کاهش ۵۰ درصد‌ی تولید خودروهای ناقص‌

شنبه 24 اردیبهشت 01 ساعت 11:23
کاهش ۵۰ درصد‌ی تولید خودروهای ناقص‌

عبدالله توکلی‌ لاهیجانی درباره وضعیت تولید خودروسازان کشور، اظهار داشت: برخلاف روند شکل گرفته مرسوم در  سال‌های اخیر در صنعت خودروی کشور که تمرکز بر آمار تولیدی بود و چنین رهیافتی عملا قابلیت عرضه به بازار را ندارد، هدف‌گذاری به گونه‌ای صورت گرفت که با توقف تدریجی تولید ناقص، آمار تولید «خودروهایِ کامل» روند صعودی داشته باشد.

مدیرکل دفتر صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: متاسفانه دو اتفاق نامطلوب در صنعت خودروی کشور در سال های گذشته مرسوم شده بود که تلاش شد تغییر ریلی در این دو صورت پذیرد.

وی بیان داشت: اول اینکه آمار تولید منتشر شده توسط خودروسازان شامل تولیدات ناقصی بود که عملا قابلیت عرضه نداشتند و در کف پارکینگ ها می‌ماند‌ و علاوه بر کاهش کیفی فراوان، سبب تحمیل هزینه های مالی و سربار به خودروسازان می‌شد.

توکلی لاهیجانی بیان داشت: مورد دوم اینکه عرضه خودروسازان به صورت کم و قطره چکانی و البته هر خودروساز به صورت جداگانه و غیرشفاف انجام می شد که سبب شکل دهی بازارهای کاذب و یا تداوم فعالیت سوداگران در این بازار می شد.

* تولید خودروهای ناقص تا ۵۰ درصد کاهش یافت

وی گفت: اما با تدابیر وزارت صمت هر دوی این نقیصه برطرف شد و اکنون می‌توان گفت که میزان خودروهای ناقص در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ به میزان پنجاه درصد کاهش یافته و تعداد معوقات خودروسازان نیز تا هشتاد درصد در سال ۱۴۰۱ نسبت به مدت مشابه در سال ۱۴۰۰  کاهش یافت است.

* تحویل خودرو در سال جاری نسبت به پارسال ۲۰ درصد افزایش دارد

وی اضافه کرد: از سوی دیگر تحویل خودرو در سال جاری نسبت به سال گذشته حدودا بیست درصد افزایش داشته است که  با عرضه خودروهای متنوع در سامانه یکپارچه خودرو در روزهای آتی این میزان هم افزایش قابل ملاحظه ای خواهد داشت و تمهیدات به گونه ای اندیشده شده تا شرایط عرضه به نفع مصرف کنندگان واقعی تغییر کند.

مدیرکل دفتر صنایع خودرو وزارت صمت با اشاره به وضعیت تولید و تحویل خودروهای ناقص تا ۱۸ اردیبهشت امسال توسط دو خودروساز بزرگ کشور، گفت: تعداد کل تحویل خودرو فاکتور شده دو خودروساز بزرگ کشور (ایران خودرو و سایپا) تا ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ صد و یک هزار و ۴۴۹ دستگاه بود است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۸۶ هزار ۲۷۵ دستگاه افزایش یافت است که شاهد روند رشد ۱۸ درصدی در این زمینه بوده ایم.

وی افزود: تعداد تعهدات معوق شده دو خودروساز تا تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ تعداد ۱۰ هزار و ۶۷۴ دستگاه بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۶ هزار و ۵۴۷ دستگاه، شاهد روند کاهشی ۸۲ درصدی هستیم.

توکلی لاهیجانی بیان داشت: تولید خودروهای ناقص تولید شده دو خودروساز بزرگ کشور (ایران خودرو و سایپا) تا تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ در مجموع ۵۶ هزار و ۷۵۱ دستگاه بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که ۱۱۲ هزار و ۶۵۶ دستگاه بوده شاهد روند کاهش ۵۰ درصدی هستیم.

وی بیان کرد: با تکیه بر این روند تولید خودروی کامل در هفته جاری شاهد عرضه مناسبی در سامانه قرعه کشی یکپارچه خواهیم بود به گونه ای که امکان رسیدن خودرو به مصرف کنندگان در این عرضه بالاتر باشد.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar