کاهش ارزبری خودروهای پرتیراژ داخلی

شنبه 24 فروردین 98 ساعت 12:24
کاهش ارزبری خودروهای پرتیراژ داخلی

قائم مقام سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) گفت: برنامه ریزی این سازمان کاهش ارزبری خودروهای پرتیراژ داخلی و تعمیق داخلی سازی قطعات است.

بهزاد اعتمادی امروز (شنبه) افزود: صنعت خودروی ایران در سالی که گذشت آسیب‌های زیادی متحمل شد که از آن جمله زیان بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومانی هر یک از ۲ خودروساز بزرگ به خاطر نوسان‌های بازار و تحریم‌های ظالمانه بود.

وی یادآور شد: استراتژی صنعت خودرو قبل از تحریم‌ها دستیابی به رکورد تولید ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو در سال ۲۰۲۰ بود که از این شمار ۶۵۰ هزار دستگاه را خودروهای جدید تشکیل می‌دادند.

اعتمادی ادامه داد: مقرر بود ایران خودرو به تولید ۲۰۰ هزار دستگاه خودروهای پژو ۲۰۸، پژو ۲۰۰۸ و پژو ۳۰۱، سایپا به تولید ۱۵۰ هزار دستگاه سیتروئن C3 و C4 بپردازد و نزدیک به ۳۰۰ هزار دستگاه خودروی دیگر هم با مشارکت رنو و ایدرو به عنوان قطب سوم خودروسازی تولید شود.

وی خاطرنشان کرد: متناسب با این برنامه‌ها، قرار بود ۳۰ درصد این تولیدات هم صادر شود که در نتیجه تراز ارزی صنعت خودرو مثبت می‌شد، اما با اعمال تحریم‌ها امروز به ناچار مجبور به برنامه ریزی برای صنعت خودرو در پازل تحریم هستیم.

قائم مقام ایدرو گفت: در حالی که مطابق برنامه ریزی انجام شده مقرر بود خودروهایی مانند پراید و پژو ۴۰۵ که عمر زیادی از حضور آنها در جاده‌ها و خیابان‌های کشور می‌گذشت، از خط تولید کنار گذاشته شوند و خودروهای جدید را جایگزین کنیم، ولی به ناچار باید تولیدات قبلی را ادامه دهیم تا صنعت خودرو دچار مشکل نشود.

وی اضافه کرد: در این پیوند باید استراتژی مناسبی داشته باشیم تا ادامه کارمان با تراز ارزی مثبت باشد؛ در این راستا برنامه‌های کوتاه، میان و بلند مدت طراحی شده که بطور همزمان اجرایی خواهند شد.

به گفته اعتمادی، در قدم اول که از نیمه اسفند ۹۷ اجرایی شده درپی کاهش ارزبری خودروهای پرتیراژ تولیدی کنونی هستیم.

وی به ارزبری یک هزار و ۵۰۰ دلاری پراید اشاره کرد و اظهار داشت: اگرچه در جهان هیچ خودروسازی همه قطعات مورد نیاز را خودش تولید نمی‌کند، چون تولید بعضی قطعات، اقتصادی نیست ولی باید این میزان وابستگی را کاهش داد.

این مقام مسئول گفت: برای تداوم تولید باید به واردات بعضی قطعات مورد نیاز بپردازیم که این موضوع مشکلاتی برای وزارت صنعت در تأمین ارز خواهد داشت، به همین خاطر تعمیق ساخت داخل قطعات با مقیاس اقتصادی در دستور کار قرار گرفته و این وظیفه به ایدرو محول شده است.

وی در عین حال تاکید کرد: برای دیگر قطعاتی که ارزبری دارند، در صورت لزوم قطعات را در مقیاس غیراقتصادی و حتی تا ۲ برابر قیمت تولید خواهیم کرد تا وابسته به واردات نباشیم.

اعتمادی ادامه داد: برنامه دیگر، مثبت کردن تراز ارزی صنعت خودرو است که این هدف با صرفه جویی، حذف ضایعات و افزایش بهره وری اتفاق خواهد افتاد و مبالغ پس انداز شده صرف برنامه‌های کاهش مصرف سوخت، افزایش ایمنی و حتی «فیس لیفت» (Facelift- بازنگری و تغییر چهره یک مدل خودرو) خودروها خواهد شد تا دستکم در بازارهای منطقه‌ای قابلیت صادرات داشته باشند.

لزوم گسترش مراکز تحقیق و توسعه

قائم مقام ایدرو تاکید کرد: اساسی‌ترین اقدام ما گسترش مراکز تحقیق و توسعه (S&D) است و باید صنعت خودروی کشور را با حضور افراد باتجربه و حتی نیروهای بازنشسته کمپانی‌های مطرح خارجی و استفاده از تجربیات آنان، تجهیز کنیم.

رئیس هیات عامل ایدرو گفت: تحول جدید در صنعت خودروسازی جهان، تولید خودروهای الکتریکی است و شاید بتوان با حضور پر رنگ در این عرصه، عقب ماندگی‌ها را جبران کرد.

سه شنبه هفته اخیر (۲۰ فروردین ماه) وزیر صنعت، معدن و تجارت در همایش بزرگ قطعه سازان تاکید کرد باید داخلی سازی هر قطعه مورد نیاز صنایع گوناگون که امکان ساخت آن وجود دارد، در اولویت کار قرار گرفته و این اقدام به فرهنگ تبدیل شود.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar