کاهش 2.3 درصدی تولید خودروسازان خصوصی

شنبه 8 دی 97 ساعت 02:15
کاهش 2.3 درصدی تولید خودروسازان خصوصی

آمار تولید گروه‌های خودروساز خصوصی در آبان ماه روند کاهشی داشت. این گروه‌ها از ابتدای سال تا آبان ماه اخیر، در مجموع 78 هزار و 796 دستگاه خودرو تولید کرده‌اند. این میزان تولید در وضعیتی است که گروه‌های خصوصی در مدت مشابه سال اخیر، در مجموع 81 هزار و 167 دستگاه خودرو را راهی بازار کردند. پس تیراژ در خطوط تولید خودروسازان خصوصی در طول سال جاری به نسبت مدت مشابه سال گذشته، کاهش 9. 2 درصدی را نشان می‌دهد.

سهم خصوصی سازان از کل تیراژ تولید تا پایان آبان ماه سال ‌جاری، 6. 11 درصد است. همان طور که اشاره شد این گروه‌ها در بازه زمانی مورد نظر در مجموع 78 هزار و 796 دستگاه خودرو تولید کرده‌اند. این در حالی است که تا پایان آبان ماه 97 در مجموع 674 هزار و 947 دستگاه انواع خودروی سواری در گروه‌های خودروسازان داخلی تکمیل شده است.

کاهش 5. 4 درصدی تولید گروه‌های خصوصی در آبان ماه گذشته، در وضعیتی اتفاق افتاده است که روند عرضه و قیمت گذاری این شرکت‌ها کاملاً در اختیار خودشان است و دولت در آن دخالتی ندارد. دست اندرکاران زنجیره خودروسازی کشور عقیده دارند یکی از عواملی که موجب شده آمار تولید در گروه‌های نیمه دولتی کاهش یابد، قیمت گذاری محصولات این شرکت‌ها توسط دولت است. این در حالی است که گروه‌های خصوصی از مدتی پیش و بدون هیچ مانعی اقدام به افزایش قیمت محصولات خود کرده‌اند. حال این سؤال مطرح می‌شود که چه عواملی باعث شده تا تیراژ تولید در این شرکت‌ها کاهشی شود؟

بدون شک نخستین عاملی که موجب کاهش تولید محصولات خصوصی‌سازان شده است را باید در تحریم‌های ایالات متحده در ارتباط با صنعت خودروی کشور جست‌وجو کرد. تأثیر این تحریم‌ها را می‌توان به دو بخش تقسیم کرد. بخش نخست، مربوط به بی میلی شرکای خارجی برای ادامه همکاری با خصوصی‌سازان داخلی است. این اتفاق باعث شده تا تیراژ تولید این شرکت‌ها روند کاهش در پیش بگیرد.

بخش دیگر مربوط می‌شود به تأثیر غیرمستقیم تحریم‌ها روی این شرکت‌ها. بعضی کمپانی‌های خارجی که با خودروسازان خصوصی داخلی همکاری دارند، با توجه به منافعی که دارند در پی این هستند تا در دوران تحریم همچنان سهم خود را در بازار ایران حفظ کنند، ولی مشکلاتی از قبیل نقل و انتقال مالی موجب می‌شود که این شرکت‌ها به رغم میل خود در ادامه همکاری، با موانع و محدودیت‌هایی مواجه شوند. این محدودیت‌ها روی تیراژ تولید گروه‌های خصوصی تأثیر منفی می‌گذارد.

نکته دیگر در این زمینه را باید در افزایش قیمت محصولات این شرکت‌ها جست‌وجو کرد. بعضی از فعالان بازار عقیده دارند ممنوعیت واردات، به نفع خودروسازان خصوصی به خصوص مونتاژکاران محصولات چینی تمام شده است و این امکان را فراهم آورده است تا در غیاب رقبای اروپایی و کره‌ای، خودروهای مونتاژی چینی بتوانند بازار آنها را تصاحب کنند. بعضی دیگر عقیده دارند خودروهای چینی نمی‌تواند بازار رقبای کره‌ای و اروپایی را تصاحب کند و محدودیت واردات موجب داغ شدن بازار دست دوم این خودروها شده است. البته نمی‌توان از کنار این نکته گذشت که افزایش قیمت خودروهای مونتاژی بدون شک باعث خواهد شد تا بخشی از تقاضای بازار که تا پیش از افزایش قیمت‌ها ترجیح می‌داد به جای خودروی داخلی، به سراغ خودروهای پر آپشن مونتاژی بروند، با افزایش قیمت به ناچار از این بازار خارج می‌شود و این اتفاق می‌تواند روی تیراژ تولید شرکت‌های خصوصی تأثیر منفی بگذارد.

آمار تولید خصوصی‌ها

براساس آمارهای ارائه شده از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت در 9 ماه اخیر از سال تولید خودرو در گروه‌های کرمان موتور، بهمن خودروسازان بم و صنعت خودروی آذربایجان به نسبت مدت مشابه سال گذشته صعودی بوده، این در وضعیتی است که روند تولید در گروه‌های مدیران خودرو و کارمانیا نزولی بوده است. براساس این آمارها کرمان موتور در 9 ماه سال اخیر در مجموع 28 هزار و 376 دستگاه از انواع محصولات خود را به بازار عرضه کرده است. این در حالی است که در مدت مشابه سال جاری توانسته با افزایش 2. 2 درصدی میزان تولید خود را به 28 هزار و 999 دستگاه برساند. گروه خودروسازی بهمن هم روند تولید خود را در بازه زمانی یاد شده به نسبت سال گذشته افزایش داده است. این شرکت در 9 ماهه سال جاری توانسته 6 هزار و 989 دستگاه خودروی سواری تولید کند، در حالی که در طول سال اخیر 5 هزار و 17 دستگاه از محصولات خود را به بازار عرضه کرد؛ پس این خودروساز رشد 3. 39 درصدی را طی مدت یاد شده به نام خود ثبت کرد. خودروسازان بم هم در مسیر کرمان موتور و شرکت بهمن حرکت کرده و توانسته نمودار تولید خود را در طول 9 ماهی که از سال پیش به نسبت مدت مشابه سال 96 افزایشی کند. این شرکت در بازه مورد اشاره در سال اخیر هزار و 36 دستگاه خودرو تولید کرده که توانسته این آمار را در سال جاری با افزایش 465 دستگاهی، 9. 44 درصد افزایش دهد. صنعت خودروی آذربایجان هم در 9 ماه ابتدایی سال جاری به نسبت مدت مشابه سال اخیر نمودار تولید صعودی داشته است. این شرکت که کار خود را از اواسط سال گذشته شروع کرده سال پیش فقط 194 دستگاه از محصولات خود را در خطوط تولید تکمیل کرده این شرکت در مدت مشابه سال جاری 5 هزار و 34 دستگاه خودرو را به بازار عرضه کرده است؛ پس رشد 2494 درصدی را تجربه کرده است مدیران خودرو و کارمانیا هم به ترتیب 5 24 و 5. 37 درصد کاهش تولید را در مدت یاد شده به نسبت سال اخیر تجربه کردند. مدیران خودرو در 9 ماه ابتدایی سال گذشته 45 هزار و 233 دستگاه تولید کرده است که این آمار در سال جاری با افت 11 هزار و 79 دستگاهی به 34 هزار و 154 دستگاه خودرو رسیده است. کارمانیا هم در مدت ذکر شده در سال 96، هزار و 311 دستگاه از انواع محصولات خود را تولید کرده بود که این آمار با کاهش 492 دستگاهی به 819 دستگاه در سال جاری رسیده است.

در بین خودروسازان خصوصی ریگان خودرو که در سال 97 تأسیس شده است توانسته در 9 ماه ابتدایی سال جاری هزار و 300 دستگاه از محصولات خود را راهی بازار کند.

دنیای اقتصاد

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar