پشت پرده حراج پراید 22 میلیون تومانی

بروزرسانی در: جمعه 18 آبان 97 ساعت 00:35
پشت پرده حراج پراید 22 میلیون تومانی

پراید 22 میلیون تومانی درست به اندازه سقوط قیمت دلار خبرسازی کرد. با ریزش قیمت دلار آگهی‌های مشکوک حراج پراید در فضای مجازی گل کرد. آگهی‌هایی که دیروز پا را فراتر گذاشته و قیمت‌های 19 و 18 میلیون تومانی برای پرایدهای صفرکیلومتر تعیین کردند.

جالب است که بعضی از این آگهی دهندگان با شعارهای تبلیغاتی تلاش می‌کنند اعتماد مردم را جلب کنند. آن‌ها مدعی‌اند که اعضای کمپین‌های نه به گرانی هستند و می‌خواهند با اهداف مدنی و انسان دوستانه مانع از رشد قیمت‌ها شوند! ولی زمان بررسی آگهی‌ها متوجه می‌شوید که از این خبرها نیست و خیلی از آنها برای جیبتان کیسه دوخته‌اند. از آگهی‌های قلابی پیش فروش پراید ارزان که بگذریم، بخشی دیگر از صاحبان آگهی مستأجران خطوط هوشمند هستند که با این روش می‌خواهند هزینه‌های گزاف مکالمه با این خطوط را به جیب بزنند، بدون آنکه هیچ پراید ارزانی در بساطشان باشد.

ما عضو کمپین ارزانی هستیم!

درست در وضعیتی که پراید تا 40 میلیون تومان رشد قیمت را از سر گذراند، با ریزش قیمت دلار آگهی‌های مشکوک پراید ارزان به شیوه‌های گوناگون در فضای مجازی گل کرد. بعضی آگهی‌ها به طور کامنت در صفحه‌های پربازدید اینستاگرام منتشر شد و بعضی دیگر در کانال‌های تلگرامی. در این بین شاید بیشترین و متمرکزترین آگهی‌ها در سایت‌های دیوار و باما به چشم می‌خورد. منتشرکنندگان آگهی برای اینکه اعتماد خریداران را جلب کنند، گاها پیام‌های جالبی در متن آگهی‌هایشان منتشر کردند. برای مثال یکی از منتشرکنندگان آگهی که خود را بهزادی معرفی کرده، در آگهی‌اش نوشته است: «به خاطر ریزش ارزش دلار خودروهای صفر خود را با قیمت سال گذشته به فروش می‌رسانم.»

یکی دیگر از این منتشرکنندگان آگهی نوشته است «ای که دستت می‌رسد دستی بگیر!» او در ادامه نوشته است: «بیایید به کمک همدیگر مانع رشد کاذب قیمت‌ها شویم.»

آگهی دهنده دیگری که خود را با نام وطنی معرفی کرده است، هدف خود را از انتشار آگهی کمک به کمپین تحریم خرید دلار دانسته و نوشته است؛ اگر ما گران نخریم، سوءاستفاده کننده‌ها قیمت را پایین می‌آورند!

ولی ماجرا به همین سادگی نیست و پشت شعارهای انسان دوستانه منتشرکنندگان آگهی خبرهای دیگری در جریان است.

فروش پرایدی که وجود خارجی ندارد

گفت و گویی میان یکی از این منتشرکنندگان آگهی که خود را بهزادی معرفی کرده است، انجام شده. بهزادی در آگهی خود نوشته است؛ شمار محدودی پراید 111 صفر را با قیمت 22 میلیون تومان واگذار می‌کند.

وقتی با صاحب آگهی صحبت می‌کنیم و شرایط را جویا می‌شویم، در جواب می‌گوید که متقاضی باید 15 میلیون تومان پول پراید را به طور پیش پرداخت واریز کند و 7 میلیون تومان باقیمانده در زمان تحویل خودرو گرفته می‌شود. به گفته این فرد، خودروها 45 روزه تحویل داده می‌شود و فقط به افرادی تعلق می‌گیرد که سریعتر مبلغ پیش پرداخت را واریز کنند.

وقتی در خصوص دلیل تأخیر در تحویل می‌پرسیم، می‌گوید که خودروها در انبار شهرستان است و انتقال آنها به تهران و تحویل آن زمان می‌برد.

فروش پراید با زیر قیمت کارخانه!

یکی دیگر از منتشرکنندگان آگهی که محل دفتر خود را جمشیدیه عنوان کرده است، می‌گوید که علاوه بر پراید 132، خودروهای تیبا را با قیمت 19 میلیون تومان واگذار می‌کند. وقتی از او می‌پرسیم که چرا قیمت‌ها تا این اندازه پایین است؟ جواب می‌دهد: اگر گران بفروشیم، می‌گویید چرا گران است و اگر ارزان بفروشیم، می‌گویید چرا ارزان است؟!

وقتی در جواب می‌گوییم که قیمت‌های او از قیمت کارخانه هم پایین‌تر است، توضیح می‌دهد که خودروهای صفر را ابتدای سال تحویل گرفته است و به همین خاطر به قیمت همان روز می‌فروشد.

البته در این آگهی هم خبری از خودروی حاضر و آماده نیست و منتشر کننده آگهی می‌گوید که بعد از واریز مبلغ 13 میلیون و 500 هزار تومان سفارش خودرو ثبت می‌شود و خودرو ظرف 15 روز از تبریز به تهران می‌رسد.

ترفند پراید ارزان برای تماس با شماره‌های هوشمند

دسته دیگری از آگهی دهندگان شیوه جالب‌تری در پیش گرفته‌اند و با استفاده از آگهی‌های فریب دهنده پراید ارزان درآمد به دست می‌آورند! کافی است به شماره تماس آنها دقت کنید که متوجه شوید ماجرا از چه قرار است؟

پیش شماره این دسته از آگهی دهندگان 909 است و این همان خط‌های اجاره‌ای است که ترفند خیلی از برنامه‌های تلویزیونی، مراکز مشاوره مثلاً رایگان، فالگیرها و قصه‌گوهای کودک شده است. خط‌های 909 در واقع خط‌های اجاره‌ای هستند که صاحبان کالا و خدمات می‌توانند آن را از مخابرات اجاره کرده و درآمد حاصل از تماس با این خط‌ها را به جیب خود بریزند. بر این اساس 80 درصد از درآمد حاصل از مکالمه با این خط‌ها به حساب مستأجران خط ریخته می‌شود و مخابرات 20 درصد از درآمد را از آن خود می‌کند.

نکته جالب این است که هزینه تماس با این خط‌ها به طور دقیق و شفاف معلوم نیست و مخابرات می‌گوید که هزینه هر دقیقه مکالمه با این خط‌ها بین 5 تا 1000 تومان متغیر است. بنا به اعلام مخابرات تعرفه خط‌های هوشمند براساس فاکتورهای متفاوت و خدماتی که مستأجر ارائه می‌دهد، تعیین می‌شود و نمی‌توان رقم دقیقی به عنوان تعرفه این خطوط معلوم کرد.

البته خوب است بدانید که علاوه بر تعرفه خطوط هوشمند، تعرفه مکالمه با خطوط عادی هم به پای تماس گیرنده محاسبه می‌شود.

مستأجران خط‌های هوشمند برخلاف قانون در خصوص هزینه تماس با این خطوط هیچگونه اطلاع رسانی نمی‌کنند و نهادهای نظارتی هم کمتر وارد پرونده این تخلف شده‌اند.

کسب درآمد با وقت کشی

با یکی از این خطوط تماس می‌گیریم و در خصوص پراید 131 صفر می‌پرسیم که با قیمت 18 میلیون تومان آگهی شده است. خط بشدت مشغول است و بعد از مدتی تلاش که موفق به برقراری تماس می‌شویم، صدای ضبط شده‌ای اعلام می‌کند که نفر بیست و یکم هستیم و باید پشت خط منتظر بمانیم و پخش موزیک! بالاخره بعد از چند دقیقه انتظار خانمی که خود را اپراتور شرکت معرفی می‌کند، توضیحاتی در خصوص خودروهای صفر و آپشن‌هایش می‌دهد؛ آپشن‌ها روکش صندلی، قفل فرمان، دزدگیر و یک جفت لاستیک نو است.

اپراتور که سعی می‌کند با توضیحات اضافه زمان بیشتری برای مکالمه با افراد پشت خط تلف کند، گه‌گدار به بهانه جواب دادن به خطوط دیگر تماس گیرنده را منتظر نگه می‌دارد و در آخر با گرفتن شماره موبایل افراد به آنها می‌گوید که شرایط پرداخت پول، شماره حساب و شیوه تحویل پرایدها را به طور پیامکی اعلام می‌کنند.

آگهی‌های مشابه هم با اتلاف زمان تلاش می‌کنند درآمد حاصل از مکالمه با خطوط هوشمند را به جیب بزنند و در واقع هیچ پرایدی برای فروش وجود ندارد.

خیریه خودرو؟!

 «مردم نباید به آگهی فروش خودروهای صفر زیر قیمت بازار و کارخانه اعتماد کنند.» این موضوعی است که سعید موتمنی، رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو، اعلام می‌کند. او این دسته از تبلیغات فریبنده را سابقه دار می‌داند و می‌گوید: بارها گفته‌ایم که مردم گول این دسته از آگهی‌های فروش خودرو با زیر قیمت بازار را نخورند.

او ادامه می‌دهد: در برخی سایت‌ها تبلیغات قابل تأملی در خصوص فروش خودرو منتشر می‌شود ولی باید پرسید زمانی که خودرویی وارد بازار نشده است، چطور این افراد مدعی فروش شمار زیادی پراید آن هم با قیمت پایین‌تر از کارخانه هستند؟ یعنی عده‌ای پیدا شده‌اند که به طور خیریه خودرو می‌فروشند؟

این فعال بازار خودرو در ادامه توضیح می‌دهد: خیلی از این منتشرکنندگان آگهی خودروهایشان را به طور پیش فروش می‌فروشند که در واقع همان شرکتهای غیرمجاز و کلاه بردار پیش فروش خودرو هستند.

منبع: شهروند

قیمت خودرو

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

2 دیدگاه ها برای "پشت پرده حراج پراید 22 میلیون تومانی"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
حسن
مهمان

پراید اولا که نباید تولید بشه..بعدشم با ثبت نامی که هموطن های با فکرمون کردن تا سالها داریمش..قیمتش اگه ۳ میلیون باشه خوبه ارزش خرید داره……

داریوش رحیمیان
مهمان

فقط راه دزدی رو خوب یادگرفتیم و بس … ممنون از اطلاع رسانیتون .