پراید چگونه ۵۰ میلیون تومان شد؟!

پنج شنبه 8 فروردین 98 ساعت 12:19
پراید چگونه 50 میلیون تومان شد؟!

بازار خودرو در سال ۹۷ شاهد اتفاقات عجیب و غریبی بود.

اوایل اردیبهشت ماه سال ۹۷ بود که زمزمه افزایش قیمت محصولات توسط خودروسازان مطرح و آنها بر اساس استدلال‌های خاص خودشان در صدد افزایش قیمت‌ها بر آمدند. البته افزایش قیمت خودرو آن هم بدون ضابطه و براساس سلیقه خودروساز موجب شد تا کمیسیون صنایع مجلس به این موضوع ورود پیدا کرده و در صدد بررسی آن برآید.

نمایندگان کمیسیون صنایع عقیده داشتند یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو، نرخ تورم و نوسانات نرخ ارز است که باید این دو موضوع از همدیگر تفکیک داده شده و تأثیر آنها بر قیمت تمام شده یک خودرو مورد ارزیابی قرار گیرد. بعضی از نمایندگان هم اعلام کردند در مقطعی گروه‌های خودروساز از توانمندی داخلی و استفاده از قطعات ساخت داخل صحبت می‌کنند ولی وقتی ارز گران می‌شود قطعات وارداتی را بهانه کرده و اقدام به افزایش قیمت‌ها می‌کنند که این موضع برای ما علامت سؤال دارد.

ولی بخشنامه ۳ اردیبهشت ماه سایپا در مورد افزایش قیمت محصولات پارس خودرو به یکباره وضعیت قیمت‌ها را در بازار به‌هم ریخت البته اگرچه این گروه چند ساعت پس از ابلاغ بخشنامه افزایش قیمت‌ها را ملغی و اعلام کرد فعلاً تصمیمی برای افزایش قیمت‌ها ندارد ولی همین تصمیم چندساعته موجب شد تا قیمت خودرو ۳ تا ۴ میلیون تومان افزایش پیدا کند و خبری از کاهش قیمت‌ها نشود. به طوری که در آن مقطع ساندرو اتوماتیک با قیمت ۶۲ میلیون تومان و ساندرو استپ وی با قیمت ۶۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به‌فروش می‌رسید.

آن روزها افزایش قیمت انواع خودرو موجب شد تا نمایندگان مجلس از کمیسیون‌های گوناگون اعلام کنند "افزایش قیمت از طرف خودروسازان خودسرانه انجام گرفته و خودروسازان حق چنین کاری را ندارند اگر قرار است ۱۰ الی ۱۲ درصد به قیمت یک خودرو اضافه شود، خودروسازها هم باید به همین میزان کیفیت خودروها را افزایش دهند".

مجلس زیر بار افزایش قیمت خودرو نمی‌رود

به عقیده منصوری عضو کمیسیون صنایع مجلس، افزایش قیمت خودرو، دست گروه‌های خودروسازی نیست. اگر هر گروه بخواهد به طور خودسرانه قیمت خودرو را افزایش دهد کنترل قیمت‌ها در بازار از دست خارج می‌شود، لذا هر گونه افزایش قیمت باید از طرف مجمع قیمت‌گذاری یعنی شورای رقابت و سازمان حمایت از مصرف کننده انجام شود ولی تا زمانی که این مجمع تشکیل نشده هرگونه افزایش قیمت خلاف قانون است و سازمان تعزیرات می‌تواند با آن برخورد کند.

نامه نمایندگان مجلس به «شریعتمداری» در خصوص لغو افزایش قیمت خودرو ‌+ متن‌نامه

بلاتکلیفی بازار و رشد قیمت‌ها در آن زمان موجب شد تا ۲۵ اردیبهشت ماه نشست ویژه‌ای در کمیسیون صنایع با حضور محمد شریعتمداری وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت برگزار شود. علاوه بر این بیش از ۱۵ تن از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس هم در قالب نامه‌ای به محمد شریعتمداری خواستار عدم افزایش قیمت خودرو شدند. با این وجود نشست کمیسیون صنایع برگزار و در نهایت بدون نتیجه به پایان رسید.

البته بعضی از نمایندگان مجلس هم با چراغ سبز برای افزایش قیمت‌ها معتقد بودند اگر افزایش قیمت‌ها اعمال نشود سایپا با کسری ۲۸۰۰ میلیارد تومانی و ایران خودرو با کسری ۴۷۰۰ میلیارد تومانی مواجه خواهد شد.

شیوا: قیمت‌های جدید خودرو تا ۱۵ خرداد اعلام می‌شود

شیوا در همین ارتباط در اوایل خردادماه با ذکر اینکه شاخص‌های کیفی خودرو مورد بررسی قرار گرفته و به محض دریافت نرخ تورم جلسات تعیین قیمت خودرو برگزار خواهد شد، گفته بود: نشست‌های گوناگونی را با خودروسازان برگزار کرده‌ایم و آنها مستندات خود را به شورای رقابت ارائه کرده‌اند. به‌نظر می‌رسد تا نیمه خرداد ماه امسال موضوع قیمت‌گذاری خودروها نهایی و اعلام شود.

با وجود قول شیوا خرداد از نیمه گذشت و خبری از تعیین تکلیف بازار خودرو نشد به طوری که اواخر خردادماه ۹۷ ۶۸ نماینده تذکر را با رئیس جمهور برای عدم نظارت بر بازار خودرو و افزایش دو برابری قیمت‌ها ارائه کردند با این وجود این تذکرها هم دردی از بازار خودرو دوا نکرد.

مشاور خودرویی وزیر صنعت: قیمت ۱۰۱ میلیون تومانی استپ‌وی منطقی است

جالب اینجا بود که در ۲۲ مرداد ۹۷ که رشد قیمت خودرو به طور افسار گسیخته هر روز در بازار افزایش پیدا می‌کرد و از سوی دیگر خودروسازان هم تمایلی به عرضه خودرو به بازار نداشتند. خسروشاهی مشاور خودرویی وزیر وقت صنعت در پاسخ به پرسشی مبنی بر درخواست افزایش قیمت خودرو از طرف خودروسازان گفت: درخواست افزایش قیمت از طرف دو خودروساز به رییس جمهوری رسیده است ولی چون این موضوع در وضعیت غیرعادی اعلام شده باید رئیس جمهور خود در این رابطه تصمیم‌گیری کند.

وی ادامه داد: خودروسازان در نامه خود به وزارت صنعت درخواست آزادسازی قیمت خودرو و فروش محصولات ۵ درصد زیر قیمت بازار را دارند.

خسروشاهی با اعلام اینکه وزارت صنعت موافق آزادسازی قیمت خودرو است در پاسخ به این پرسش که آیا قیمت ۱۰۱ میلیون تومانی استپ‌وی با دلار ۹ هزار تومانی معقول است، گفت: بله، معقول است.

در نشست امروز شورای رقابت چه گذشت؟ تصمیم‌گیری در خصوص افزایش قیمت خودرو به تعویق افتاد

تعلل چند ماهه شورای رقابت در اعلام قیمت‌های جدید خودرو در شهریورماه ۹۷ هم ادامه داشت به طوری که در شهریور ماه باز هم یک عضو شورای رقابت با اعلام اینکه این شورا با ارسال نامه‌ای به بانک مرکزی نرخ تورم بخشی ۵ ماهه نخست امسال را درخواست کرده است، گفت: پس از دریافت نرخ تورم، شورا در مورد تغییرات قیمت خودرو تصمیم گیری خواهد کرد.

البته رئیس شورای رقابت هم با ذکر این که بازار خودرو ایران در انحصار دو خودروسازی است ۳ شرط فروش خودرو در مرحله جدید را اعلام کرد و گفت:‌ خودروسازان درخواست بازنگری در قیمت خودرو را دارند که در شورای رقابت قیمت خودرو بازنگری خواهد شد.

پس از کشمکش‌های بسیار در اعلام قیمت‌ها جدید در نهایت این مسولیت به ستاد تنظیم بازار واگذار و قرار شد این ستاد قیمت‌های جدید را اعلام کند.

معظمی رئیس وقت سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران با اشاره به موافقت شواری هماهنگی اقتصادی سران قوا با افزایش قیمت خودرو گفت: اجازه داده شد قیمت بر اساس آنچه سازمان حمایت تعیین می‌کند و ستاد تنظیم بازار آن را تصویب می‌کند، اجرایی شود.

معظمی افزود: زمان اعلام اصلاح قیمت‌ها بستگی به ستاد تنظیم بازار دارد که پس از اعلام می‌تواند اجرایی شود و تا پیش از آن زمان بر اساس قیمت‌های قبلی باید خودروسازان عمل کنند هرچند قیمت‌های فعلی به طور یقین خودروسازان را دچار مشکل جدی می‌کند.

پراید به مرز ۴۰ میلیون تومان رسید، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان کجاست؟

در حالی شریتعمداری وزیر وقت صنعت نمی‌خواست امضاء افزایش قیمت خودرو به نام او ثبت شود که اختلاف قیمت کارخانه تا بازار انواع خودروهای داخلی هر روز افزایش یافته و سوء استفاده گران با شگردهای خاص خود اقدام به فروش انواع خودرو در سطح بازار می‌کردند. البته سهم نمایندگی‌های فروش گروه‌های خودروساز در تشدید آشفتگی بازار خودرو کم نبود چون که بنا به اذعان فعالان بازار شماری از این نمایندگی‌ها به‌طرق گوناگون خودرو با قیمت کارخانه خریداری می‌کنند و در سطح بازار به‌فروش می‌رسانند تا سود بیشتری عاید آنها شود.

البته سهم اصلی بلاتکلیفی بازار متوجه گروه هی خودروساز بود چون با عدم عرضه محصول افزایش تقاضا را ایجاد و از آن طرف دیگر خبری از ارائه خودرو به بازار نبود. جالب اینجاست صنعتی که پیش از این مدعی خودکفایی در تولید شماری از خودروهای بازار بود امروز تحریم را بهانه و از کمبود قطعه صحبت می‌کرد و از آن طرف افزایش نرخ دلار هم بر بهانه‌تراشی آنها برای افزایش قیمت‌ها اضافه کرده است.

سایپا: تحویل پراید به جای رنو اختیاری است

پس از مدت‌ها کشمکش بین خودروسازان و وزارت صنعت و البته بلاتکلیفی بازار در نهایت ۱۹ دی ماه ایران خودرو از لیست قیمت انواع محصولات خود رونمایی کرد که براساس آن تغییرات قیمتی در محصولات این گروه بیش از ۱۰ میلیون تومان بود. در کنار این گروه چند روز بعد سایپا هم بازار را با شوک قیمتی مواجه کرد به طوری که مطابق لیست اعلامی این گروه افزایش قیمت‌ها در محصولات سایپا از ۳۰ تا ۸۷ درصد تعیین شد.

انتشار این قیمت‌ها کافی بود تا بازار بهم ریخته خرید و فروش با شوک قیمت پراید ۳۰ میلیون تومانی رو به رو شود به طوری که نه تنها بازار به سمت ثبات نرفت بلکه بر آشفتگی آنهم هم اضافه و قیمت پراید به ۵۰ میلیون تومان هم رسید. البته سوال‌هایی گوناگونی برای مشتریانی که هنوز خودروهای ثبت نامی خود را با بی عهدی از گروه‌های خودروساز تحویل نگرفته بودند هم به وجود آمد.

حجم اعتراض مشتریان دو گروه ایران خودرو سایپا در اعمال قیمت‌های جدید حتی در محصولاتی که با تأخیر بسیار به مشتریان ارائه نشده بود در نهایت موجب شد تا وزیر صنعت در اواخر دی ماه سال اخیر اعلام کند "خودروسازان مکلف به اجرای ماده ۴ آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از مصرف‌کنندگان خودرو و تحویل خودروهای معوق با قیمت‌های گذشته شدند".

 وی با اشاره به اینکه خودروسازان مکلف به تحویل خودروهای پیش‌فروش شده با تاریخ تحویل اول شهریورماه تا ۳۰ دی ماه ۹۷ به قیمت قبل هستند، افزود: هرگونه افزایش قیمت جدید برای پیش‌فروش‌ها و فروش‌های پیش رو خواهد بود.

رحمانی در پاسخ به این سؤال که آیا افزایش قیمت برای آن دسته از پیش‌فروش‌هایی که دارای تاریخ تحویل در قرارداد شهریور تا دی‌ماه ۹۷ بوده‌اند هم شامل می‌شود یا نه، گفت: افزایش قیمت شامل آن‌ها نمی‌شود؛ در صورتی که قیمت خودرو یا تاریخ تحویل قطعی در قرارداد قید شده باشد، ملاک همان خواهد بود.

با توجه به صحبت‌های وزیر صنعت قرار بر این شد تا خودروهای تحویلی قبل از دی ماه ۹۷ با قیمت‌های قبلی به دست مشتریان برسد ولی روند کند تولید و مشکلات به وجود آمده عاملی شد تا هنوز تحویل خودروها به مردم با کندی همراه باشد. البته خودروسازان برای کاهش التهاب بازار فروش‌های فوری را هم شروع کردند اما بازار خودرو تشنه عرضه محصول است و هر زمان شمار تحویل خودروها سرعت داشته باشد روند کاهش قیمت‌ها هم اتفاق خواهد افتاد.

در مجموع هنوز سرنوشت قیمت‌ها برای سال ۹۸ روشن نیست و همین عمل تکلیف بازار خرید و فروش خودرو را در سال جاری با ابهولیت زیادی مواجه ساخته است.

تسنیم

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar