کاهش تولید خودرو در آبان شدت گرفت

شنبه 24 آذر 97 ساعت 04:01
کاهش تولید خودرو در آبان شدت گرفت

آمار تولید خودروهای داخلی در هشت ماه امسال اعلام و طبق آن معلوم شد تولید محصولات سواری در مقایسه با مدت مشابه سال اخیر ۲. ۲۷ درصد کاهش یافته است. اگرچه روند نزولی تولید خودرو در کشور از خرداد امسال شروع شد، با این حال اوضاع خودروسازان در آبان، بدتر از ماه‌های پیش شده است، به طوری که تولید به شکلی بسیار جدی وارد دوران کاهشی خود شده است.

نزولی شدن تولید خودروهای داخلی از دو عامل اصلی سرچشمه می‌گیرد، یکی تحریم‌های آمریکا علیه صنعت خودرو و دیگری، مشکلات اقتصادی داخلی. در این میان، تحریم‌ها که از اواسط مرداد سایه سنگین آن روی صنعت خودرو افتاد، موجب شده روند تأمین قطعات سخت شود و این موضوع به ویژه در بخش خودروهای مونتاژی، به وضوح خود را نشان داده است. به عنوان مثال، تولید محصولات رنو در هر دو گروه بزرگ داخلی به شدت افت کرده و علت آن، قطع ارسال قطعات منفصله از طرف خودروساز فرانسوی به خاطر تحریم است.

روند تولید در آبان نشان می‌دهد در این ماه، تحریم روی خشن خود را به خودروسازی نشان داده و این احتمال وجود دارد که در طول ماه‌های پیش رو، اثرات این ماجرا بیشتر و بیشتر نمود پیدا کند. از آن طرف البته مشکلات اقتصادی که خود را در قالب رشد هزینه‌های تولید خودروسازان و قطعه سازان نشان داده هم به نوبه خود موجب نزولی شدن تیراژ شده است. قطعاً وخیم شدن اوضاع تولید خودرو در آبان، جدا از تحریم، به بحث اقتصاد داخل هم مرتبط است. بنا به گفته فعالان صنعت خودرو، مسائلی نظیر کمبود تخصیص ارز، ترخیص ضعیف قطعات از گمرک، مشکلات مالی برای گشایش اعتبار و ثبت سفارش و در کل نقدینگی ضعیف، موجب شده‌اند تولید قطعه در کشور پایین آمده و در نتیجه تیراژ خودرو هم نزولی شود. البته تا به امروز هنوز هیچ کدام از محصولات سواری متعلق به دو خودروساز بزرگ کشور (ایران خودرو و شرکت خودروسازی سایپا) با توقف تولید محصولات خود رو به رو نشده‌اند، با این حال هیچ بعید نیست در طول ماه‌های پیش رو، این اتفاق رخ بدهد. طبق آمار منتشره از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت، در طول هشت ماه امسال در مجموع ۵۹۶ هزار و ۱۲۴ دستگاه انواع محصولات سواری در دو خودروساز بزرگ داخلی به تولید رسیده که از کاهش ۲. ۲۷ درصدی نسبت به مدت مشابه سال پیش حکایت دارد. در این میان، ایران خودرو تیراژی ۳۰۸ هزار و ۴۲۰ دستگاهی تا پایان آبان از خود به جا گذاشته که از کاهش ۸. ۳۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال اخیر حکایت دارد. سایپا هم که افت ۱۸ درصدی را به خود می‌بیند، در بازه زمانی موردنظر ۱۸۴ هزار و ۹۶۸ دستگاه انواع محصول سواری را به تولید رسانده است. در نهایت پارس خودرویی‌ها هم با توجه به تیراژ ۱۰۲ هزار و ۷۶۳ دستگاهی‌شان، ۳۱ درصد کاهش تولید را در هشت ماه امسال و نسبت به مدت مشابه سال اخیر تجربه کرده‌اند.

آمار ماهانه هم نشان می‌دهد تیراژ سواری‌ها در آبان و نسبت به مهر، ۵. ۳۴ درصد کاهش داشته و این موضوع ریشه در تیراژ ضعیف ۴۶ هزار و ۱۲۷ دستگاهی محصولات در دومین ماه پاییز دارد. در بین خودروسازان مطرح، ایران خودرو با تیراژی ۲۳ هزار و ۴۹۹ دستگاهی در آبان، ۳۸ درصد نسبت به مهر افت تولید داشته است. شرکت خودروسازی سایپا (شامل سایپا و پارس خودرو) هم در مجموع ۲۲ هزار و ۶۲۸ دستگاه تیراژ داشته که باعث شده تولید این شرکت خودروسازی ۳۰ درصد نسبت به مهر پایین بیاید. آمار هشت ماهه نشان می‌دهد تیبا پرتیراژترین خودروی داخلی است و لقب کم‌تیراژترین هم در حال حاضر در اختیار «رهام» محصول جدید سایپایی‌ها قرار دارد که فقط شش دستگاه از آن به تولید رسیده است.

بیشتر خودروها نزولی شدند

به سراغ جزئیات آمار تولید هشت ماه امسال خودروسازان برویم و ببینیم کدام محصولات با افت و کدامشان با افزایش تیراژ رو به رو شده‌اند. بنابر آمار اعلامی، در میان محصولات ایران خودرو، پژو ۲۰۶ تیراژی ۸۶ هزار و ۸۲۰ دستگاهی را در طول هشت ماه امسال از خود به جا گذاشته و در نتیجه نسبت به مدت مشابه سال اخیر، ۶. ۲۲ درصد کاهش را تجربه کرده است. در آمار مربوطه، تولید ۱۲ هزار و ۷۲۸ دستگاه پژو ۲۰۶ اتومات هم به ثبت رسیده، که البته این آمار به پژو ۲۰۷ اتومات مربوط می‌شود، چون آبی‌های جاده مخصوص، مدت‌هاست مدل اتومات ۲۰۶ را تولید نمی‌کنند.

در میان دیگر محصولات پژویی ایران خودرو پژو ۴۰۵ هم با کاهش تولید در هشت ماه امسال رو به رو شده است. بر این اساس، ۴۰۵ با تیراژی ۵۴ هزار و ۷۲۸ دستگاهی، ۴۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال اخیر کاهش تولید داشته است. ۴۰۵ هم اکنون فقط در سایت خراسان ایران خودرو به تولید می‌رسد. در کنار ۴۰۵، دیگر محصول پژویی ایران خودرو به نام پارس هم در هشت ماه امسال با کاهش تولید رو به رو شده است. طبق آمار، این محصول تیراژی ۵۵ هزار و ۹۶۰ دستگاهی را تا پایان آبان به خود اختصاص داده و نسبت به هشت ماه سال اخیر ۱. ۲۹ درصد کاهش تیراژ را تجربه کرده است. پارس هم اکنون میهمان سایت‌های مرکزی، سمنان، فارس، کرمانشاه و مازندران ایران خودرو است. از پارس که بگذریم، آبی‌های جاده مخصوص در تولید سمند هم با کاهش تولید رو به رو شده‌اند. بنابر آمار منتشره، این گروه در طول هشت ماه امسال، ۴۰ هزار و ۱۶۸ دستگاه سمند به تولید رسانده، پس نسبت به مدت مشابه سال اخیر ۵. ۴۲ درصد کاهش تیراژ را تجربه کرده است. هم اکنون سمند تنها در سایت‌های مرکزی و تبریز ایران خودرو به تولید می‌رسد و سایت سمنان دیگر میزبان این خودرو نیست.

ولی آن طور که آمار تولید منتشره روایت می‌کند، ایران خودرو همچنان روندی صعودی را در تولید دنا طی می‌کند. طبق آمار منتشره، در هشت ماه امسال، ۲۷ هزار و ۳۸۵ دستگاه دنا به تولید رسیده و پس تیراژ این محصول نسبت به مدت مشابه سال اخیر، ۴. ۱۹ درصد افزایش داشته است. این در حالی است که دیگر محصول ایران خودرو یعنی رانا، کماکان با کاهش تولید همراه بوده و تیراژ آن تا پایان آبان امسال، ۷. ۴۷ درصد نزول را نشان می‌دهد. بنابر آمار منتشره، ایران خودرویی‌ها در هشت ماه امسال دو هزار و ۶۰۳ دستگاه رانا را به تولید رسانده‌اند.

نگاهی هم بیندازیم به محصولات مونتاژی ایران خودرو، محصولاتی که با شروع تحریم‌ها، سرنوشتشان برای ادامه تولید در طول ماه‌های آینده، معلوم نیست. آن طور که آمار می‌گوید، آبی‌های جاده مخصوص تا پایان آبان امسال ۲ هزار و ۳۰۷ دستگاه سوزوکی گرندویتارا مونتاژ کرده‌اند. این آمار نشان می‌دهد کراس اوور مونتاژی ژاپنی ایران خودرو در مقایسه با هشت ماه سال اخیر، ۳۷ درصد کاهش تولید داشته است. ایران خودرو همچنین توانسته ۱۰ هزار و ۱۲۶ دستگاه هایما را هم مونتاژ کند و با این حساب، کراس اوور چینی ایران خودرو نسبت به هشت ماه سال اخیر، ۴۵ درصد رشد تیراژ را تجربه کرده است. این در وضعیتی است که دیگر محصول چینی ایران خودرو به نام دانگ فنگ، کاهش تولید را در بازه زمانی تحت بررسی به خود می‌بیند. دانگ فنگ آماری ۱۵ هزار و ۱۵۵ دستگاهی را تا پایان آبان امسال از خود به‌جا گذاشته و بر این اساس، ۲۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال اخیر کاهش تیراژ را به ثبت رسانده است. سری هم به پژو ۲۰۰۸ بزنیم، خودرویی که فعلاً در مدار رشد تولید قرار دارد، ولی با رفتن پژو، معلوم نیست تولید آن چه سرنوشتی پیدا خواهد کرد. این محصول که نخستین خودروی پسابرجامی پژو در ایران به شمار می‌رود، تا پایان آبان امسال تیراژی چهار هزار و ۴۷۱ دستگاهی داشته است؛ با این حساب، ۲۰۰۸ نسبت به هشت ماه سال اخیر، رشدی ۴۵۶ درصدی را به خود می‌بیند.

تیبا هم نزولی شد

به سایپا برویم و ببینیم این گروه چه آماری در تولید محصولات خود در طول هشت ماه امسال به جا گذاشته است. طبق آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت، سایپایی‌ها در تولید سراتو که محصولی مونتاژی و تحت لیسانس کیاموتورز کره است، با افت تولید رو به رو شده‌اند. بر این اساس، تا پایان آبان امسال ۱۱ هزار و ۲۵۴ دستگاه سراتو به مونتاژ رسیده و این به معنای افت ۳. ۳۵ درصدی تیراژ این خودرو نسبت به هشت ماه سال گذشته است. به‌نظر می‌رسد مشکلات موجود بر سر راه نقل و انتقال پول، تأمین قطعات سراتو را با اخلال رو به رو کرده، از همین رو تیراژ آن سیری نزولی را به خود می‌بیند. در میان دیگر محصولات سایپا، تیبا که پیش‌تر با رشد قابل توجهی در حال تولید بود، تیراژی ۱۰۲ هزار و ۳۳۸ دستگاهی را در طول هشت ماه امسال داشته است. با توجه به این آمار، تیبا نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۵. ۳ درصد کاهش تولید را تجربه کرده است. طبق آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت ولی تولید پراید هم در هشت ماه امسال نزول کرده و سایپایی‌ها ۱۰۲ هزار و ۸۶ دستگاه از این محصول را به تولید رسانده‌اند. این رقم نشان می‌دهد تولید پراید نسبت به هشت ماه سال گذشته، ۵. ۲۸ درصد کاهش پیدا کرده است. از تیبا و پراید بگذریم و نگاهی هم به محصولات مونتاژی چینی سایپا بیندازیم. طبق آمار اعلامی از طرف وزارت صنعت، پارس خودرو به عنوان زیرمجموعه سایپا، توانسته ۲۷ هزار و ۷۱۵ دستگاه برلیانس را در طول هشت ماه امسال مونتاژ کند. با توجه به این آمار، برلیانس در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ۷. ۲ درصد افزایش تیراژ را تجربه کرده است. سایپایی‌ها، ولی دو خودروی چینی دیگر را هم به مونتاژ می‌رسانند که در این میان، چانگان تیراژی هشت هزار و ۷۴۴ دستگاهی را از خود به جا گذاشته است. بر این اساس، این خودروی مونتاژی در مقایسه با هشت ماه سال گذشته، افزایش تیراژی ۳. ۳۵ درصدی را به خود می‌بیند. دیگر خودروی چینی سایپا، اما آریو نام دارد که هم اکنون در سایت بن رو به تولید می‌رسد و آمار اعلامی از تیراژ چهار هزار و ۸۱۸ دستگاهی آن حکایت می‌کند. با توجه به تیراژ اعلامی، آریو نسبت به هشت ماه سال گذشته، ۱۴ درصد کاهش تولید را تجربه کرده است.

ایست رنو نزدیک است

نگاهی هم به اوضاع تولید خانواده آل ۹۰ تا پایان آبان امسال بیندازیم تا معلوم شود این محصول رنو چه افت‌وخیزی را در طول بازه زمانی موردنظر تجربه کرده است. آن‌طور که آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌گوید، در مجموع تیراژ خانواده تندر ۹۰ (شامل تندر معمولی، پارس تندر، تندر اتومات و ساندرو) در طول هشت ماه امسال به ۳۸ هزار و ۹۸۰ دستگاه رسیده است. با این حساب، تیراژ این خانواده نسبت به هشت ماه سال گذشته، ۳. ۶۱ درصد کاهش را به خود می‌بیند. اگر آمار تولید خانواده تندر ۹۰ را به طور جداگانه بررسی کنیم، معلوم می‌شود هر دو گروه ایران خودرو و پارس خودرو با کاهش تولید این محصول رو به رو شده‌اند. بر این اساس، ایران خودرویی‌ها با توجه به تیراژ هشت هزار و ۶۹۷ دستگاهی‌شان در تولید تندر ۹۰، با کاهش ۳. ۷۲ درصدی رو به رو شده‌اند. این خودروساز، تندر ۹۰ را در مدل‌های معمولی و اتومات به تولید می‌رساند.

در پارس خودرو هم آمارها خبر از کاهش تیراژ خانواده تندر ۹۰ می‌دهند. طبق آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت، ۳۰ هزار و ۲۸۳ دستگاه انواع این محصول در این گروه به تولید رسیده که نسبت به هشت ماه سال گذشته، ۶۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد. در این میان، پارس خودروهایی‌ها تیراژ ساندرو (یکی از اعضای خانواده تندر ۹۰) را در هشت ماه امسال به ۱۵ هزار و ۷۶۲ دستگاه رسانده‌اند که این آمار از کاهش ۵۳ درصدی این خودرو حکایت دارد.

در میان دیگر محصولات، پارس تندر تیراژی هفت هزار و ۳۵۸ دستگاهی را تا پایان آبان امسال به ثبت رسانده که از کاهش تولید ۸. ۵۳ درصدی نسبت به هشت ماه سال اخیر حکایت می‌کند. تندر معمولی مدل E2 هم با تیراژی هفت هزار و ۱۶۳ دستگاهی در طول هشت ماه امسال، ۶۳ درصد کاهش تولید را در مقایسه با مدت مشابه سال پیش به خود می‌بیند. با توجه به روندی که خانواده آل ۹۰ در حال طی کردن است و همچنین با در نظر گرفتن خروج رنو از ایران، به احتمال زیاد تولید محصولات این خانواده در طول دو، سه ماه آینده کاملاً متوقف خواهد شد.

دنیای اقتصاد

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar