چه کسانی طرفدارهای خودروهای کلاسیک هستند؟

پنج شنبه 18 بهمن 97 ساعت 13:53
چه کسانی طرفدارهای خودروهای کلاسیک هستند؟

تب تند داشتن خودروی مدل بالا این روزها به ویژه بین جوان‌ها خیلی زیاد شده است. در دنیایی که داشتم، ماشین کراس اوور شده نهایت آرزوی خیلی‌ها، مشتریان خودروهای سرگرد و کشیده با پلاک‌های قدیمی حاضرند به اندازه یک خودروی لوکس برای خریدن آن پول پرداخت کنند. کافی است تا سری به سایت‌های خریدوفروش خودرو بزنید.

نادری فعال بازار خودرو در خصوص می‌گوید: «این که بشود یک خودروی قدیمی را بدون هیچ خط خوردگی نگه داشت، کار هرکسی نیست! به همین خاطر تروتمیزبودن خودرو مهمترین فاکتور در تعیین قیمت خودروهای قدیمی است. بعضی از بنزهای قدیمی که رنگ نخوره و سالم هستند، در بعضی موارد به اندازه یک خودروی لوکس بابت خرید آن پول پرداخت می‌شود.» نگاهی به قیمت خودروهای کلاسیک در بازار نشان می‌دهد که این گفته‌ها چندان هم بیراه نیست. مرسدس بنز sl سال ۹۰ میلادی اخیراً در بازار ۱, ۵ میلیارد تومان قیمت خورده است. پیکان سال ۴۶ این روزها در بازار چیزی نزدیک به ۷۰ تا ۸۰ میلیون تومان قیمت دارد. یک ژیان هم بسته به نوع و سالمی آن، ۲۰ تا ۶۰ میلیون تومان و لند کروز مدل ۸۲ هم، ۸۵ تا ۲۰۰ میلیون تومان هم قیمت گذاشته شده است.

قیمت خودروهای کلاسیک چگونه تعیین می‌شود

قیمت خودروهای کلاسیک به سال و تمیزی خودرو بستگی دارد؛ مثلاً خودرویی که رنگش فابریک است، آفتاب خورده نباشد و تودوزی‌اش سالم باشد، فرق دارد. خودرویی که قطعاتش اورجینال است، با خودرویی که قطعات آن تعویض شده، فرق می‌کند. عارفی می‌گوید: «نزدیک به یک دهه اخیر، ارزش خودروهای کلاسیک به اندازه‌ای پایین بود که مالک‌ها آنها را به طوری قیمت گذاری می‌کردند که تنها از سر خود باز کنند. با گذر زمان و تغییر فرهنگ جامعه، با آگاهی بیشتر از ویژگی‌های منحصربه فرد خودروها و فعالیت‌های کمیته کلاسیک فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی در راستای ترویج فرهنگ صحیح نگهداری از این خودروها، قیمت آنها به سرعت افزایش یافت و فقط در طول یک دهه در بعضی موارد تا بیش از ۱۰ برابر بالا رفت.» به گفته او، این روزها تب خریدوفروش این خودروها حسابی داغ شده است، البته این خودروها هزینه‌های سنگینی روی دست صاحبان خود می‌گذارد اما شمار کسانی که در پی خرید این خودرو هستند، این روزها نسبت به گذشته بیشتر شده است.

۴۰ هزار دلار قیمت پیشرانه یک خودروی کلاسیک

یکی دیگر از مشکلاتی که موجب می‌شود تعمیر و نگهداری خودروهای قدیمی و کلاسیک معمولاً به سختی انجام شود، مشکلات در تأمین قطعات یدکی آنهاست. هوتن عارفی یکی از کلکسیونرهای خودروهای کلاسیک در پایتخت می‌گوید: «قطعات خودروهای کلاسیک در داخل ایران وجود ندارد و مجبورید به طور اینترنتی از کشورهای مبدأ آن یعنی آلمان و آمریکا و فرانسه سفارش دهید تا بتوانید خودروی خود را تعمیر کنید.» او می‌گوید: «خریدن یک پیشرانه خودروی قدیمی آمریکایی بین ۳۰ تا ۴۰ هزار دلار برای شما آب می‌خورد. با این پول خیلی راحت می‌توانید یک خودروی صفر بخرید ولی علاقه به این خودروها به عنوان یک میراث ملی مانع این کار می‌شود.»

دستمزد تعمیرکار آنتیک‌ها ۳ برابر لوکس‌ها

تعمیرکارانی که تخصص لازم برای تعمیر خودروهای آنتیک و کلاسیک را داشته باشند، خیلی محدود است. به همین خاطر دستمزدی که بابت تعمیر از صاحب خودرو طلب می‌کنند، ۳ برابر خودروهای معمولی و حتی لوکس است. پدر خودروی کلاسیک ایران می‌گوید: «مردم روی خودروهای جدید هیچ وسواسی به خرج نمی‌دهند و خیلی راحت تن به تعویض قطعات می‌دهند، ولی اورجینال بودن در خودروهای کلاسیک مهم است و کسی که ارزش آنها را بداند، به این راحتی حاضر به تعویض در و کاپوت و سپر و حتی قطعه‌های آن نمی‌شود.»

۲۰۰ تا ۳۰۰‌ میلیون تومان هزینه بازسازی یک خودرو

عارفی یکی از کلکسیون دارهای خودروهای کلاسیک است که در این خصوص می‌گوید: «بازسازی با تعمیرات فرق می‌کند و با مطالعه و دقت باید انجام شود و اعمال سلیقه در آن معنایی ندارد و باید خودرو را به طور اورجینال درآورد. بازسازی خودرو واقعاً گران تمام می‌شود و کارگران هم دستمزد زیادی دریافت می‌کنند. گاهی بازسازی یک خودروی کلاسیک ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان خرج روی دست صاحب آن می‌گذارد.»

همچنین از آنجایی که ممکن است خودروی کلاسیک به خاطر نبود قطعه، مدت زمان بیشتری در تعمیرگاه معطل شود، تعمیرکارها از قبول این چنین خودروهایی سر باز می‌زنند. خصوصاً که رسم بر این است مالکان خودروهای قدیمی هم، خود لوازم فروش خاصی را سراغ دارند که قطعات مورد نیاز خود را از او تهیه می‌کنند و از خریدن قطعه از لوازم فروش‌های دیگر خودداری خواهند کرد. این قضیه می‌تواند زمان مورد نیاز برای تأمین قطعه را افزایش دهد. همچنین با این که امروزه انواع آچار و ادوات لازم برای بازکردن قسمت‌های گوناگون یک خودرو در هر تعمیرگاهی پیدا می‌شود، ولی اصطلاحاً بد دست بودن یا همان سخت بازشدن بعضی از قطعات و تعمیر بعضی از خودروها موجب می‌شود تا شماری از تعمیرکاران و مکانیک‌ها از دست زدن به یک خودرو خودداری کنند که در رأس آنها باید از خودروهای آمریکایی، آلمانی و انگلیسی نام ببریم. ضمن این‌که بعضی تفاوت‌ها مانند نوع پیچ‌ها که به اسم رزوه آلمانی، رزوه آمریکایی و ژاپنی و گام رزوه پیچ‌ها که ممکن است درشت و کوچک باشد و... موجب می‌شود تا مکانیک‌ها از بابت این‌که ممکن است در تأمین بعضی از این موارد لازم به مشکل برخورد کنند، از پذیرش این خودروها خودداری می‌کنند و به نوعی از این که بعداً به دردسر بیفتند، دوری خواهند کرد.

چه کسانی طرفدارهای خودروهای کلاسیک هستند

قدیم بیشتر کسانی که از این خودروها خاطره داشتند، به آنها علاقه نشان می‌دادند ولی حالا رئیس خودروی کلاسیک ایران می‌گوید که جوان‌ها طرفدارهای پروپاقرص این خودروها هستند. کارگردان‌ها و عروس و دامادهای بسیاری هم برای اجاره خودرو به سراغ من می‌آیند ولی من حاضر به این کار نیستم. وقتی از او می‌پرسم که اگر حاضر باشند اجاره بالایی را بدهند، بازهم حاضر به این کار نیستید، می‌گوید: «تعمیر و نگهداری این خودروها حسابی هزینه‌بر است و برای یک کلکسیونر نمی‌صرفد که بخواهد آن را اجاره بدهد یا بخواهد خود با این خودروها در خیابان‌های کشور رانندگی کند.»

چهره‌های سیاسی، ورزشی و هنری هم از دیگر طرفداران این خودروها هستند. آن گونه که یکی از فعالان بازار می‌گوید: «بیشتر این افراد شناخت کاملی از این خودروها ندارند و بیشتر از روی پز به سراغ آنها می‌آیند.»

پیکان تنها خودروی کلاسیک داخلی

خودروهایی که عمرشان ۳۰ سال باشد، خودروی کلاسیک، خودروهای با عمر بین ۳۰ تا ۵۰ سال را خودروی قدیمی و خودروهایی که عمر بیش از ۳۰ سال دارند، خودروی آنتیک محسوب می‌شوند. با توجه به این گفته، می‌توان پیکان‌هایی که در سال‌های ۴۶ تا ۵۹ تولید شده‌اند را تنها خودروهای کلاسیک تولید داخل دانست.

خودروهای کلاسیک پرطرفدار کدامند؟

ولی کادیلاک و فورد موستانگ آمریکایی و مرسدس بنز آلمانی را می‌توان پرمخاطب‌ترین خودروهای کلاسیک در بازار دانست که طرفدارانش حاضرند میلیاردها تومان برای خرید آن پول پرداخت کنند. پدر خودروی کلاسیک ایران می‌گوید: «خریدوفروش خودروهای آنتیک با عمر بالای ۵۰ سال با قیمت‌های افسانه‌ای انجام می‌شود. به عنوان مثال، یک دستگاه مرسدس بنز sl سال ۹۰ میلادی به قیمت ۱, ۵ میلیارد تومان فروخته می‌شود.»

خودروهای کلاسیک شناسنامه دار می‌شوند

همه خودروهای کلاسیک شناسنامه‌دار می‌شوند. کافی است تا خودروی شما سالم باشد، موتورش روشن شود و قطعاتش اورجینال، بعد باید به دفاتر کانون جهانگردی و گردشگری مراجعه کنید و درخواست گرفتن پلاک تاریخی کنید. البته براساس قانون دارندگان خودروهایی که پلاک تاریخی دارند، در سال نمی‌توانند بیشتر از ۵ هزار کیلومتر از خودروهای خود استفاده کنند. این کار را که بکنید، ارزش خودروی شما چندین برابر خواهد شد.

قطعات خودروهای کلاسیک را از کجا بخریم

 Summit Racing بزرگ‌ترین مرجعی است که در زمینه خرید قطعات خودروی کلاسیک می‌توانید به آن مراجعه کنید. Summit یک سایت آمریکایی است که می‌تواند تمام مایحتاج شما را برای خرید قطعات خودروی کلاسیک برطرف کند، حتی می‌توانید به راحتی بدون ثبت نام یا ورود به این سایت با کارشناسان آن صحبت کنید و در زمینه خودروی کلاسیک، مشکلات مربوط به آن یا حتی تقویت پیشرانه و وسایل جانبی از آنان راهنمایی بگیرید. در این سایت تمامی برندهایی که After Market یا قطعاتی که دیگر توسط کارخانه‌های تولیدی خودروی کلاسیک تولید نمی‌شود را تولید می‌کنند، وجود دارد. به راحتی می‌توانید قطعه مورد نظر خود را در این سایت پیدا و خریداری کنید. علاوه بر وب سایت Summit، سایت‌های دیگری هم در زمینه خرید قطعات خودروی کلاسیک فعالیت دارند.

وب سایت Holley به طور تخصصی فقط در زمینه سیستم سوخت رسانی، کاربراتور، انژکتور در خودروی کلاسیک فعالیت می‌کند. وب سایت‌های دیگر مانند Motor Craft برای خرید قطعات خودروی فورد، Edelbrock، MSDperformance، AC Delco، سایت‌های معتبری هستند که می‌توانید در زمینه خرید قطعات خودروی کلاسیک به آنان مراجعه کنید. به خاطر وجود رقابتی که در بازار خرید قطعات خودروی کلاسیک وجود دارد، دستیابی به سایتی که از اعتبار بالایی برخوردار باشد، نکته مهمی است؛ می‌توانید با استفاده از مقاله «چطور به سایت‌های خارجی اعتماد کنیم؟» به سایت‌های معتبر و قابل اعتماد دسترسی پیدا کنید.

همچنین فروشگاه آنلاین ای بی می‌تواند به شما در پیداکردن خیلی از قطعات اصل خودروی کلاسیک کمک کند. در این سایت فروشنده‌ها بدون واسطه به فروش محصولات خود می‌پردازند و ممکن است بتوانید با یک جست‌وجوی ساده، فروشنده‌ای را بیابید که بتواند قطعات خودروی کلاسیک شما را تأمین کند.

پدر خودروی کلاسیک می‌گوید: من خودروی شریعتی را بازسازی کردم

اینجا دهه ۱۳۴۰ شمسی است. جایی که خودروهای سرگرد و کشیده با پلاک‌های قدیمی پارک شده‌اند. شبیه همان خودروهایی که پدربزرگ‌هایمان در عکس‌های قدیمی به آنها تکیه داده‌اند یا همان خوشرنگ و لعاب‌هایی که در سریال شهرزاد می‌بینیم و حسرت سوارشدنشان را داریم. اکنون یک آدم خوش ذوق هوس کرده تا تاریخ را تمیز و مرتب در نمایشگاهش برای آیندگان نگه دارد و هر ازچندگاهی غبار زمان را از رویشان پاک کند.

چند وقت یک بار هم با این خودروهای خوش نقش و خوشرنگ و لعاب چرخی در خیابان‌های مشهد می‌زند تا مجدداً یاد مردم بیندازد که پیش از این خودروهای یک شکل و شبیه به هم چه خودروهایی وجود داشته‌اند. از نوجوانی به خودرو علاقه داشته و از همان روزها همیشه درپی شناختن خودروهای روز دنیا بوده است. خودروی دکترعلی شریعتی را بازسازی کرده و در کلکسیونش قدیمی‌ترین خودروی مشهد که یک اُلدزمبیل مربوط به سال ۱۹۳۹ است را می‌بینی. علاقه‌ای ندارد که روی خودروهای آنتیک خود قیمت بگذارد و نگه داشتن خودروهای قدیمی را یک کار فرهنگی می‌داند. نساج کریمی خودروهای کلاسیک را یک اثر تاریخی دانسته و می‌گوید: «بازسازی این خودروها مثل یک اثر هنری سخت است و به ۲ تا ۵ سال زمان نیاز دارد.» او این گونه صحبت‌های خود را ادامه می‌دهد: «با نخستین حقوقی که به دست آوردم، به عشق کودکی بازگشتم و ۵۰۰ تومان از ۹۵۰ تومان دانشگاه را خرج خرید اُلدزمبیل ۱۳۳۷ کردم. خودرویی که با ۵۰۰ تومان خریده شده بود تا زمان بازسازی کامل، ۵ هزار تومان خرج روی دستم گذاشت.»

شهروند

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar