پراید و پیکان با پژو ۴۰۵ سه خودروی مورد علاقه سارقان

چهارشنبه 24 بهمن 97 ساعت 16:03
پراید و پیکان با پژو 405 سه خودروی مورد علاقه سارقان

پس از انتشار فیلم سارقی که در کمتر از ۳ ثانیه در خودرویی را باز می‌کرد، قرار است پلیس واحدهای سیار ۶ نفره را برای کاهش سرقت‌های خودرو راه‌اندازی کند.

نزدیک به دو ماه پیش بود که فیلم بازکردن قفل در یک خودرو آن هم کمتر از ۳ ثانیه به سرعت در فضای مجازی دست به دست شد، در این فیلم یک سارق که از طرف ماموران آگاهی دستگیر شده بود کمتر از ۳ ثانیه قفل در خودروی پراید را باز می‌کند و حتی راهکارهایی برای مقاوم سازی قفل در این خودرو می‌گوید.

با انتشار این فیلم در فضای مجازی کاربران شبکه‌های اجتماعی واکنش‌های گوناگونی نشان دادند که مهمترین این واکنش‌ها، اعتراض‌ها ختم به خودروسازان می‌شد. کاربران می‌گفتند: «چگونه می‌شود راهکار مقاوم سازی قفل ماشین به ذهن یک دزد برسد اما به ذهن یک کارخانه خودروسازی بزرگ نرسد! اکنون که این فرد (دزد) راهکار مقاوم سازی ارائه داده است، چرا خودروسازان از این راهکار برای ایمنی خودورها استفاده نمی‌کنند؟»

راه‌اندازی واحدهای سیار پلیس به منظور کاهش سرقت خودرو

سردار محمد شرفی رئیس پلیس پیشگیری ناجا در رابطه با آخرین اقدامات پلیس برای افزایش امنیت حفظ خودروها و مکان‌های تجاری اظهار کرد: پلیس در وضعیت عادی یکی از وظایفش پیشگیری از وقوع جرم در هر زمان و مکانی است. یکی از آماج‌های وقوع جرم در مکان‌های تجاری است. برای کنترل و پیشگیری از وقوع جرم و سرقت در این مکان‌ها دو برنامه کلان را در دستور کار داریم. یک برنامه بحث مصون سازی است که بر اساس مواد ۱۰۶ و ۱۰۸ قانون احکام دائمی که فرموده هر نوع توسعه باید یک پیوست امنیتی داشته باشد، در حال تعریف استانداردهایی هستیم که تقریباً مراحل پایانی را در طول می‌کند که پس از تکمیل در اختیار دولت و بخش خصوصی قرار می‌دهیم که با اعمال این استانداردها در هر توسعه و فعالیتی از وقوع جرم و سرقت پیشگیری شود.

وی افزود: بحث دیگر افزایش توانمندی و قابلیت‌های پلیس است. در این موضوع توسعه کمی رده‌های پلیس و راه اندازی واحدهای سیار پلیس که در این واحدهای سیار ۶ نفر همزمان به طور شبانه روزی می‌توانند حضور داشته باشند.

سردار شرفی تصریح کرد: در این خودروها تمامی امکانات تسهیلاتی و زیستی وجود دارد و مجهز به تمامی سامانه‌های اطلاعاتی است. این خودروها مجهز به دوربین پایش تصویری هستند که به طور جکی می‌تواند محیط اطراف خودش را بررسی و وضعیت را در هر وضعیتی مخابره کند. همچنین می‌تواند متناسب با تغییر جرم و جا به جایی مجرم حرکت کند.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا بیان کرد: با این حال علاوه بر وظایف و عملکرد پلیس مدیران دیگر بخش‌ها باید یکسری مسائل را بطور ویژه ببینند. صاحبان صنایع و سایرین باید در تأمین امنیت مشارکت کنند. به عنوان نمونه در بحث خودروها باید خودروسازان امنیت خودروها را ارتقا دهند. باید توجه کنیم که موضوع امنیت یک موضوع فرابخشی است و بخش خصوصی هم باید در تأمین امنیت مشارکت کند.

وی ادامه داد: امروز اگر در بخش خصوصی مسئله سرقت پیش می‌آید، دلیلش بی توجهی به مسائل امنیتی است؛ فردی از دولت امکانات و تسهیلات دریافت کرده برای راه اندازی یک صنعت و اشتغال افرادی، ولی برای تأمین امنیت هیچ برنامه‌ای نداشته و اینجا پلیس مجبور است که حفاظت کند. یا در بخش دولتی اگر جرائم و سرقت‌هایی داریم تشکیل و توسعه یگان‌های حفاظتی سازمانی گزینه مناسبی است.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا تاکید کرد: تا کنون ۱۴ یگان حفاظت برای سازمان‌های دولتی تشکیل شده است و هم اکنون هم به تقویت و توسعه آنها توجه می‌کنیم. علاوه بر این موارد افزایش آگاهی‌ها از طریق هشدارها که می‌تواند به وسیله رسانه‌ها و پلیس انجام شود در کاهش جرائم تاثیرگذار باشد.

 وی در پایان در جواب به این پرسش که آیا پلیس نمی‌تواند الزام‌هایی را برای خودروسازان برای افزایش امنیت خودروها داشته باشد؟، گفت: البته که الزام‌هایی را داریم. برای نمونه خودروهایی را داشته‌ایم که از ضریب امنیتی پایینی برخوردار بوده‌اند که با تذکرهای پلیس، بخشی از این موارد حل شده است و البته بخشی حل نشده باقی مانده که مستلزم هزینه‌هایی است و این هزینه‌ها باعث افزایش قیمت خودروها می‌شود. به همین خاطر تاکنون چنین مواردی حل نشده باقی مانده است.

پراید، پیکان و پژو ۴۰۵ سه خودروی مورد علاقه سارقان

سرهنگ رضا خالقی رئیس پلیس آگاهی استان یزد در خصوص خودروهایی که از امنیت پایین برخوردار هستند اظهار کرد: خودروهایی نظیر پیکان، پراید و پژو ۴۰۵ که از نظر ایمنی ضعیف هستند به راحتی و با شگردهای پیش پا افتاده سرقت می‌شوند.

وی با ذکر اینکه خودروهایی نظیر پیکان، پراید و پژو ۴۰۵ که از نظر قفل، سوئیچ و دیگر قسمت‌های در خودرو از نظر ایمنی و ضد سرقت بودن ضعیف هستند گفت: این خودروها به راحتی و با شگردهای پیش پا افتاده توسط سارقان قابل نفوذ هستند.

پلیس بارها از عدم رعایت موارد استانداردسازی امنیت خودروها از طرف خودروسازان گلایه کرده و هشدارهای گوناگون هم به آنها داده است، ولی خودروسازان به بهانه اینکه اگر بخواهند تمام موارد امنیتی که از طرف پلیس اعلام شده است را اعمال کنند قیمت خودرو افزایش پیدا می‌کند از این مسئولیت شانه خالی کردند.

این ادعای خودروسازان در حالی است که اگر شما بخواهید قفل‌های یک خودرو را تعویض کنید، هزینه‌ای که برای این کار لازم دارید میان ۴۰ تا ۷۰ هزار تومان است! این قیمت در یک خط تولید و با تیراژ بالا، هزینه بالایی است؟

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar