چرایی اخذ عوارض از محدوده زوج و فرد

سه شنبه 9 بهمن 97 ساعت 11:02
چرایی اخذ عوارض از محدوده زوج و فرد

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در خصوص چرایی اخذ عوارض از محدوده زوج و فرد توضیحاتی را ارائه کرد.

محسن پورسید آقایی صبح امروز در حاشیه نشست امروز شورای شهر تهران در جمع خبرنگاران در خصوص سرانجام اخذ عوارض از محدوده زوج و فرد که اعضای شورا دریافت آن را غیرقانونی می‌دانند، اظهار کرد: اگر خودرویی در روز موافق پلاک اش وارد محدوده زوج و فرد شود، می‌تواند بدون جریمه رفت و آمد کند و می‌تواند در صورت داشتن شرایط لازم وارد طرح ترافیک هم شود، ولی با خودروهایی که در روز مخالف وارد محدوده زوج و فرد می‌شوند، چه کنیم؟ آیا این خلاف است؟ اگر کسی می‌خواهد به طور قانونی وارد محدوده شود چه کند؟ در گذشته شهروند قانون مداری که برخلاف روز موافق پلاک‌اش می‌خواست وارد محدوده زوج و فرد و طرح ترافیک شود می‌بایست طرح ترافیک می‌خرید و فقط در روز موافق وارد می‌شد.

وی با ذکر اینکه اسم این را عوارض نگذارید، اظهارکرد: کسی که می‌خواهد در روز مخالف وارد محدوده شود اگر نخواهد که قانون مدار باشد و طرح ترافیک نخرد، تکلیف چیست؟ آیا باید بگذاریم این فرد برخلاف قانون عمل کند؟ قبلاً پیشنهاد داده بودیم که زوج و فرد را بردارند و کلیه خودروهایی که می‌خواهند در این محدوده رفت و آمد کنند عوارض دهند که این مصوبه در فرمانداری لغو شد.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با ذکر این که قرار بود از همه روزها و نه فقط روزهای مخالف پلاک، عوارض اخذ شود، ادامه داد: این ردیف حذف شد و به جای آن تبصره‌ای اضافه شد که هرکسی که موافق پلاک‌اش وارد محدوده شود به طور رایگان و اگر در روز مخالف پلاک وارد شد باید عوارض طرح ترافیک بدهد که همه عوارض با ضریب طرح ترافیک محاسبه می‌شد. اکنون اگر کسی تخلف کرد و در روز مخالف آمد و عوارض هم نداد تکلیف چیست؟ در ماده هشت مصوبه شورا گفته شده است هر کسی که عوارض محدوده را پرداخت نکرد شهرداری می‌تواند آن را به حساب بدهی‌اش لحاظ کند و این بند اعلام کرده است که اخذ عوارض مانع جریمه پلیس نیست.

پورسید آقایی با ذکر این که در تبصره پیش بینی شده است که اگر کسی مخالف است می‌تواند به کمیسیون ماده ۷۷ اعتراض کند، اظهار کرد: حرف اساسی ما این است که اگر کسی عوارض نداد باید با آنچه کرد؟ آیا واقعاً پلیس جریمه می‌کند؟ چنانچه تا برج ۹ پلیس هیچکس را جریمه نکرد و این رفتار پلیس هم در چارچوب وظایف ما نیست و در اختیار مافوقانشان است. ما باید بقیه شهروندان را هم ببینیم آیا کسی که قانون مدار است با کسی که قانون را رعایت نمی‌کند یکی است؟

وی در جواب به این سؤال که اعضای شورا می‌گویند این عمل قانونی نیست، اظهار کرد: من از خودم حرفی نمی‌زنم و من نمی‌گویم که این قانونی است یا نه؟ چون که مصوبه شورا موجود است و دقت داشته باشید که همه اعضای شورا این مطلب را نمی‌گویند، بلکه یک عضو شورا بر این موضوع تاکید دارد و من یک ماه پیش به رییس شورا نامه نوشتم و او هم به کمیسیون حقوقی و نظارت ارجاع داد و در این خصوص نشستی برگزار شد و طبق صورت جلسه سخنان ما تأیید شد. اکنون اگر یک عضو شورا مصوبه کمیسیون حقوقی و نظارت را قبول ندارد، من نمی‌دانم چه کنم.

اخذ عوارض از زوج و فرد غیر قانونی است

نشست ویژه تشکیل شود

رئیس کمیسیون حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران هم در حاشیه نشست شورای شهر تهران در جمع خبرنگاران اخذ عوارض از خودروهایی که در محدوده زوج و فرد رفت و آمئ می‌کنند را غیر قانونی اعلام کرد.

محمد علیخانی در خصوص اخذ عوارض از محدوده طرح زوج و فرد، گفت: شهرداری باید پول‌هایی را که به ناحق گرفته است به آنان برگردانند.

وی با اشاره به اینکه در صورت باز نگرداندن پول شهروندان، آن‌ها می‌توانند به مراجع قانونی شکایت کنند، تصریح کرد: شنیده‌ام که شهرداری از این محل نزدیک به هشت میلیارد تومان درآمد اخذ کرده است، ولی این پول‌ها باید به مردم پس داده شود.

رئیس کمیسیون حمل و نقل شورای اسلامی شهر در واکنش به پرسش خبرنگاری مبنی بر این که در مصوبه شورای اسلامی شهر تهران این موضوع قید شده است، در این باره توضیح داد: عوارض در نظر گرفته شده برای محدوده طرح ترافیک است و یک تبصره از مصوبه را عده‌ای مبهم می‌دانند و این تبصره به این منظور لحاظ شده است تا کسانی که در روز مخالف پلاک مجوز طرح ترافیک را تهیه می‌کنند برای ورود به طرح مشکلی نداشته باشند.

محسن هاشمی، رئیس شورای اسلامی شهر تهران هم در واکنش به موضوع اخذ عوارض از محدوده زوج و فرد، گفت: باید نشست ویژه‌ای را با اعضای کمیسیون حمل و نقل و معاونت حمل و نقل در راستای تعیین تکلیف این موضوع مشخص کنیم.

ایسنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar