پراید و پژو دارای بیشترین نقش در تصادفات

دوشنبه 19 فروردین 98 ساعت 12:26
پراید و پژو دارای بیشترین نقش در تصادفات

رییس پلیس راهور ناجا با اعلام اینکه در ۱۰ ماهه سال اخیر ۱۴ هزار و ۶۸۵ نفر قربانی تصادفات شدند، گفت که پراید نقش نخست را در این تصادفات داشت.

سردار کمال هادیانفر در نخستین جلسه خبری که صبح امروز برگزار شد با ذکر اینکه براساس نظر کارشناسان، وضعیت جوی کشور در ایام نوروز در یک صد سال اخیر بی‌سابقه بوده است، گفت: برنامه‌ریزی‌های پلیس راهور برای نوروزی همانند نوروزهای قبلی بود و پلیس راهور غافلگیر شد اما از ۲۸ اسفند با توجه به اتفاقاتی که در کشور رخ داد برنامه‌ریزی جدیدی کردیم و با اطلاع رسانی به موقع توانستیم برنامه جدیدی را برای مدیریت این وضعیت در نظر بگیریم.

هادیانفر در ادامه با ذکر اینکه پلیس راهور به تنهایی قادر به اجرای برنامه‌ها در کشور نیست، اظهار کرد: دولت و مردم باید به پلیس راهور کمک کنند.

یک میلیون و ۵۶۰ هزار خودرو در انتظار فرسوده و اسقاط شدن

به گفته وی، هم اکنون ۲۲ میلیون نفر دارای گواهینامه خودرو و ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر دارای گواهینامه موتورسیکلت هستند.

وی افزود: همچنین بیش از یک میلیون و ۵۶۰ هزار خودرو در انتظار فرسوده و اسقاط شدن هستند و ۹ میلیون موتورسیکلت هم هم اکنون فرسوده است و در مجموع هم ۲ میلیون و ۳۱۶ وسیله‌نقلیه در کشور تاکنون اسقاط شده است.

کاهش ۴۰ درصدی پلاک گذاری خودرو در سال ۹۷

به گفته رییس پلیس راهور ناجا، در بحث خودروهای نو شماره ۹۵۲ هزار و ۸۳۴ دستگاه در سال ۹۷ پلاک شدند که نسبت به سال، کاهش ۴۰ درصدی داشت، در نقل و انتقال خودرو هم در سال ۹۷ بیش از ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار خوردو با ۱۰ درصد افزایش نسبت به سال ۹۶ نقل و انتقال شدند، در صدور گواهینامه هم یک میلیون و ۸۹۳ هزار نفر به دارندگان گواهینامه‌های جدید در کشور اضافه شدند که برابر مقررات، مجاز به رفت و آمد در جاده‌های کشور نیستند و حتماً خودروی آنها باید دارای علامت مشخص باشد که نسبت به مدت مشابه ۲۷ درصد افزایش داشته است.

۱۴۶۸۵ نفر قربانی تصادفات تنها در عرض ۱۰ ماه در سال اخیر

هادیانفر با ذکر اینکه در مجموع کشته شدگان در تصادفات درون و برون‌شهری در ۱۰ ماهه سال اخیر، ۱۴ هزار و ۶۸۵ نفر بود که ۳۷۹۵ نفر از آنها در شهرها و ۱۰ هزار و ۸۹۰ نفر در جاده‌ها جان باختند گفت: ۵۲ درصد جان باختگان در سر صحنه تصادف، ۶ درصد در حین انتقال و ۴۱.۲ درصد در مراکز درمانی جان باختند، از این شمار نزدیک به ۲۱ درصد عابرپیاده و افراد کم سن و سال یا کهنسال بودند، ۲۲.۵ درصد جانباختگان مربوط به موتورسیکلت بود و ۲۵ درصد از علل فوتی‌ها هم واژگونی بود.

وقوع ۲۷ درصد تصادفات فوتی در ۵۴۰۰ نقطه حادثه خیز

رئیس پلیس راهور ناجا ادامه داد: ۲۷ درصد از تصادفات فوتی در ۵۴۰۰ نقطه حادثه خیز شهرها و جاده‌ها رخ داده است، ۱۵ درصد از مصدومان سوانح رانندگی در جاده‌های بدون جداکننده بود، ۳۱ هزار و ۱۶۰ گواهینامه که نمره منفی را به حدنصاب رساندند توسط پلیس ضبط شده و بیشترین شهرهای دارای تصادفات فوتی مربوط به اصفهان، مشهد، شیراز و پرحادثه‌ترین پاسگاه پلیس، پاسگاه پلیس خاش بود.

وی با تاکید بر اینکه پراید با ۲۸ درصد در تصادفات ۱۰ ماهه ۹۷ نقش نخست را داشت، ادامه داد: در ۷۹.۵ درصد تصادفات خودروهای سواری شخصی نقش داشتند که ۲۸.۵ درصد مربوط به پراید، ۲۶ درصد پژو، ۰.۰۶ درصد مربوط به اتوبوسها و ۴.۲ مربوط به وسایل‌نقلیه سنگین بود.

آمار قربانیان تصادفات در ایران بیش از نرخ اروپا و آسیا

هادیانفر با ذکر اینکه شمار کشته به ازای هر ۱۰ هزار وسیله نقلیه باید ۳۱ درصد بر اساس برنامه پنج ساله ششم دولت کاهش پیدا می‌کرد گفت: سرانه وسایل‌نقلیه در دنیا ۳.۷ نفر، آسیا ۳.۶ و در ایران ۲.۵ نفر است، آمار جان‌باختگان بر اساس هر ۱۰ هزار وسیله در دنیا ۶.۵ نفر، در اورپا ۳.۳، در آسیا ۲.۹ و در ایران ۴.۹ نفر است.

وی در ادامه با اشاره به فعالیت ۱۰۳۰ پایگاه ثابت و سیار پلیس راهور در ایام نوروز، گفت: در این مدت بیش از ۱۲ فروند بالگرد در اختیار پلیس راهور بود و ۳۵ هزار نفر هم در پلیس راهور در قالب پلیس ترافیک شهری، پلیس راه و نامحسوس استفاده شد.

هادیانفر افزود: ۱۰۷ هزار و ۸۹۶ نفر در طرح نوروزی برای تأمین امنیت عبور و مرور دست به دست هم دادند، ۲۲۸۴ مورد مصاحبه رادیویی در ایام نوروز توسط پلیس راهور انجام شد.

انسداد روزی ۴۲ محور در نوروز

وی در خصوص انسداد محورهای مواصلاتی در نوروز با توجه به وضعیت آب و هوایی گفت: در نوروز وضعیت آب و هوایی متفاوت بود، در پیک ایام نوروز ۲۹۰ مورد انسداد معابر شهری و برون شهری را داشتیم که به طور متوسط روزانه ۴۲ محور شرایط به دلایل گوناگون مسدود می‌شد، طی ۲۰ روز، ۱۳ روز وضعیت نامناسب بود، ۴۳۵ میلیون رفت و آمد در بازه ۲۰ روزه در کشور ثبت شد، مصرف روزانه سوخت از ۸۵ میلیون لیتر به ۱۰۰ میلیون لیتر افزایش پیدا کرد و با به‌کارگیری تجهیزات جدید متوسط سرعت را در کشور دو کیلومتر کاهش دادیم.

وی ادامه داد: بر اساس گزارشات مرکز فرماندهی و کنترل ناجا از ۲۵ اسفند تا ۱۷ فروردین، ۳۳ درصد کاهش جان‌باختگان را در ایام نوروز داشتیم که گزارشات بعدی هم توسط پزشکی قانونی منتشر می‌شود و ممکن است آمار تغییر پیدا کند.

کاهش ۹ درصد در مجروحان سوانح رانندگی نوروز

رئیس پلیس راهور ناجا با اشاره به کاهش ۹ درصد در مجروحان سوانح رانندگی در ایام نوروز، گفت: پلیس راهور از ۱۵ هزار اتوبوس که مسئولیت حمل مسافر را داشتند، دو بار بازدید فنی کرد و خوشبختانه هیچ حادثه‌ای در خصوص اتوبوس‌های راهیان‌نور نداشتیم. در ایام نوروز ۹۸ نسبت به طرح نوروزی ۹۷ با توجه به شاخص پنج ساله برنامه ششم دولت، به ازای هر ۱۰ هزار وسیله‌نقلیه کاهش ۴۰ درصدی کشته شدگان داشتیم.

وی همچنین اظهار کرد: اگر دولت کمک کند که وضعیتی مانند نوروز را طی ۳۶۵ روز سال ایجاد کنیم قطع به یقین کاهش محسوسی در شمار جان باختگان رخ می‌دهد و با روند چهار ساله، شمار کشته‌شدگان را می‌توان به حداقل ممکن رساند.

واژگونی، علت ۴۳ درصد حوادث رانندگی

رئیس پلیس راهور ناجا افزود: ۴۳ درصد حوادث رانندگی امسال مربوط به واژگونی بود، در صورتیکه طی سال اخیر، ۲۳ درصد علت حوادث واژگونی بود، ۴۴ درصد تصادفات در نیمه نخست و ۵۶ درصد تصادفات در نیمه دوم تعطیلات رخ داد، ۶۷ درصد تصادفات در راه‌های اصلی به وجود آمد، پیک زمان تصادفات بین ساعت ۱۲ تا ۱۶ بود.

وی با ذکر اینکه بارها تاکید کردیم شرایط راه‌های روستایی و فرعی مناسب نیست، گفت: ۳۳ درصد تصادفات در اینگونه راه‌ها در ایام نورزو رخ داد.

پراید و پژو دارای بیشترین نقش در تصادفات

وی افزود: پراید با ۲۵ درصد، پژو با ۲۳ درصد، سمند با ۵.۷ درصد، موتورسیکلت با ۱۰ درصد و وانت با ۱۰ درصد در تصادفات فوتی و جرحی مربوط به وسایل نقلیه در ایام نوروز نقش داشتند.

هادیانفر با ذکر اینکه ۶۳ درصد تصادفات در نوروز ۹۷ در ۳۰ کیلومتری شهرها رخ می‌داد گفت: این آمار در نوروز ۹۸ به ۶۰ درصد کاهش یافت، در نوروز ۹۷، روزانه ۵۷ نفر جان خود را در تصادفات از دست دادند که در نوروز ۹۸، این آمار به ۳۷ نفر بر اساس گزارش مرکز کنترل و فرماندهی ناجا کاهش پیدا کرد.

۱۵ هزار جریمه نویس در ناجا

رئیس پلیس راهور ناجا با ذکر اینکه نزدیک به ۱۵ هزار در نیروی انتطامی جریمه نویس هستند، گفت: اکنون دست افزار جدید موبایلی راه‌اندازی شده که هیچ نیازی به قبض ندارد و به محض جریمه، فرد متوجه می‌شود و برای وی پیامک صادر می‌شود. همچنین بیش از هزار و ۵۵۰ دستگاه دست‌افزار جدید موبایلی در ترافیک شهری مورد استفاده قرار گرفته که در پی آن هستیم به ۱۵ هزار عدد افزایش پیدا کند که از مردم می‌خواهیم اطلاعات شماره‌گذاری خود یعنی آدرس و شماره تلفن‌همراه خود را به روز کنند. پلیس دوباره به دنبال احیای قفل چرخ خودرو است و این موضوع به سود مردم است.

 بیشترین جان باختگان سوانح رانندگی در سوم فروردین

رئیس پلیس راهور با ذکر اینکه بیشترین جان باختگان سوانح رانندگی در نوروز ۹۸ مربوط به سوم فرودین و کمترین آن ۱۴ فروردین بود گفت: بیشترین رفت و آمد ها ۸ و ۹ فروردین و اولین تصادف نوروزی از نوع واژگونی بود. همچنین پلیس در طرح نوروزی با یک میلیون و ۲۹۳ هزار و ۹۵۲ تخلف حادثه ساز برخورد کرد، ۶۰ هزار و ۶۹۶ وسیله نقلیه اعم از خودرو و موتورسیکلت در این ایام توقیف شد.

بیش از ۹۵ درصد رانندگان قانون مدارند

رئیس پلیس راهور ناجا افزود: بیش از ۹۵ درصد رانندگان قانون‌مدار هستند مابقی یا نسبت به قانون بی‌اطلاعند یا قانون را رعایت نمی‌کنند.

هادیانفر با اشاره به اینکه بیش از ۷۰ درصد جان باختگان در مازندران و گیلان مربوط به موتورسیکلت سوارها و عابران پیاده هستد گفت: پلیس راهور در پی کاهش ۲۰۰۰ کشته سوانح رانندگی، انضباط ترافیکی، اصلاح فرآیندهای خدمات بر مبنای پیش بینی پذیری و هوشمندسازی هستیم. ما نیازمند سامانه‌های هوشمند، سنسورهای جاده‌ای، ایجاد لاین‌های ویژه هوشمند هستیم.

ایسنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar