۱۳ هزار خودروی دپو شده در انتظار ابلاغیه

یکشنبه ۲۳ دی ۹۷ ساعت ۱۷:۰۸
13 هزار خودروی دپو شده در انتظار ابلاغیه

بر اساس تصویب هیات وزیران قرار شد ۱۳ هزار خودروی دپو شده در گمرک، ترخیص شوند. برای اجرای این مصوبه وزارت صنعت باید آئین‌نامه‌ای را به گمرک ارسال کند که فعلاً خبری از آن نیست.

پس از تغییر سیاستهای ارزی از خرداد ماه سال جاری، بر اساس مصوبه دولت واردات بیش از ۱۳۳۰ قلم کالا از جمله خودرو به کشور ممنوع شد. این در حالی بود که نزدیک به ۱۲۰ میلیون دلار ارز دولتی در ۳ ماهه اول سال برای واردات خودرو تخصیص داده شده بود ولی پس از ممنوعیت واردات، عملاً قسمت مهمی از خودروهای واردشده به گمرک امکان ترخیص پیدا نکرد.

همچنین در موضوع ثبت سفارش‌های فاقد اعتبار که در سازمان توسعه تجارت ایران انجام شده بود، ننزدیک به ۶۵۰۰ خودرو با ثبت سفارشهای جعلی وارد کشور شده بود که از این شمار نزدیک به ۱۹۰۰ دستگاه ترخیص و حدود ۱۴۰۰ دستگاه هم در محوطه‌های گمرکی توقیف شد.

مطابق با آمار گمرک نزدیک به ۱۳ هزار دستگاه انواع خودرو در گمرکات کشور دپو شده است که با توجه به تداوم ممنوعیت ثبت سفارش خودرو، شرایط بازار خودروهای خارجی هم با آشفتگی جدی مواجه شد.

بر این اساس، چندی پیش در نشست هیات وزیران، تصمیم بر این شد که خودروهای دپو شده در گمرک با انجام روند قانونی، ترخیص شوند که در این راستا، مهدی میراشرفی رئیس کل گمرک ایران هفته اخیر جزئیات و نحوه ترخیص ۱۳ هزار خودروی دپو شده در گمرک را اعلام کرد و گفت که این ترخیص این خودروها از هفته جاری (هفته گذشته) شروع می‌شود.

پیگیری‌ها نشان می‌دهد ترخیص این خودروها در انتظار ابلاغ آئین نامه اجرایی از طرف وزارت صنعت است.

یک مقام مسئول که خواست نامش در خبر ذکر نشود، در این زمینه گفت: برای ترخیص این خودروها باید آئین نامه مربوطه از طرف وزارت صنعت به گمرک ابلاغ شود ولی تا این لحظه وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغیه‌ای به گمرک ایران برای ترخیص خودروها ارسال نکرده است.

مهر

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar