دوراهی وزارت صنعت در کنترل قیمت خودرو !

بروزرسانی در: سه شنبه 10 اردیبهشت 98 ساعت 18:04
دوراهی وزارت صنعت در کنترل قیمت خودرو !

عملکرد و اظهارنظر مسئولان وزارت صنعت در برخورد با قیمت خودروهای داخلی نشان دهنده سیاست‌گذاری یک بام و دو هوای این وزارتخانه است که در نهایت زیان آن متوجه مصرف کنندگان می‌شود.

این روزها شاهد عملکرد و اظهارنظرهای ضد و نقیضی از طرف مسئولان وزارت صنعت در خصوص قیمت خودروهای داخلی هستیم به صورتی که بعضی از آنها عقیده دارند باید از رشد قیمت خودرو پیشگیری شود ولی بعضی دیگر بر طبل گرانی می‌کوبند و زیاده خواهی قطعه‌سازان را توجیهی برای افزایش مجدد قیمت‌ها عنوان می‌کنند. در این میان، مردم مثل همیشه متضرر شده و قربانی کش‌مکش مسئولان و زیاده‌خواهی خودروسازان می‌شوند.

از یک سو وزیر صنعت وعده افزایش عرضه خودرو از طرف خودروسازان را می‌دهد و می‌گوید قیمت خودرو با افزایش عرضه، روندی کاهشی خواهد داشت و از طرف دیگر، عدم نظارت سازمان حمایت بر روند صعودی قیمت‌گذاری خودروسازان نشان دهنده بی‌میلی مسئولان این سازمان به کنترل قیمت و بازار خودرو است.

رضا رحمانی، وزیر صنعت ابتدای اسفند پارسال با ذکر اینکه بعضی نوسانات مقطعی است، گفته بود: «مردم نباید تحت تأثیر فضای روانی قرار گیرند، چرا که به هر میزان مصرف کننده‌ها تقاضا داشته باشند، در کشور قابل تأمین است به ویژه در ماه‌های آینده که شاید تولید بیش از رقم کنونی افزایش یابد و با این افزایش تولید قیمت‌ها متعادل‌تر می‌شود.»

وی با تاکید بر اینکه تولیدات خودرو در اسفند ماه نسبت به ۳ ماه پیش از آن بیش از دو برابر شد، گفته بود: «این افزایش تولید ۲ اثر دارد، نخست اینکه توان خودروسازان را برای انجام تعهدات قبلی افزایش می‌دهد و افرادی که خودرو پیش خرید کرده‌اند، می‌توانند خودروهای خود را زودتر دریافت کنند و دوم اینکه عرضه خودرو، قیمت را متعادل‌تر می‌کند.»

در مقابل، سید ناصر موسوی لارگانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: «از زمانی که شورای رقابت حذف شد و سازمان حمایت از مصرف کنندگان کم فروغ شده التهابات بازار خودرو ایجاد شد که به همین خاطر باید وزیر صمت پاسخگوی وضعیت کنونی باشند. ضمن اینکه مجلس باید از جایگاه نظارتی خود به این موضوع ورود کرده و جلوی این نابسامانی که حد و حدودی نداشته را بگیرد.»

در این وضعیت عده‌ای هم در وزارت صنعت و گروه‌های خودروساز و قطعه‌ساز درپی رهاسازی کامل قیمت خودرو هستند و از لزوم آزادسازی قیمت‌ها صحبت می‌کنند. این در حالی است که در حال حاضر هم قیمت خودرو تقریباً به صورت آزاد محاسبه می‌شود و خودروسازان محصولاتشان را ۵ درصد زیر نرخ بازار قیمت‌گذاری می‌کنند که با وجود عرضه محدود خودرو، این قیمت‌ها بیشتر روی کاغذ معنی می‌دهد و در نتیجه تأثیر روانی بر بازار گذاشته و در نهایت قیمت خودروساز و بازار یکدیگر را تشدید می‌کنند.

در جدیدترین اظهار نظر یک مقام مسئول در وزارت صنعت که ترجیح داده صحبت‌هایش بدون ذکر نام منتشر شود با ذکر اینکه به وزیر صنعت القا کرده‌اند که افزایش قیمت خودرو آن هم در این وضعیت به نفع جامعه نیست، گفته است: «آزادسازی قیمت خودرو خطراتی را درپی دارد اما باید انجام شود.»

وی با ذکر اینکه امروز عدم تعادل در عرضه و تقاضای خودرو وجود دارد، می‌گوید: «امروز خودروساز تولید می‌کند ولی بخشی از این تولیدات به سمت انبارها می‌رود چون که کسری قطعه دارند. از جهتی قطعه ساز هم به خاطر عدم دریافت پول از خودروسازان تمایلی به ارائه قطعه جدید به خودروساز ندارد.»

این مقام مسئول وزارت صنعت عقیده دارد: «باید مجوزهای فروش فوری و پیش فروش خودرو در اسرع وقت لغو و تمام تمرکز خودروسازان بر ایفای تعهداتشان باشد.»

این حرف در حالی مطرح می‌شود که توقف و یا محدودیت عرضه یک کالا به بازار موجب تشکیل بازار سیاه شده و حباب قیمت‌ها را بزرگتر می‌کند.

این اظهارنظر تا حدی نشان دهنده تفکرات حاکم بر وزارت صنعت است که نتیجه آن وضعیت فعلی بازار خودرو و افزایش لحظه‌ای قیمت‌ها است.

در عین حال، با افزایش انتقادها نسبت به شرایط فعلی بازار خودرو شاهد تصمیم‌گیری جدید کمیته خودرو وزارت صنعت هستیم که بر افزایش ۱۰ درصدی فروش فوری خودروسازان تأکید کرده است. هم اکنون باید ۲۰ درصد تولید روزنه خودروسازان به طور فروش فوری به متقاضیان عرضه شود که باید به ۳۰ درصد افزایش یابد ولی عدم شفافیت و ارائه آمار دقیق در این خصوص و همچنین روند صعودی قیمت‌ها ابهاماتی را در نحوه فروش فوری خودروسازان و میزان عرضه خودرو در این بخش ایجاد کرده است. شکایت متقاضیان خرید خودرو نسبت به عدم امکان ثبت نام در سایت شرکت‌های خودروساز را هم نباید نادیده گرفت.

 لارگانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در این خصوص می‌گوید: عرضه خودرو توسط خودروسازان در بازار قطره چکانی است و اگر این عرضه انجام نگیرد، التهاب ایجاد می‌شود که باید نهادهای نظارتی به این تخلف ورود کنند.

به این ترتیب شاهد نابسامانی در عرضه و قیمت‌گذاری خودروهای داخلی هستیم و در این میان، ناهماهنگی مسئولان وزارت صنعت هم مشکلات این بخش را بیشتر کرده و مردم با سردرگمی در خرید خودرو مواجه هستند.

از سویی، خودروسازان وعده داده بودند که با در دست گرفتن قیمت‌گذاری خودرو، بازار را به تعادل برسانند و قیمت‌ها روندی کاهشی داشته باشد که این وعده هم مانند وعده وزیر صنعت برای کاهش قیمت خودرو عملی نشد.

فارس

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar