاه به خودروسازی به‌عنوان یک بنگاه صنعتی و اقتصادی پس از تحریم اخیر بسیار آهسته بوده است، اما بازگشت فرانسوی‌ها با رویه سابق می‌تواند اندک تلاش اخیر را هم بر باد دهد و ایران را مجدداً در ریل مونتاژکاری صرف بیندازد. همکاری با شرکای خارجی نباید ایران را به فروشگاه محصولات آن‌ها تبدیل کند.

ر

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar