پژو ۳۰۱ ایران خودرو شهریور ۹۸ روانه بازار خواهد شد

یکشنبه 11 آذر 97 ساعت 12:16
پژو 301 ایران خودرو شهریور 98 روانه بازار خواهد شد

گروه ایکاپ با همکاری ساپکو و سازندگان، داخلی سازی قطعات را برای مدل‌های جدید خودرویی دنبال می‌کند.

پژو ۳۰۱ و ۲۰۰۸ از جمله خودروهایی است که جزو برنامه‌های داخلی سازی شرکت صنعتی ایران خودرو قرار دارد و برنامه ساخت آن با جدیت دنبال می‌شود. وضعیت تحریمی موجب شده بومی‌سازی قطعات به طور جدی در دستور کار خودروسازان قرار گیرد و به گفته قطعه سازان، این توانمندی برای عمق بخشیدن به بومی‌سازی قطعات در داخل وجود دارد.

داخلی‌سازی مدل‌های جدید پژو

مدیرعامل گروه ایکاپ در خصوص شرایط تولید ۳۰۱ گفت: خوشبختانه قطعات ۳۰۱ با حجم بالا در سیزدهمین نمایشگاه قطعات و مجموعه‌های خودرویی عرضه شد که نشان از داخلی سازی این مدل دارد.

محمدرضا معتمد در خصوص فروش این خودرو در بازار هم اظهارکرد: این طرح باید براساس قوانینی که در کشور وجود دارد، مجوزهای قانونی را دریافت کند و امیدواریم تا پیش از پایان سال، تاییدیه‌های لازم دریافت و شهریور تولید انبوه آن شروع شود.

سال پیش عنوان شده بود این مدل بیش از ۶۰ درصد داخلی سازی شده است و انتظار این بود امسال این خودرو وارد بازار شود. وی در خصوص دلیل تأخیر این امر گفت: به خاطر مشکلاتی که همه در جریان آن هستیم، تاریخ‌های اعلام شده کمی جابه‌جا شده است.

مدیرعامل گروه ایکاپ ادامه داد: وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری مشاوران خودرویی داخلی‌سازی ۶۱.۶ قطعات این مدل را تأیید کرده است.

وی با ذکر اینکه برای تأمین دیگر قطعات در حال برنامه ریزی هستیم، گفت: چون هم اکنون مرحله تولید آزمایشی در حال انجام است، برای ادامه راه به طور قطع تدابیر لازم اندیشیده خواهد شد.

معتمد در خصوص تولید و تأمین پژو ۲۰۰۸ هم اظهارکرد: این مدل در حال تولید است تا گروه ایکاپ به تعهدات خود عمل کند.

مدیرعامل گروه ایکاپ همچنین در خصوص تولید انبوه ۲۰۰۸ یادآوری کرد: تا زمانی که تعهدات پیشین انجام نشود نمی‌توان وارد مرحله بعدی شد.

لازم به ذکر است معتمد پیش‌تر در مورد ساخت ۳۰۱ گفته بود که داخلی سازی افزون بر ۶۰ درصدی پژو ۳۰۱ بیش از الزامات تعیین شده از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده است و در حال حاضر در گروه ایساکو ۶۴ نمایندگی گرید یک و ۴۰ نمایندگی گرید دو هم در حال فعالیت برای خدمات به این مدل هستند که به تدریج شمار آنها افزوده خواهد شد.

شتاب در انجام برنامه‌ها

خیلی از کارشناسان صنعت خودرو تاکید دارند با طراحی و ساخت پلتفرم بومی خیلی از چالش‌های امروز صنعت خودرو برطرف می‌شود. مدیرعامل گروه ایکاپ در جواب به این سؤال که چه برنامه‌هایی برای توسعه واقعی صنعت خودرو کشور از طرف گروه ایکاپ دنبال می‌شود، گفت: کاری که گروه ایکاپ در پروژه پژو ۳۰۱ و ۲۰۰۸ کرد این بود که ضمن انجام فعالیت‌های مربوط به امروزش، کارهایی که فردا و حتی پس فردا باید انجام می‌داد، امروز به انجام رساند. این موجب شد سریع‌تر حرکت کرده و نسبت به برنامه‌ها جلوتر باشد. تنها کاری که باید در شرایط امروز انجام دهیم شتاب بخشیدن به برنامه داخلی سازی خودروها است.

معتمد در خصوص شرایط بازار خودرو هم افزود: ما در حال انجام تعهدات خود هستیم و این نشان می‌دهد صنعت خودرو زنده و در حال فعالیت است.

پایداری در زنجیره تأمین

طراحی و ساخت محصولات صنعتی یکی از بسترهای توسعه بوده که کشورهای صاحب صنعت آن را با جدیت دنبال می‌کنند. در ادامه «گسترش صنعت» به سراغ منصور منصوری بیرجندی، معاون طراحی مهندسی و ساخت گروه ساپکو رفت و وی در خصوص طراحی و خودکفایی صنعت خودرو در وضعیت تحریمی گفت: با توجه به تحریم به خصوص در صنعت خودرو، نمی‌توان منکر مشکلات شد. ولی به هر حال توانمندی‌های بسیاری وجود دارد چون روی این موضوع از سالیان پیش کار شده است. در حوزه زنجیره تأمین این آمادگی به وجود آمده ضمن آنکه تجربه تحریم را پیش‌تر هم داشته‌ایم. به همین علت امروز بیشتر روی خودکفایی، مواد اولیه و قالب سازی به شکل ویژه توجه شده است تا بتوانیم به سلامت از این وضعیت عبور کنیم.

وی تاکید کرد: این امر به خصوص برای پایداری زنجیره تأمین حائز اهمیت است تا پاسخگوی تولیدات جاری باشد. از این رو، این موضوع باید با تأمین کنندگان مدیریت شود.

منصوری بیرجندی ادامه داد: در مرحله بعد موضوع توسعه مطرح می‌شود. در این بخش پروژه ۳۰۱ را در دستور کار قرار داده‌ایم. همچنین فیچرهایی که باید به خودروهای تولیدی اضافه شود از جمله استانداردها و الزامات قانونی که از طرف سازمان ملی استاندارد تدوین شده است؛ پس ساپکو با کمک گروه ایران خودرو در حال انجام و پیش بردن پروژه‌های مورد نظر است.

پیش‌نیازهای تحقق توسعه

استانداردهای هشتادوپنج گانه از ابتدای دی الزامی می‌شود. به طور قطع، با اجرای این پروژه تولید بعضی از خودروها متوقف خواهد شد. بر این اساس چقدر می‌توان روی خودروهای جدید سرمایه‌گذاری و آنها را جایگزین مدل‌های قدیمی کرد؟ معاون طراحی مهندسی و ساخت شرکت ساپکو در این مورد اظهارکرد: برای تولید انبوه مدل‌های جدید خودرو به خصوص در وضعیت امروز که با موضوع تحریم مواجه هستیم، دولت باید حمایت‌های لازم را داشته باشد. از این رو، برای تحقق توسعه مورد انتظار، حمایت دولت ضروری است.

وی ادامه داد: در خیلی از کشورها با توجه به اینکه صنعت خودرو صنعتی مهم و استراتژیک به شمار می‌رود دولت حمایت‌های ویژه از آن دارد. امیدواریم در این برهه زمانی، این اتفاق هم برای صنعت خودرو کشور ما هم بیفتد.

او اضافه کرد: این موضوع ۲ سال پیش مطرح نبود چون با توجه به توافق‌هایی که در برجام شده بود پروژه‌ها با همکاری و مشارکت همتایان خارجی در حال انجام بود ولی هم اکنون با توجه به مسائل تحریمی و نوسان‌های نرخ ارز و بالا رفتن نرخ آن اگر دولت پشتیبانی نکند این صنعت در امر توسعه موفق نخواهد بود. منصوری بیرجندی در جواب به این سؤال که شرکت ساپکو چقدر توانسته با قطعه‌سازان برای داخلی‌سازی قطعات به توافق برسد، گفت: در پژو ۳۰۱ به عمق ساخت بیش از ۶۰ درصدی دست یافتیم. برنامه بعدی این است که دیگر قطعات این مدل را هم بومی‌سازی کنیم. به این ترتیب برنامه این است که تامین‌کنندگانی که می‌توانند در این موضوع ساپکو را همراهی کنند به زنجیره تأمین اضافه کنیم.

این کارشناس صنعت خودرو با ذکر اینکه به این ترتیب ۳۰۱ به تولید انبوه می‌رسد، اظهارکرد: سرمایه‌گذاری زیادی انجام شده و قراردادها بسته شده است. قالب‌ها ساخته و نمونه‌ها تحویل داده شده و بررسی‌های فنی و کیفی هم نهایی شده است. از این رو، منتظر هستیم تا ۳۰۱ مثل دیگر مدل‌های پژو با حداکثر داخلی‌سازی به تولید انبوه برسد.

او با اشاره به پژو ۲۰۷ اظهارکرد: درست است که این مدل با لوگو پژو در ایران تولید می‌شود ولی در عمل خود گروه ایران خودرو تأمین قطعات را مدیریت می‌کند.

وی در خصوص داخلی سازی این مدل هم افزود: ناچار هستیم بعضی قطعات‌های تک را وارد کنیم ولی مهم این است که برای هر یک از این قطعات، سازنده داخلی وجود دارد. ضمن آنکه موفق شده‌ایم تا ۸۵ درصد قطعات را بومی‌سازی کنیم. معاون طراحی مهندسی و ساخت گروه ساپکو در خصوص پژو ۲۰۰۸ هم گفت: این مدل با عمق خودکفایی ۲۰ درصد شروع شد از این‌رو، هم اکنون داخلی‌سازی ۳۰۱ در دستور کار ساپکو نیست. همچنین در زمینه تولید ۲۰۰۸ ایران خودرو در پی انجام تعهدات پیشین بوده که پس از آن باید برای ادامه تولید برنامه‌ریزی جدید داشت.

صحبت از عمق ساخت داخل می‌شود در حالی که هنوز تحریم‌ها شروع نشده صنعت خودرو با چالش مواجه شد. منصوری بیرجندی در این خصوص توضیح داد: اگر حتی یک قطعه نیاید خودرو ناقص بوده و اقتصادی نمی‌شود. در نمایشگاه قطعات امسال تمام اجزای خودرو با توجه به سیستم‌هایی که در خودرو استفاده شده ارائه شد. ۵۴ سیستم در یک خودرو استفاده می‌شود که با یکدیگر ارتباط دارند در حالی که به‌عنوان نمونه، برای محصولی نظیر یخچال فقط یک سیستم خنک کننده وجود دارد. علاوه بر اینکه خودرو در جاده‌ها و دمای آب و هوایی مختلف باید کارکرد مطلوب داشته باشد. از این رو، برای داخلی سازی این قطعات مسیر دشوارتر از دیگر محصولات است.

پژو ۳۰۱

۵ دلیل برای خرید پژو ۳۰۱

پژو ۳۰۱ مونتاژ داخل به زودی در بازار

نخستین پژو ۳۰۱ تولید شد

تولید آزمایشی پژو ۳۰۱ از اواخر سال ۹۸ آغاز خواهد شد

داخلی سازی پژو ۳۰۱ در دستور کار ایران خودرو قرار گرفت

تولید خودروهای ناقص و بدهی ۱۲۰۰ میلیاردی خودروسازان

ساخت پژو ۳۰۱ توسط ۳۰۰ سازنده ایرانی

تولید آزمایشی قطعات پژو ۳۰۱ در اصفهان

پژو ۳۰۱ بدون حضور کمپانی پژو تولید می‌شود

تولید ۳ هزار دستگاه پژو ۳۰۱ تا پایان سال

عرضه پژو ۳۰۱ با قیمت ۲۰۰ میلیون تومان

به هیچ عنوان وانت پژو ۳۰۱ را در خیابان نخواهیم دید

آخرین اخبار از داخلی سازی پژو ۳۰۱

آغاز تولید پژو ۳۰۱ از سه ماه نخست سال آینده

پژو ۳۰۱ عضو جدید ایران خودرو را بیشتر بشناسید

تولید بدنه پژو ۳۰۱ با آخرین تکنولوژی روز + تصاویر

پژو ۳۰۱ با ۶۰ درصد داخلی سازی تولید خواهد شد

اظهارات هاشم یکه زارع در مورد تولید پژو ۳۰۱

تولید اولین خودرو بدون حضور خارجی‌ها

زمان تحویل پژو ۳۰۱ به مشتریان مشخص شد

قیمت پژو ۳۰۱

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه برای "پژو ۳۰۱ ایران خودرو شهریور ۹۸ روانه بازار خواهد شد"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
حمید
مهمان

چه خودرویی بشه وقتی شصت درصد تولیدش ایرانی بشه!!!