چرا خودرو گران شد؟

بروزرسانی در: جمعه 18 آبان 97 ساعت 00:36
چرا خودرو گران شد؟

رییس اتحادیه فروشندگان خودرو اصفهان با تاکید بر اینکه نوسان قیمت و وضعیت خودرو داخلی مربوط به دولت است، گفت: قیمت خودرو داخلی به نرخ دلار وابسته نیست، در واقع عدم تزریق آن در بازار دلیل گرانی است.

حمیدرضا قندی در مورد شرایط بازار خودرو، اظهار کرد: علت اصلی گرانی خودرو احتکار آن در پارکینگ، تحویل ندادن خودروها به متقاضیان به دست ایران خودرو و سایپا و عدم تعادل بین عرضه و تقاضای خودرو در بازار است. سه ماه پیش اتحادیه نمایشگاه داران از نمایندگی های خودرو تقاضای دریافت خودرو کرد، ولی هنوز پس از گذشت چهار ماه، هیچ خودرویی دریافت نکرده است.

اختلاف قیمت خودرو صفر در بازار ۲ تا سه میلیون تومان است

رییس اتحادیه فروشندگان خودرو اصفهان با انتقاد بر اینکه سایت ها و افراد سودجو خارج از صنف خودرو، پول های سرریز را به خودرو تبدیل و احتکار کردند، گفت: هم اکنون قیمت خودروها را نمی توان اعلام کرد، ولی نرخ دلار را می توان روزانه اظهار کرد. اختلاف قیمت خودرو صفر در بازار ۲ تا سه میلیون تومان است ولی اختلاف قیمت خودرو تولید داخل در مدت یک هفته مثل ۲۰۶ تیپ ۲ و ساندرا، ۱۰ میلیون تومان رشد داشته است.

قندی با ذکر اینکه هم اکنون زمانی که مالک برای امضا قولنامه خودرو مراجعه می کند، با دیدن سایت و آگاهی از نرخ جدید، از معامله منصرف می شود، گفت: نمایندگان ایران خودرو، ماشین متقاضی را به طور دلالی می‌فروشند و مانع ورود آن به بازار و نمایشگاه ها می شوند.

نمایشگاه داران اتومبیل از ابتدای سال جاری دچار رکود و ورشکستگی شده‌اند

وی با انتقاد بر اینکه تعزیرات و بازرسان اصناف نمی‌توانند نظارت کنند و در واقع این کالا در دست شماری از افراد سودجو قرار دارد، افزود: هم اکنون نمایشگاه داران اتومبیل از ابتدای سال جاری دچار رکود و ورشکستگی شده‌اند و به دلیل نبود خودرو برای فروش، نمایشگاه‌های خود را تعطیل کردند. بخش دولتی هم در این وضعیت حاضر نیست توضیح دهد و بگوید چه اتفاقی در حال رخ دادن است. در واقع در چنین شرایطی همه در بلاتکلیفی به سر می‌بریم.

قیمت خودرو داخلی به نرخ دلار وابسته نیست

وی با تاکید بر اینکه قیمت خودرو داخلی به نرخ دلار وابسته نیست، در واقع عدم تزریق آن در بازار عامل گرانی است، اظهار کرد: در گذشته ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ اتومبیل تولید می شد، اما اکنون در کل کشور، روزانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ خودرو تولید می شود.

قندی با بیان اینکه خودروسازان علت کمبود تولید خودرو را نبود قطعه و افزایش قیمت مواد اولیه وارداتی همراه با نوسان قیمت دلار می دانند، ادامه داد: اتحادیه نمایشگاه داران، دخالتی در تغییرات قیمت خودرو ندارد و فقط وظیفه خرید و فروش خودروهای موجود در نمایشگاه و خودروهای ثبت نام شده را به طور سندی بر عهده دارند. به عنوان مثال گروه تولیدی بهمن، ۵۰۰ خودرو مزدا را برای ۲ تا سه ماه دیگر ثبت نام کرد، ولی افرادی سودجو تعداد خودرو موجود در پارکینگ ها را به طور نقدی، به فروش رساندند.

تا زمانی که اختلاف قیمت خودرو در کارخانه و بازار میان ۱۰ تا ۳۰ میلیون تومان است، دلالی و سودجویی ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: هم اکنون هم با وجود آشکار شدن تخلفات افراد سودجو، برای پیشگیری از تخلفات اقدامی انجام نگرفته است. افراد سودجو قیمت خودرو را به قیمت روز بازار شناور می کنند، پس در چنین وضعیتی متقاضیان مجبور به خرید نقدی و مستقیم خودرو از کارخانه و شرکت ها می شوند. تا زمانی که اختلاف قیمت خودرو در کارخانه و بازار بین ۱۰ تا ۳۰ میلیون تومان است، دلالی و سودجویی ادامه خواهد داشت.

واردات خودروهای خارجی نیز به علت نوسان نرخ ارز، متوقف شده است

وی با ذکر اینکه در گذشته تولید خودرو زیاد و عرضه و تقاضا متناسب بود، ولی حالا تقاضا بیش از تولید است، افزود: واردات خودروهای خارجی هم به دلیل نوسان نرخ ارز، متوقف شده است، هم‌چنین تقاضای خودرو های کار کرده هم افزایش یافته و قیمت آن هم نسبت به نرخ خودروهای صفر رشد داشته است.

رییس اتحادیه فروشندگان خودرو اصفهان با اشاره به اینکه نوسان قیمت و وضعیت خودرو داخلی مربوط به دولت است، تاکید کرد: خودروسازان با عدم تحویل خودرو و اختلاف قیمت ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومانی، مجددا خواهان افزایش بیشتر قیمت خودرو هستند. در چنین وضعیتی، تمام منافع آن به جیب خودروسازان و دلالان می رود.

هیچ یک از نمایشگاه داران، خودروها را احتکار نکردند

وی با ذکر اینکه نمایشگاه داران و متقاضیان پول های سرریز را باخته اند، افزود: هیچ یک از نمایشگاه داران، خودروها را احتکار نکردند و خودرو های موجود در نمایشگاه ها ضمانت متقاضی است که با تغییر روزانه قیمت ها به دست فروشندگان، هم اکنون نرخ خودروها نامشخص است. در چنین وضعیتی، مردم راضی می شوند و افزایش قیمت را می پذیرند، ولی باید توجه داشت که در صورت کاهش تقاضا، قیمت خودرو کاهش خواهد یافت.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar